Te grupy społeczności pomagają mieszkańcom Montrealu znaleźć świeże, pożywne jedzenie

Te grupy społeczności pomagają mieszkańcom Montrealu znaleźć świeże, pożywne jedzenie

Ta historia powstała we współpracy wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Concordia i CBC Montreal.


W swojej jasnopomarańczowej kuchni, schowanej za sklepem spożywczym, szefowa kuchni Gordana Zafirovic przygotowuje zdrowe posiłki z nadwyżki żywności. Co tydzień przetwarza towary pochodzące z banków żywności w około 400 pożywnych posiłków dla sąsiedztwa.

Jej największe wyzwanie? Improwizowanie z ograniczonymi, czasem niezdrowymi składnikami.

„Każda osoba powinna mieć prawo dostępu do zdrowej żywności” – mówi, jej ręce są zajęte przygotowywaniem curry z ciecierzycy. Porusza się sprawnie, siekając warzywa przeznaczone do gotującego się na kuchence garnka. Pachnąca mieszanka przypraw unosi się w powietrzu, delikatny szum wentylatora wiruje nad głową.

Zafirović kieruje inicjatywa zero waste w Carrefour Solidaire, społeczności zajmującej się walką z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego w południowo-środkowym Montrealu.

Pandemia pogłębiła brak bezpieczeństwa żywnościowego. Moisson Montreal zgłosił: 42-procentowy wzrost dystrybucji żywności w latach 2020-2021, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. I z inflacją na 30-letni szczytceny mogą postawić więcej osób w niepewnej sytuacji. Klienci banków żywności twierdzą, że brakuje świeżej, pożywnej żywności, a osoby potrzebujące oczekują, że wezmą wszelkie darowizny, jakie mogą otrzymać.

Barbra Doganieri odbiera sałatę z Le Pirate Vert w montrealskiej dzielnicy Hochelaga. (Przesłane przez Oonę Barrett)

W przypadku braku interwencji rządowej na dużą skalę, rozwiązanie pojawia się w kawałkach – przez grupy pracujące nad zapewnieniem ludziom bardziej zróżnicowanych, zdrowych opcji w pobliżu miejsca zamieszkania. Zmieniają przeznaczenie żywności, która w innym przypadku by się zmarnowała, i zakładają społecznościowe kuchnie.

Banki żywności zawodzą

Banki żywności są jednymi z, jeśli nie najbardziej główny zasób dostępnej żywności. Są usługą podstawową, ale system nie jest doskonały.

Według dyrektora generalnego Richarda Daneau około połowa darowizn żywnościowych Moisson Montreal to świeże mięso, nabiał, owoce i warzywa. Pozostałe towary w największym banku żywności w Montrealu nie psują się, takie jak fasola w puszkach, suszony makaron i płatki zbożowe. Ta statystyka poprawiła się w ostatnich latach, ponieważ firma postawiła na pozyskiwanie świeżych produktów.

Mieszkaniec Verdun, Timm Sima, przez ostatnie sześć lat prawie całkowicie polegał na bankach żywności, a prawie cały jego dochód przeznaczany był na opłacenie czynszu. Z jego doświadczenia wynika, że ​​różnorodność jest niewystarczająca.

„Nawet jeśli teoretycznie masz składniki do przygotowania posiłku, to zawsze są to te same składniki”, mówi Sima.

Timm Sima pakuje warzywa do swojego wózka po wizycie w Réseau d’Entraide de Verdun. (Przesłane przez Oonę Barrett)

Système Alimentaire Montréalais pracuje nad zapewnieniem zdrowej i niedrogiej żywności dla wszystkich. Kierownik projektu Erika Salem przyznaje, że chociaż banki żywności są niewątpliwie zasobem, istnieje limit tego, co mogą zapewnić.

„W większości przypadków nie odpowiada ich rzeczywistym potrzebom” — mówi Salem.

