Wskazówki autora książki kucharskiej, jak naciągnąć napięty budżet — i być dla siebie miłym

Cooking doesn't need to be a source of stress or anxiety. (Dean Drobot/Shutterstock)

Kiedy Leanne Brown przeprowadziła się z Edmonton w Kanadzie do Nowego Jorku, aby uzyskać tytuł magistra nauk o żywności, nie miała pojęcia, że ​​jej praca dyplomowa stanie się cyfrową książką, która stanie się popularna w mediach społecznościowych, stając się tak popularną wersją drukowaną, że będzie mogła rozdać tysiące egzemplarzy za darmo, poprowadzić na wycieczkę z książkami i umieścić ją na liście Forbes 30 Under 30 for Food and Drink. Pojechała na NYU, aby studiować program bonów żywnościowych, który w tym czasie przeznaczał 4 dolary dziennie na osobę na jedzenie.

Brown zastanawiał się, jak można dobrze się wyżywić i dobrze się gotować za 4 dolary dziennie.

„Moim zdaniem”, powiedziała, „nie było wystarczających środków, aby pomóc ludziom o niskich dochodach w gotowaniu, a te, które istniały, były nijakie i smutne”. Dla Browna, bez względu na to, kim jesteś i jakie są twoje dochody, „każdy powinien mieć możliwość samodzielnego gotowania w przyjemny sposób, powrotu do domu i ekscytacji gotowaniem. Chciałem stworzyć coś, co by to osiągnęło.”

Autorka książki kucharskiej Leanne Brown. (Fotografia Evi Abeler)

Jej praca magisterska była książką kucharską, opartą na budżecie programu bonów żywnościowych, która dawała ludziom kreatywne i smaczne przepisy na gotowanie. Zawierała również wskazówki, jak robić zakupy przy niskim budżecie, jak stopniowo budować spiżarnię i szufladę na przyprawy oraz jak zaplanować tygodniowe posiłki. Po ukończeniu studiów chciała, aby książka „Dobre i tanie” była swobodnie dostępna, więc umieściła ją w Internecie (dostępną w ostatecznej wersji na Kickstarterze na LeanneBrown.com/all-about-good-and-cheap). Ktoś opublikował to na Reddit i stało się wirusowe.

„Byłem naprawdę zaskoczony” – wspomina Brown. „Dostałem wiele zachęty od ludzi, którzy mówili, że to było dla nich naprawdę ważne, bardzo im pomogło”. Po zdumiewająco udanym projekcie Kickstarter, który pozwolił jej wydrukować i rozdać tysiące egzemplarzy, udała się na wycieczkę z książkami, która okazała się niezbędnym składnikiem jej drugiej książki „Dobra wystarczy”, opublikowanej w styczniu 2022 roku.

Brown poznała „piękne, słodkie, miłe dusze, które podchodzą do mnie na tych wydarzeniach i mówią:„ Uwielbiam to, co robisz, ale jestem całkowicie beznadziejny. ”. To dało jej początek pomysłu na „Wystarczy dobrze, W którym miała nadzieję „zresetować wiarę ludzi w siebie”. Książka obala stwierdzenie „Jestem złym kucharzem”, a zamiast tego zawiera wewnętrzną afirmację: „Jestem wystarczająco dobry!”

„My sami jesteśmy wystarczająco dobrzy; co dajesz, co masz do zaoferowania” – powiedział Brown. „I to się zmieni. Karmimy się naszym prawdziwym życiem, a nasze prawdziwe życie cały czas się zmienia ”. Jej nowa książka poznaje ludzi dokładnie tam, gdzie się znajdują, w mrocznych i zabawnych czasach, w smutne i pracowite dni, i uczy ich, jak wierzyć, że przygotowywane przez nich jedzenie jest w rzeczywistości wystarczająco dobre.

Wskazówki i przepisy

Żyjemy w czasach, w których uważne śledzenie wiadomości może być wyczerpujące i szkodliwe dla naszego zdrowia psychicznego. Doświadczamy inflacji, rosnących kosztów życia i braków w łańcuchu dostaw. W trudnych czasach Brown oferuje ciepło, życzliwość i inteligentne wskazówki, które pomogą nam czuć się dobrze podczas gotowania.

„Moją pierwszą praktyczną wskazówką jest przyznanie, że karmienie się, gdy nie czujemy się dobrze, jest trudne” – powiedział Brown. Planowanie, zakupy, przygotowywanie, gotowanie i serwowanie mogą być bardzo ciężką pracą. Brown radzi sporządzić listę tego, co nazywa „bezpieczną żywnością”: „pokarmem, które pozostanie w żołądku, gdy żołądek się skręca. To dobre miejsce na rozpoczęcie ”- powiedziała. „Chcesz być dobry dla siebie tak, jakbyś był dla przyjaciela lub dziecka, które naprawdę przez coś przechodzi. Postaraj się dać im coś, co może im się spodobać, i pozwól, aby to wystarczyło”.

