Zdrowe dla serca chińskie przepisy kulinarne mogą znacznie obniżyć ciśnienie krwi

Zdrowe dla serca chińskie przepisy kulinarne mogą znacznie obniżyć ciśnienie krwi

DALLAS — Wprowadzenie kilku zdrowych dla serca zmian w tradycyjnej kuchni chińskiej może prowadzić do zauważalnego spadku ciśnienia krwi u osób spożywających posiłki. W szczególności nowe badanie wykazało, że ograniczenie soli w chińskim jedzeniu może znacznie obniżyć ciśnienie krwi osób zmagających się z nadciśnieniem.

Wcześniejsze badania wykazały również, że ograniczenie spożycia soli jest jedną z najłatwiejszych zmian, jakie ludzie mogą wprowadzić samodzielnie w celu obniżenia ciśnienia krwi.

„W porównaniu ze składem odżywczym zwykłej chińskiej diety w miejskich Chinach, nasza zdrowa dla serca dieta tradycyjnej kuchni chińskiej zmniejszyła sód o połowę, z 6000 mg dziennie do 3000 mg dziennie, zmniejszyła spożycie tłuszczu i podwoiła błonnik pokarmowy. Zwiększa również zawartość białka, węglowodanów i potasu” – mówi pierwszy autor badania dr Yanfang Wang, dietetyk i profesor w Instytucie Badań Klinicznych Uniwersytetu Pekińskiego, w komunikacie prasowym.

Chińska dieta staje się niezdrowa

Naukowcy twierdzą, że Chińczycy stanowią ponad jedną piątą światowej populacji. Można śmiało powiedzieć, że od czasu do czasu nawet więcej jedz jakąś wersję chińskiego jedzenia. Jednak badanie pokazuje również, że wskaźniki chorób sercowo-naczyniowych rosną w tym segmencie populacji, podobnie jak w innych. Jednym z czynników napędzających to były niezdrowe zmiany w chińskiej diecie na przestrzeni lat.

Według Chińskiego Narodowego Badania Żywienia z 2012 roku, wśród Chińczyków nastąpił znaczny spadek spożycia zbóż (34%), bulw i roślin strączkowych (80%) oraz owoców i warzyw (15%). Tymczasem spożycie mięsa (162%), jaj (233%) i oleju jadalnego (132%) gwałtownie wzrosło.

„Chińczycy, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, często stosują tradycyjną chińską dietę, która bardzo różni się od diety zachodniej” – mówi kierownik badań dr Yangfeng Wu, profesor epidemiologii i nauk ścisłych w Pekinie. Uniwersytecki Instytut Badań Klinicznych. „Opracowano zdrowe zachodnie diety, takie jak DASH i śródziemnomorska, i udowodniono, że pomagają obniżyć ciśnienie krwi, jednak do tej pory nie opracowano sprawdzonej zdrowej diety, która pasowałaby do tradycyjnej kuchni chińskiej”.

Spadek ciśnienia krwi o 10 punktów!

W nowym badaniu naukowcy obserwowali 265 dorosłych Chińczyków w średnim wieku 56 lat, z których wszyscy mieli skurczowe ciśnienie krwi (najwyższa liczba) powyżej 130 mm/Hg. Prawie połowa tej grupy przyjmowała co najmniej jeden lek na nadciśnienie.

Wszyscy uczestnicy pochodzili z Pekinu, Szanghaju, Kantonu lub Chengdu — które mają własną kuchnię regionalną: odpowiednio Shangdong, Huaiyang, kantoński i syczuański.

Nadal dostosowując się do tych regionalnych profili smakowych, zespół zmodyfikował lokalne potrawy, które spożywali uczestnicy, tak aby były bardziej pożywne i mniej polegały na sodzie. Po spożywaniu standardowych diet przez siedem dni, zespół przestawił połowę grupy badawczej na zdrowe dla serca chińskie posiłki na 28 dni. Reszta grupy nadal spożywała swoje zwykłe posiłki z większą ilością soli.

Podczas badania naukowcy mierzyli ciśnienie krwi każdej osoby co tydzień, a także ważyli składniki żywności, aby obliczyć spożycie składników odżywczych w każdym posiłku. Zespół pobrał również próbki moczu od każdego uczestnika, aby przeanalizować poziomy sodu i potasu.

Ogólnie rzecz biorąc, uczestnicy stosujący chińską dietę zdrową dla serca obniżyli swoje skurczowe ciśnienie krwi średnio o 10 mmHg. Ich rozkurczowe ciśnienie krwi (dolna liczba) spadło o 3,8 mm/Hg w porównaniu ze standardową chińską grupą dietetyczną.

Grupa zdrowego serca spożywała również więcej węglowodanów (8%) i białka (4%) oraz mniej tłuszczu (11%). Błonnik (14 gramów), potas (1573 mg), magnez (194 mg) i wapń (413 mg) wzrosły powyżej średniej, podczas gdy poziom sodu był mniej więcej o połowę niższy niż w grupie z normalną dietą (2836 mg).

Zdrowsza żywność w przystępnej cenie?

Chociaż poprzednie badania wykazały, że jednym z największych problemów ze zdrowym odżywianiem jest często smak, naukowcy biorący udział w tym badaniu stwierdzili, że preferencje smakowe i smakowe w każdej grupie diet były dość podobne.

Ponadto zespół odkrył, że modyfikacja tradycyjnej chińskiej żywności, aby była bardziej pożywna, nie musi kosztować ręki i nogi. W rzeczywistości średnia cena przygotowania zdrowej dla serca chińskiej diety była tylko o 60 centów wyższa dziennie w porównaniu z normalnymi, bardziej słonymi posiłkami.

Wyniki wskazują również na znaczny spadek problemów z sercem, jeśli jedzący nadal będą trzymać się zdrowej dla serca diety. Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych spadło o 20 procent, ryzyko niewydolności serca spadło o 28 procent, a ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn spadło o 13 procent.

„Pracownicy służby zdrowia powinni zalecić zdrową dla serca dietę z niską zawartością sodu i wysoką potasem, błonnikiem, warzywami i owocami jako leczenie pierwszego rzutu swoim pacjentom z wysokim ciśnieniem krwi” – ​​mówi Wu. „Ponieważ tradycyjna chińska kultura żywieniowa i metody gotowania są często stosowane wszędzie tam, gdzie mieszkają Chińczycy, wierzę, że zdrowa dla serca chińska dieta i zasady, które zastosowaliśmy przy opracowywaniu diety, byłyby pomocne również dla chińskich Amerykanów”.

„Wyniki tego badania są naprawdę imponujące i stanowią mapę drogową dotyczącą zdrowego odżywiania dla osób spożywających różnorodne kuchnie chińskie – kuchnię shangdong, huaiyang, kantońską lub syczuańską. Główne wysiłki w zakresie zdrowia publicznego są uzasadnione, aby „rozwinąć” całe Chiny, aby osiągnąć ogólnopopulacyjne obniżenie ciśnienia krwi” – ​​dodaje ekspert American Heart Association, Lawrence J. Appel, MD, MPH, FAHA.

Odkrycia pojawiają się we flagowym czasopiśmie American Heart Association Krążenie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.