Budowanie solidarności poprzez gotowanie

Wspólne kuchnie zapewniają miejsce, w którym można nauczyć się gotować dobrze zbilansowane posiłki z ograniczonych składników. Od 2007 roku Sylvie Paquin pracuje w Carrefour d’Entraide Lachine, lokalna organizacja zajmująca się bezpieczeństwem żywności. Organizuje cotygodniowe sesje gotowania z trzema do ośmiu uczestnikami, z których każda zabiera 10 porcji do domu.

Uczestnicy poznają nowe przepisy i odkrywają składniki, których inaczej by nie wykorzystali. Przed pandemią Paquin prowadził po szkole lekcje gotowania z uczniami w wieku od 8 do 12 lat, oferując przestrzeń do wspólnego przygotowywania posiłków i spożywania posiłków. Szef kuchni zapoznał ich ze zdrowymi alternatywami dla ich ulubionych potraw.

„Kiedyś poprosili o „śmieciowe jedzenie”. Zrobiłam im gotowane w piekarniku marchewki, rzepę i pasternak… Nie mogli w to uwierzyć, naprawdę im się podobało – mówi.

Po wizycie w lokalnej kuchni Catherine Vaudeville dostrzega jej zalety.

„To był prawdziwy ratunek dla życia, kiedy było naprawdę źle”, mówi Wodewil, który co tydzień odwiedza bank żywności. „Nie chcę dziś gotować – och, już gotowe!”

Inspirowanie zdrowej kreatywności

Biorąc pod uwagę nieprzewidywalną podaż banków żywności, klienci muszą znaleźć zasoby, aby uzupełnić swoją dietę i nauczyć się dobrze wykorzystywać to, co mają.

Widząc ten brak stale świeżych, zdrowych towarów, użytkownicy banków żywności muszą być pomysłowi. Sima często zwraca się do grupy na Facebooku, aby handlować niechcianymi przedmiotami z nurkami ze śmietnika, którzy zazwyczaj zdobywają świeższe jedzenie.

Raïs Zaidi, „Le Pirate Vert”, prowadzi punkt dystrybucji żywności w Hochelaga, aby rozdawać darmowe towary ze sklepów spożywczych i banków żywności w całym mieście. (Przesłane przez Oonę Barrett)

Le Pirate Vert, inaczej znany jako Raïs Zaidi, wypełnia lukę między bankami żywności a potrzebami społeczności. To, co zaczęło się jako nurkowanie na śmietnikach, przekształciło się w pełnoprawną usługę redystrybucji. Zaidi odwiedza kilka banków żywności w całym Montrealu, aby zebrać świeże produkty i resztki towarów, które następnie przewozi z powrotem do Hochelaga-Maisonneuve.

„Każde miejsce ma w ofercie inne jedzenie, więc gdy się je zbierze, masz wszystko” – mówi Zaidi.

Stamtąd mieszkańcy mogą wybrać żywność, której nie tylko potrzebują, ale także chcą jeść.

OBEJRZYJ | Gordana Zafirovic ma nadzieję zainspirować domowe ciasteczka:

Jak kucharze zamieniają darowizny z banków żywności w smaczne i pożywne posiłki

Od martwych konserw po nadmiar brukwi, co tydzień szefowa kuchni Gordana Zafirovic przekształca darowizny z banku żywności na około 400 porcji pożywnych i pysznych posiłków. Wideo autorstwa Aashki Patel, Oony Barrett i Véronique Morin. 1:18

Po powrocie do kuchni Carrefour Solidaire Zafirovic ma nadzieję zaoferować inspirację dla osób gotujących w domu. Jej posiłki zawierają szeroką gamę przypraw i składników, aby stworzyć smaczne posiłki – takie jak zapiekanka pasterska z puree z rzepy zamiast ziemniaków – pokazując, jak wszechstronne może być jedzenie.

„Bardzo rzadko stosujemy się do przepisu. To zawsze improwizacja” – mówi Zafirovic.

„Zawsze musisz wymyślić różne podejścia, różne pomysły, aby zastąpić składniki, których nie masz”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.