Ponadto poradziła, aby ponownie przemyśleć ideę wygodnego jedzenia: „Jedzenie w rzeczywistości ma być pocieszające. To nie jest zła rzecz. Kiedy potrzebujesz komfortu, dobrze jest pocieszyć się jedzeniem!” Wyjaśniła: „Nie będziesz codziennie jadł tłuczonych ziemniaków. Jesz to teraz, kiedy tego potrzebujesz. Krok po kroku. „

Jednym z głównych wyzwań i obaw związanych z gotowaniem jest koszt. Brown ma kilka rad. Po pierwsze, ponieważ mięso jest droższe, „Przyjmij podejście, w którym zamiast mięsa jest środkiem talerza, jest ono smakiem. Smaż na patelnię z niewielką ilością mięsa i dużą ilością warzyw i ryżu. Albo zupa: użyj odrobiny kiełbasy, cebuli, czosnku, dodaj fasolę, zieleninę, wywar — uzyskasz pyszny gulasz i będzie tak pyszny i ma cudowny smak z każdego rodzaju kiełbasy, jaką masz. Użyj jednej kiełbasy na cały garnek zupy.”

Fast Biała Fasola Chorizo ​​i Obfity Gulasz Z Zielonej Fasoli (1)
Gulasz z białej fasoli, chorizo ​​i soczystej zieleniny Leanne Brown jest szybki w przygotowaniu i łatwy do dostosowania. (Leanne Brown)

Następnie Brown zaleca kupowanie pięciu lub sześciu składników tygodniowo: „W przyszłym tygodniu możesz mieć inny zestaw składników”. Powiedziała, że ​​jeśli wybierzesz składniki, które dobrze ze sobą współgrają, możesz je mieszać i łączyć przez cały tydzień, aby przygotować różne posiłki. Na przykład: „Powiedzmy, że masz kiełbasę chorizo, białą fasolę, warzywa, cukinię i jajka. Możesz zrobić zupę z fasoli chorizo ​​z zieleniną. Następnie możesz zrobić makaron z chorizo, zieleniną i cukinią. Następnej nocy omlet, a następnego burrito, a następnym razem smażony ryż.” Jest to metoda, która „ułatwia Ci życie i pozwala trzymać się budżetu”.

Brown jest podekscytowany letnimi warzywami, ponieważ „są tak tanie, a warzywa, które rosną razem, również dobrze się gotują”. Uwielbia cukinię, ponieważ „jest tak elastyczna i tania dostępna — często twój sąsiad próbuje ją rozdać!” Zaleca zakupy sezonowe i zrobienie dużej partii sosu lub zupy do zamrożenia i powtórnego spożycia później.

muffinki z cukinią i cytryną z pistacjami
Cukinia sprawia, że ​​te ulubione babeczki śniadaniowe — ulubione przez rodzinę — są miękkie i wilgotne. (Leanne Brown)

Brown radzi, aby mieć pod ręką podstawowe składniki, w tym suszony makaron, ryż i zboża. Poleca fasolę w puszkach oraz mrożone owoce i warzywa: „Są naprawdę dobrej jakości, ponieważ nie psują się”. A zamiast gotowego sosu „Uwielbiam pomidory w puszkach, ponieważ stanowią świetną bazę — nieskończenie przydatne”. Dodaj czosnek i przyprawy, a otrzymasz pyszny sos.

Pikantny Makaron Umami
Makaron ze spiżarni Leanne Brown łączy w sobie wszystkie pikantne, umami. (Leanne Brown)

Przede wszystkim bądź dla siebie miły, nalega Brown. Ma nadzieję, że ludzie będą cieszyć się procesem gotowania, zamiast martwić się o wynik: „Posłuchaj dźwięku bulgoczącego bulionu i siekania”.

– Nie rozpaczaj – powiedziała. „To, że coś jest teraz drogie, nie oznacza, że ​​zawsze będzie. Zaoszczędź na okazjonalną ucztę. Jeśli kochasz ciasto marchewkowe, nie zapomnij go zjeść raz na jakiś czas.”

PRZEPIS: Szybka biała fasola, chorizo ​​i obfity gulasz z zielonych warzyw
PRZEPIS: Mój Pikantny Makaron Umami
PRZEPIS: babeczki z cukinią, pistacjami i cytryną

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.