Wskazówki i skróty, które pomogą Ci dobrze się odżywiać, gdy nie możesz zawracać sobie głowy gotowaniem po pracy

Wskazówki i skróty, które pomogą Ci dobrze się odżywiać, gdy nie możesz zawracać sobie głowy gotowaniem po pracy

Gotowanie może być trudne. Zwłaszcza, gdy wyszedłeś z dwuletnich okresowych blokad i nadal przeżywasz jeden z najpoważniejszych kryzysów zdrowotnych naszych czasów. Być może dlatego tweet, który przypadkowo rzuciłem we wszechświat, o tym, że nie jestem w stanie zebrać energii do gotowania po fizycznym dotarciu do biura, uderzył w ludzi. Otrzymałem wiele wskazówek i hacków, dużo więcej wyrażeń osób doświadczających tej samej walki.

Zapiekanka z dyni i ciecierzycy to pożywna i niedroga zapiekanka jednogarnkowa.
Zdjęcie: William MepphamAnegdotyczne dowody to nie jedyna rzecz, która w tej chwili podkreśla naszą zbiorową niezdolność do gotowania. Raport UberEATS z marca 2021 r. wykazał, że Australijczycy wydają o 210 procent więcej na dostawę jedzenia niż przed pandemią, nawet po powrocie do lokalu gastronomicznego.

Stoi to w sprzeczności ze znaczącą zmianą sposobu odżywiania się ludzi podczas zamknięcia. Badania wykazały, że ponieważ ludzie spędzali więcej czasu w domu, a mniej na robieniu wszystkiego innego, co wiąże się z normalnym życiem – spotkań towarzyskich, ćwiczeń, dojazdów do biura, zajęć rekreacyjnych – ich spożycie żywności stało się bardziej zrównoważone i zdrowsze. Zjadali więcej owoców i warzyw, kupowali lokalnie, ograniczyli odpady żywnościowe z gospodarstw domowych, poprawili swoje możliwości kulinarne i korzystali z dostaw internetowych nie do gotowego jedzenia, ale do artykułów spożywczych.

Zjawisko to z pewnością odbiło się na moim własnym życiu. Z nagłą nadwyżką czasu obmyśliłem plany posiłków, których nigdy bym nie przestrzegał w przeszłości, wykorzystałem resztki składników w improwizowanych posiłkach i podniosłem harówkę cotygodniowego sklepu spożywczego do okazji, na którą warto się przebrać.

Zamrażarka jest Twoim najlepszym przyjacielem, gdy jesteś po prostu zbyt zmęczony, aby nawet usmażyć jajko.

Jak więc wrócić do odżywiania się w sposób zrównoważony i satysfakcjonujący? Według Sisi Jia, akredytowanego praktykującego dietetyka w Szkole Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Sydney, szanse są przeciwko nam.

„Koszty życia rosną. Zdrowe artykuły spożywcze, takie jak świeże warzywa, mają nieosiągalną cenę. Ciężar przygotowywania i gotowania posiłków zniechęca ludzi do żywienia się w satysfakcjonujący sposób.

„W zależności od tego, dokąd się wybierasz, ceny na wynos mogą być tańsze niż świeże produkty. W tym środowisku żywnościowym łatwiej jest uzyskać dostęp do niezdrowej żywności niż do zdrowszej żywności”.

Kolega Jia, dr Stephanie Partridge, starszy pracownik naukowy i akredytowany praktykujący dietetyk, mówi, że niezdolność ludzi do gotowania jest odzwierciedleniem „dziwnego, nowego środowiska pracy”.

„Podczas blokady pracowaliśmy dłużej i to się nie cofnęło. Dobrze jest być wyczerpanym – nieumiejętność gotowania jest odzwierciedleniem innych aspektów naszego życia. Zadaj sobie pytanie: czy mogę ograniczyć pracę teraz, gdy jestem „Jadę do biura i wychodzę nieco wcześniej, więc mam więcej czasu dla siebie?”

Trzymaj szpinak w zamrażarce, aby przygotować posiłki, takie jak pasta ze szpinaku i orzechowego pesto.

Przechowuj szpinak w zamrażarce na posiłki w gotowości, takie jak ta pasta ze szpinaku i orzechowego pesto (przepis tutaj). Zdjęcie: William Meppham

Wskazówki i porady, jak gotować więcej

Jak potwierdzają odpowiedzi na mój tweet, zamrażarka jest twoim najlepszym przyjacielem kiedy jesteś po prostu zbyt zmęczony, by nawet usmażyć jajko. Gotowanie luzem dobrze mrożące posiłki – lasagne, sosy do makaronów, zupy i gulasze – to powszechna taktyka. Powolna kuchenka była wielokrotnie reklamowana jako urządzenie ratujące życie, szczególnie zimą.

