Utracony blask restauracji w domu towarowym

Utracony blask restauracji w domu towarowym

TEN ARTYKUŁ DOSTOSOWANO Z DNIA 18 CZERWCA 2022 R., EDYCJI ULUBIONEGO BIULETYNU GASTRO OBSCURA. MOŻESZ PODPISZ TUTAJ.

Podczas mojej pierwszej podróży do Chicago moja matka chciała tylko odwiedzić Macy’s na State Street. Cały sklep był brudny i nadgryziony recesją. Ale byliśmy tam nie bez powodu: Frango Mints.

Niegdyś wizytówka Marshall Field’s, sieci domów towarowych, która rządziła Chicago perfumowaną pięścią, Frango Mints to tylko jeden z przykładów tego, jak jedzenie z domu towarowego kiedyś zachwyciło amerykańskiego klienta.

Tym, co łączyło, oprócz stoisk z perfumami i garderobami, sklepy regionalne, takie jak Filene’s, Wanamaker’s, Frederick & Nelson, Hutzler’s i JL Hudson’s, były eleganckie restauracje.

Nasza kulturowa potrzeba szybkości wymazała z mapy większość tych sklepów i ich restauracji. Ale wiele z ich największych specjalności przetrwało.

Więcej niż zakupy

Au Bonheur Des Dames to tytuł powieści Émile’a Zoli o domach towarowych, a także podsumowuje wiele z ich uroku: Raj dla pań. Dla białych Amerykanek z klasy średniej i wyższej importowana francuska koncepcja domu towarowego była krokiem ku wolności fizycznej i finansowej.

Kobiety mogły robić zakupy, spotykać się, oglądać pokazy mody, pisać do przyjaciół na papierze firmowym i oczywiście jeść obiady w sklepach. A mówiąc o jedzeniu, nie mam na myśli kanapek w plastikowych opakowaniach i kawy w styropianowym kubku.

Kryształowa herbaciarnia Wanamakera w Filadelfii, kiedy została otwarta w 1911 roku, reklamowała się jako „cudowne miejsce spotkań, rekreacji i orzeźwienia”. Oznaczało to nie tylko herbatę, ale także kanapki z herbatą, słodkie i słone ciasta, pomidory nadziewane sałatkami i wyszukane desery: produkty, które oceniały głównie kobiety i trzymały je w sklepach na dłużej.

Menu często wychwalało domowe, znajome cechy ich potraw oraz ich wewnętrznych piekarni i cukierni. Ale wiele restauracji w domach towarowych również serwowało kosmopolityczne emocje w postaci egzotycznych owoców i kontynentalnie brzmiących przepisów (czasem połączonych, jak w przypadku sufletu mandarynkowego Neiman Marcus).

Od pokoleń restauracje w domach towarowych były toastem miasta, przyciągając klientelę znacznie poza docelowymi kobietami, które jedły lunch. Moja mama, która nigdy nie miała pieniędzy na jedzenie w tych eleganckich lokalach w czasach największego rozkwitu domu towarowego, wciąż z czułością myśli o tych zielonych pudełkach miętówek Frango. „Sprawili, że poczułam się, jakbym była w eleganckiej tajemnicy”, mówi.

Herbaciarnia Hibiscus w domu towarowym Burdines w Miami. Phillip Pessar / CC BY 2.0

Posmakuj przeszłości

Internetowe przepisy na specjały z dawnych domów towarowych są obfite. Często ludzie odnajdują instrukcje ze starych gazet, książek kucharskich, a nawet starzejących się szefów kuchni dawno nieistniejących restauracji. Poniższe produkty — cukierek, ciasto i sałatka z kurczakiem — razem stanowią jedne z najbardziej klasycznych przysmaków z domów towarowych.

Mennice Frango

„Z naszych słynnych kuchni przy świetle dziennym… smakołyki!” pochwalił się reklamą Marshalla Fielda z 1947 roku. Frango Mints, wychwalany jako „kremowy mus czekoladowy o smaku górskiej mięty pieprzowej”, pokryty „grubą warstwą bogatej mlecznej czekolady”, od dawna jest wizytówką Chicago.

Ale Frango Mints zaczynali daleko od Wietrznego Miasta. To, jak mrożony deser z Seattle stał się charakterystycznym dla Chicago cukierkiem, to długa historia, ale przez dziesięciolecia na siódmym piętrze sklepu State Street w Chicago sprzedawano miliony słodyczy.

Kiedy Marshall Field zaczął produkować cukierki poza stanem w 1999 roku, Chicago Tribune odnotował, że „ksenofobiczne oburzenie było wszechogarniające”. To wiele wyjaśnia, dlaczego Macy’s, która przejęła Marshall Field’s w 2006 roku, nadal potulnie produkuje ukochane cukierki.

