Wewnątrz przyjaznej dla nietolerancji kuchni Georgia McDermott

Wewnątrz przyjaznej dla nietolerancji kuchni Georgia McDermott

Georgia McDermott, wiktoriańska twórca przepisów, stojąca za @georgeats, zrobiła karierę będąc pod własną marką „entuzjastą żywności z problemami trawiennymi”.

Zna się na kuchni o niskiej zawartości FODMAP i połączyła tę wiedzę ze swoimi pełnymi pasji umiejętnościami gotowania, aby stworzyć ostrożne podejście, aby wszyscy czuli się uwzględnieni, nie denerwując się własnymi ograniczeniami żywieniowymi.

Tak utalentowany jak 30-latek, McDermott nie miał innego wyjścia, jak tylko pochylić się nad stylem gotowania FODMAP poprzez doświadczenie. Jak większość osób z problemami trawiennymi, McDermott potrzebował czasu, wielu wizyt lekarskich i eksperymentów żywieniowych, aby dowiedzieć się, jakie pokarmy pasują do jej ciała.

„Jeśli ktoś fizycznie nie widzi choroby, niekoniecznie rozumie, jak wpływa ona na twoje codzienne życie”.

McDermott cierpi na gastroparezę i przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) – dwa problemy zdrowotne, które zdiagnozowano w wieku 20 lat.

„Gastropareza to zaburzenie motoryki jelit, w którym fala, która przepycha jedzenie przez układ trawienny, nie działa tak, jak powinna”, mówi McDermott SBS. „Więc jedzenie tam siedzi i fermentuje”.

Mówiąc prościej, jest to stan, w którym Twój żołądek nie może opróżnić się z jedzenia w „normalny” sposób. Może powodować silny ból brzucha, wzdęcia, zgagę, nudności i wymioty.

„Później zdiagnozowano u mnie również SIBO, czyli przerost bakteryjny w moim jelicie. Jeśli jedzenie nie przechodzi? [my intestine] wystarczająco szybko, powoduje różnego rodzaju problemy ”.

Osoby z SIBO mogą odczuwać bolesne gazy, wzdęcia, niedobory żywieniowe i nudności, podczas gdy osoby z objawami ogólnoustrojowymi mogą napotkać mgłę mózgową, zmęczenie, bóle stawów i nieprawidłowe nawyki jelit.

„Odkryłem również, że warunki naprawdę wpłynęły na moje zdrowie psychiczne. Byłem dość niespokojny. Nawet do dziś, kiedy jem rzeczy, które się ze mną nie zgadzają, moje zdrowie psychiczne naprawdę się rozpada.”

McDermott przypisuje swoje doświadczenie lękowe, po części, połączeniu jelit z mózgiem – coraz częściej badania pokazują, że zdrowie jelit wpływa na nasze zdrowie psychiczne – oraz faktowi, że problemy trawienne są „ukrytymi chorobami”.

„Ludzie nie rozumieją, jak bardzo to wszystko jest do bani” – mówi. „Nie widzą też, że wyglądasz szczególnie źle. Więc to prowadzi do osądów takich jak; „Czy naprawdę jesteś chory, czy po prostu chcesz zwrócić na siebie uwagę?” Jeśli ktoś fizycznie nie widzi choroby, niekoniecznie rozumie, jak wpływa ona na twoje codzienne życie”.

McDermott obecnie radzi sobie ze swoimi problemami zdrowotnymi poprzez dietę i czuje się dobrze. Cebula i czosnek zostały wyeliminowane z jej diety. Jest również bezglutenowa i wegetariańska.

„Czuję, że kiedy gotujesz imbir, nie jest on tak ostry, jak surowy. To naprawdę dodaje tylną nutę smaku.”

W ciągu ostatnich kilku lat samopoznania i eksperymentów kuchennych McDermott nabył kilka sposobów na gotowanie smacznych posiłków bez użycia cebuli, czosnku czy glutenu.

„Możesz zamienić cebulę na zieloną część dymki lub zamiast tego użyć pora. Możesz też spróbować proszku asafetyda, który jest substytutem smaku czosnku i cebuli z kopru włoskiego.”

McDermott wspomina o innym prostym triku: dodawaj imbir do azjatyckich potraw, które zwykle wymagają cebuli i czosnku, aby nadać smak. „Czuję, że kiedy gotujesz imbir, nie jest on tak ostry, jak surowy. To naprawdę dodaje tylną nutę smaku.”

Celowo smaczne posiłki na nietolerancje pokarmowe

Wskazówki McDermott dotyczące leczenia nietolerancji dietetycznej stanowią podstawę jej nowej książki: Kuchnia Przyjazna Nietolerancji. Książka zawiera ponad 90 przepisów, zmiany dietetyczne oraz informacje o tym, jak tworzyć dania bezpieczne dla osób z nietolerancjami pokarmowymi. Przepisy są bezglutenowe, o niskiej zawartości FODMAP i wegetariańskie, a także, jeśli to możliwe, zaspokajają diety bez nabiału, jajek, orzechów, zbóż, skrobi i gum.

Istnieją przepisy na przyjazne dla nietolerancji pokarmów tortille bez gumy, rogaliki, przypalony sernik baskijski, empanadas, tiramisu, ravioli z cacio i pepe z sosem z brązowego masła, zakwasem z oliwek i rozmarynu oraz szorstkim ciastem francuskim.

„Jednym z moich ulubionych przepisów w książce są pierogi z nadzieniem tofu. Opakowania są wykonane z połączenia mąki bezglutenowej, łuski psyllium i wrzącej wody.”

Książka zawiera również przepis na bezglutenowy środek przeczyszczający z makaronem jajecznym. „Laksa to danie zawsze trudne do przygotowania bez cebuli i czosnku. Ale czuję, że ten przepis mi się udało. Rezultatem jest pyszne, zimowe danie, które jest moją dumą i radością.”

Pozytywne podejście do nietolerancji pokarmowych

Obecnie McDermott żyje swoim najlepszym życiem i je pyszne jedzenie, które odpowiada jej potrzebom zdrowotnym i ciału.

„Dotarłem do dobrego miejsca. Jak zwykle zdarzają się wzloty i upadki, bo czasem zdarzają się nawroty i trochę załamuje się. Ale poradziłem sobie z większością i opracowałem dobre mechanizmy radzenia sobie ”.

Mając świadomość, że inni ludzie mogą być na początku doświadczenia z nietolerancjami pokarmowymi, McDermott oferuje kilka praktycznych rad.

„Zawsze polecam wizytę u lekarza lub dietetyka. Ważne jest również, aby liczyć na wsparcie przyjaciół i uświadamiać im, co się dzieje. Całkiem łatwo jest zamknąć się w sobie, szczególnie jeśli: [food intolerances and related health issues] wpływają na twoje zdrowie psychiczne, tak jak one miały wpływ na moje.

„Ale myślę, że zdziwiłbyś się, jak bardzo ludzie mogą być wsparciem, jeśli zaangażujesz wszystkich. Nie musisz przechodzić przez to sam ”.


Kuchnia przyjazna nietolerancji autorstwa Georgia McDermott została opublikowana przez Penguin Random House Australia. Sugerowana cena detaliczna 34,99 USD.

Myśląc o wymaganiach dietetycznych

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.