Ta maślana galette w pełni wykorzystuje krótki sezon zielonego czosnku

Ta maślana galette w pełni wykorzystuje krótki sezon zielonego czosnku

Witamy w kolejnej odsłonie serii Don’t FOMO (strach przed pominięciem), w której zachęcamy czytelników do skosztowania jedzenia i picia, które są dostępne tylko przez krótki czas w Bay Area – lub w inny sposób bardzo trudne do zdobycia.

Każdej wiosny nie mogę się doczekać pojawienia się zielonego czosnku, jednego z moich ulubionych warzyw. Zazwyczaj zaczyna pojawiać się na moim lokalnym targu rolniczym w marcu i jest dostępny tylko przez kilka miesięcy w ciągu całego roku.

Piękny, lekko cierpki i bardzo aromatyczny zielony czosnek to młoda roślina czosnku, której cebulki nie są w pełni dojrzałe. Rolnicy zazwyczaj zaczynają sadzić nasiona czosnku jesienią i zbierać plony wczesną wiosną. Roślina ma długie, smukłe ciemnozielone łodygi z przeważnie białymi, młodymi cebulkami, które czasami mogą mieć zabarwienie fioletowe.

Zielony czosnek nie jest dla mnie niczym nowym. Dorastając w Bombaju w Indiach, allium był częstym gościem w naszej kuchni, gdzie moja mama przygotowywała zdrowe wegetariańskie posiłki. Jednym z dań, które często przygotowywała zimą, było Undhiyoo, danie z warzywami, które pochodzi z zachodniego stanu Gujarat. Undhiyoo to mieszanka zimowych warzyw, takich jak słodkie ziemniaki, ziemniaki, purpurowy pochrzyn, młode bakłażany, surowe banany i płaska fasola, które są wolno gotowane przez ponad godzinę w paście składającej się głównie z zielonego czosnku, kolendry, kokosa, zielonego chili i cytryny sok, cukier i sól. Zielony czosnek to składnik, który dopełnia to danie i nadaje mu zrównoważony, pełny smak.

Zielony czosnek perfumuje pesto w tej galette, które dobrze komponuje się ze szklanką Chardonnay.

Dostarczone przez Amisha Gurbani

Najmilej wspominam, jak moja mama budziła się we wczesnych godzinach porannych, przygotowując warzywa i pastę, wypełniając nasz dom aromatami świeżego, pikantnego zielonego czosnku. Z niecierpliwością czekaliśmy na lunch, kiedy to danie pożeraliśmy razem z gorącymi, smażonymi podpłomykami zwanymi puris i słodzonym, pachnącym jogurtem odsączonym z kardamonem, szafranem, migdałami i pistacjami zwanym shrikhand. Ten posiłek to naprawdę jedna z moich ulubionych kombinacji. Przepis na undhiyoo można znaleźć w mojej książce kucharskiej „Mumbai Modern”.

Podczas gdy suszone cebulki czosnku mają mocniejszy smak i mocniejszy do nich poncz, zielony czosnek jest łagodniejszy i ma bardziej wiosenny smak. Używam go do przyprawiania prawie każdego dania, które wymaga suszonego czosnku, na przykład typowej indyjskiej przyprawy, chutney z kolendry i mięty. Do przyprawiania pesto używam też zielonego czosnku, o czym mówi dzisiejszy przepis na wiosenną galette. Zielony czosnek przenosi fajitas na wyższy poziom pyszności i tworzy fantastyczną kolendrę-jalapeño crema do tacos.

Podczas gdy sezon zielonego czosnku na targu jest ulotny, łatwo jest uprawiać go w ogrodzie lub w doniczce z dobrą organiczną glebą. Po prostu oddziel ząbki od cebulki suszonego czosnku i posadź je w garnku w odległości około cala. Upewnij się, że mają odpowiednie światło słoneczne i codziennie podlewaj. Zaczniesz widzieć zielone pędy kiełkujące po kilku dniach, a w pełni wyrośnięte łodygi po około 8 do 10 tygodniach. Możesz zacząć czerpać korzyści i uwydatnić każde danie świeżymi smakami skromnego, ale potężnego zielonego czosnku.

Amisha Gurbani jest pisarką kulinarną z Bay Area, autorką „Mumbai Modern” i blogerką stojącą za Jam Lab. E-mail food@sfchronicle.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.