Przepis: Nie ma potrzeby robienia własnych miętówek Frango. Możesz je kupić na stronie Macy’s. Ale jest wiele przysmaków, które ich wymagają, na przykład klasyczne ciasto Frango Mint.

Ciasto z Kremem Kokosowym

„Panie, które jedzą lunch, ronią poważne łzy. Nigdy więcej nie skosztują tego niebiańskiego ciasta kokosowego, tak miękkiego i zaokrąglonego jak chmura cumulus, tak białego jak zaspa ”- lamentował Los Angeles Times w 1993 r. „Zniknęły kanapki Monte Cristo, sałatka Bombay ze słodkim miodowym dressingiem makowym, pudding chlebowy, bułeczki i herbata, dyskretne martini”.

Flagowiec Bullocks Wilshire, arcydzieło w stylu Art Deco na Wilshire Boulevard w Los Angeles, niegdyś pełen kupujących i jadłodajni. Herbaciarnia Bullock’s miała szczególne miejsce w sercach Angelenos, których tęsknota za ciastem z kremem kokosowym wciąż trwa, prawie 30 lat po zamknięciu Herbaciarni.

Przepis: Przepisy obfitują w ten wyjątkowy placek. Zagotowanie nadzienia zajmuje nieprawdopodobne dwie godziny, ale „jeśli tego nie zrobisz, będziesz miał zupę, a nie nadzienie do ciasta”, ostrzega Czasy.

Kurczak Amandine

W czasach rozkwitu restauracji w domu towarowym świeże owoce wciąż były luksusem. Doświadczeni restauratorzy kusili gości egzotycznymi i poza sezonowymi smakołykami, takimi jak świeże truskawki przywiezione z Nowej Zelandii śmiesznym kosztem. Inne restauracje opierały się na owocach w puszkach, ale dodawały je do każdej dostępnej przyprawy z połowy stulecia (zwykle majonezu).

Często jednak ten owoc kończył się sałatką. Może to oznaczać wszystko, od wypełnionego owocami Waldorfa po elegancki dodatek truskawkowy, ale równie często owoce były mieszane z sałatką z kurczakiem.

W Domu Towarowym Richa w Atlancie specjalnością ich Magnolia Room był kurczak z amandyną i mrożoną sałatką owocową. Kurczak jest dość standardowy, ale sałatka to coś innego: kilka rodzajów owoców w puszkach, łączonych z majonezem, cukrem pudrem i serkiem śmietankowym, ozdobionych piankami i barwnikami spożywczymi, a następnie zamrożonymi.

Przepis: Nie znajdziesz już tej wyjątkowej kombinacji w menu restauracji, ale oto przepis, jak to zrobić, jeśli się odważysz.

Frango Mints są uwielbiane w Chicago od prawie wieku.
Frango Mints są uwielbiane w Chicago od prawie wieku. Tim Boyle / Getty Images

Pinkies w górę

Kuchnia domów towarowych bynajmniej nie jest martwa. Wiele restauracji Nordstrom’s i Macy’s oferuje podstawowe posiłki. Jednak dla luksusu z przeszłości będziesz musiał poszukać następujących restauracji.

Sala Orzechowa, Chicago

Ten jest dwojaki: Marshall Field był znany z ciasta z kurczakiem, podobno stworzonego przez sprzedawczyni i sprzedawanego w sklepie od 1890 roku. Ale to nie jedyne ciasto w menu w Walnut Room, restauracji w dawnym Marshall Field’s State Street. Jest też Frango Pie, przyrządzane z kultowych cukierków miętowych.

Pokój Zodiaku, Dallas

Neiman Marcus rozpoczął swoją działalność w Dallas, a ich restauracja Zodiac Room z około 1953 roku oferuje szybki kurs kuchni z domów towarowych – w menu znajdują się pot pie, popovery i pieczeń duszona, a także ich specjalność, Mandarin Orange Soufflé.

Herbaciarnia LS Ayres, Indianapolis

Kiedy LS Ayres zamknęło swoją herbaciarnię w 1990 roku, oburzeni fani podupadającego domu towarowego zorganizowali protest. Ale mniejsza, ale wierna replika została otwarta w 2002 roku w Indiana State Museum. Otwarta tylko na ferie zimowe Herbaciarnia serwuje specjały z przeszłości, w tym słynną zupę z kurczaka z aksamitu.

Gastro Obscura obejmuje najwspanialsze potrawy i napoje na świecie.

Zapisz się na nasz e-mail, dostarczany dwa razy w tygodniu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.