Usługi dostawy zestawów posiłków – podobnie jak Marley Spoon, HelloFresh i Dinnerly – są świetną opcją dla osób, które nie mają możliwości lub czasu na przygotowanie posiłków, oszczędzając czas poświęcony na planowanie posiłków i zakupy spożywcze.

Partridge, który badał usługi dostarczania zestawów posiłków, ocenia właściwości odżywcze i wygodę tych zestawów posiłków.

Odkryliśmy, że są całkiem dobre z warzywami, węglowodanami i białkiem na porcję. Są to na ogół zdrowe posiłki. Te usługi nie są jednak dla wszystkich, ponieważ są one drogie w przeliczeniu na porcję. Często taniej jest samemu kupić te składniki i samemu je przygotować, ale oszczędność czasu to coś, co musisz rozważyć dla swojego gospodarstwa domowego”.

Jia wykorzystuje weekend do planowania posiłków i gotowania masowego.

„W niedzielne popołudnie zrobię zdrowy makaron zapiekany z dużą ilością warzyw, które będą dobrze się nagrzewać przez cały tydzień. Inny pomysł, jaki mam, to ciasto pasterskie – to jest trochę skomplikowane, więc robię to w niedzielę, ale trzyma się to na wieki. Czasami wykorzystuję też weekend na zrobienie zupy, trzymam ją w lodówce, a w dni powszednie dodaję makaron i warzywa” – mówi Jia.

Jeśli chodzi o wieczory powszednie, Jia poleca marynowanie mięs noc przed wyjściem do pracy i smażenie ich z sezonowymi warzywami i ziemniakami po powrocie z pracy. Tę wskazówkę można rozszerzyć o przygotowanie dowolnego posiłku poprzedniego wieczoru, od zup i makaronów po risotto i smażony ryż. Kuropatwa przysięga na dania jednogarnkowe i jednogarnkowe.

Smażone frytki, takie jak makaron hokkien z kurczakiem i brokułami Adama Liawa, są wspaniałymi daniami w środku tygodnia.

Frytki, takie jak makaron z kurczakiem i brokułami Hokkien Adama Liawa (przepis tutaj), można błyskawicznie połączyć. Zdjęcie: William Meppham

Wiele osób przysięga, że ​​dzięki kilku niezawodnym przepisom mogą ugotować na autopilocie w mgnieniu oka.

I nie komplikuj – makaron kupiony w sklepie, wymieszać frytkijajka na toście z dodatkami, mrożone frytki i warzywa z kiełbaskami lub polędwiczami z kurczaka oraz budowanie własnych misek z burrito lub poke to tylko niektóre z typowych dań, na których ludzie się żywią.

Skorzystaj z gotowych warzyw lub mieszanych torebek zieleni.

A wyżywienie się zajmuje wioskę, gdy czasy są ciężkie – gotuj posiłki dla sąsiadów, rodziny i przyjaciół, kiedy możesz, a ciesz się wzajemnością, gdy nie możesz.

Jia i Partridge polecają, że wzrost kosztów życia odbija się na budżetach domowych ubijanie posiłków warzywami mrożonymi i konserwowymi – które mają takie same właściwości odżywcze, jak świeże warzywa – i konserwy strączkowe. Jia dodaje regularnie mrożony szpinak do jej sosów makaronowych, podczas gdy Partridge często wrzuca ciecierzycę w puszkach do swoich jednogarnkowych posiłków.

Kiedy wracamy do domu po ciężkim dniu w pracy i zamawianie jedzenia na wynos zajmuje więcej czasu niż gotowanie, Jia mówi, że ważne jest, aby pamiętać, jak satysfakcjonujące może być samodzielne gotowanie posiłku.

„Jedną z barier jest myślenie lub odczuwanie, że gotowanie jest męczące lub niewarte wysiłku. Ale gotowanie może być przyjemne i nie powinno być postrzegane jako obowiązek, ale jako spełnienie lub produktywność. Gotowanie jest niezbędne dla naszego zdrowia”.

Jia poleca dobre, staromodne chwalenie się na Instagramie, aby pochwalić się owocami swojej pracy.

Jednak wdrażanie zrównoważonych nawyków wymaga czasu, a delikatne przypomnienie Partridge’a, aby uspokoić się, jest ważne.

„Najważniejsze jest jedzenie i spożywanie jedzenia. Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Spróbuj zacząć od pół tygodnia, pracuj nad utrzymaniem tego nawyku i powoli go rozwijaj. Gotuj jedzenie naprawdę ciesz się smakiem

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.