Szef kuchni Anto prezentuje potrawy i smaki Afryki Subsaharyjskiej w Saka Saka

Share via email

„Czas, abyśmy podzielili się naszymi przepisami. Dzielić się naszą wiedzą. Dzielić się tym, co mamy: naszymi skarbami. Ponieważ mamy tyle rzeczy, którymi możemy się podzielić ze światem”, mówi Anto Cocagne

Treść artykułu

Naszą książką kucharską tygodnia jest Saka Saka: Przygody w kuchni afrykańskiej na południe od Sahary autorstwa szefa kuchni Anto Cocagne’a i fotografki Aline Princet. Aby wypróbować przepis z książki, sprawdź: Bagietka wołowa, kurczak w panierce z orzeszkami ziemnymi (wersja mafé szefa Anto) i gazpacho z papai.

Reklama 2

Treść artykułu

Kiedy Anto Cocagne powiedział swojemu ojcu inżynierowi, że w wieku 15 lat chce zostać szefem kuchni, nie był zachwycony tym pomysłem.

„Był naprawdę bardzo rozczarowany. Bo dla niego nie była to bardzo ambitna praca. I powiedziałem mu: „Wiesz, że gotując, będę bogaty i sławny” – mówi Cocagne ze śmiechem. „Będę pisał książki, które będą publikowane na całym świecie”.

Zgodnie ze swoim słowem, debiut Cocagne, Saka Saka (z fotografką Aline Princet; Interlink Books, 2022) został opublikowany w trzech językach – francuskim, niemieckim i od 12 kwietnia angielskim – z nadzieją na wydanie hiszpańskie.

„Dla mnie to naprawdę błogosławieństwo” – dodaje paryski szef kuchni, dyrektor artystyczny Afro Gotowanie magazyn, prezes festiwalu kulinarnego We Eat Africa i gwiazda serialu telewizyjnego Canal+ Spotkanie z Le Chef Anto. „Mam nadzieję, że będzie to świadectwo dla innych Afrykańczyków, którzy chcą dzielić się naszymi produktami i przepisami oraz wszystkim o Afryce”.

Reklama 3

Treść artykułu

Dorastając w Libreville w Gabonie, Cocagne miała serce nastawione na karierę kulinarną. W liceum – gdzie „na każdy obiad to była bagietka wołowa” – sprzedawała domowe wypieki kolegom i sąsiadom.

Po ukończeniu matury Cocagne przekonała rodziców, by pozwolili jej kontynuować naukę we Francji: w Hotel School Lesdiguières w Grenoble i prestiżowym Ferrandi Paris – „Harvardzie gastronomii”.

Doświadczenie kulinarne zdobywała m.in. w hotelu Carlton Cannes, hotelu Hilton w Karolinie Południowej oraz w różnych paryskich firmach cateringowych. Od 2016 roku Cocagne koncentruje się na kuchni panafrykańskiej – prezentując produkty Afryki Subsaharyjskiej w klasycznych recepturach, kreacjach i klasykach, ponownie odwiedzanych.

Reklama 4

Treść artykułu

Saka Saka autorstwa Anto Cocagne i Aline Princet
W Saka Saka szef kuchni Anto Cocagne i fotografka Aline Princet prezentują smaki Afryki Subsaharyjskiej. Zdjęcie: Interlink Books

Kiedy Princet zwrócił się do niej o współpracę przy książce kucharskiej w 2018 roku, Cocagne od razu się zainteresowała. Fotografka miała na swoim koncie kontakty w wydawnictwach i innych książkach.

Mimo to trudno było znaleźć wydawcę, który chciałby wydrukować afrykańską książkę kucharską, wspomina Cocagne. Jeden z wydawców rozwinął swoje odrzucenie, mówiąc: „Afryka nie jest tak naprawdę opłacalna”.

Cocagne i Princet potrzebowali mniej więcej rok, by znaleźć pasowanie w Mango Éditions. Chociaż paryski wydawca wydał wiele książek kucharskich, żadna nie przedstawiała kuchni afrykańskiej; ich koncentracja na żywności na południe od Sahary była pierwszą.

Udowodnienie, że sceptykom nie ma racji, gdy wydanie francuskie Goûts d’Afrique („Smaki Afryki”), ukazał się 25 października 2019 r., znalazł się w pierwszej piątce bestsellerów.

Reklama 5

Treść artykułu

„To duża odpowiedzialność (być pierwszym). A dla mnie oznacza to, że nadszedł czas na Afrykę ”- mówi Cocagne. „Jestem we Francji od 20 lat. A kiedy byłem studentem i rozmawiałem z moimi szefami kuchni o afrykańskiej kuchni, afrykańskich przepisach, tak naprawdę nie byli zainteresowani”.

Dodaje, że chociaż żywność z Maghrebu – północnej Afryki graniczącej z Morzem Śródziemnym – jest dobrze znana poza regionem, nie można tego powiedzieć o południu Sahary.

W Saka Sakastara się to zmienić, rzucając światło na podstawowe składniki, smaki i przepisy, w tym wpływy z Kamerunu, Gabonu, Wybrzeża Kości Słoniowej i nie tylko.

„Czas, abyśmy podzielili się naszymi przepisami. Dzielić się naszą wiedzą. Dzielić się tym, co mamy: naszymi skarbami. Ponieważ mamy tak wiele rzeczy do podzielenia się ze światem.”

Reklama 6

Treść artykułu

Kiedy Cocogne po raz pierwszy rozpoczęła swoją kulinarną karierę, postrzegała swoje gotowanie jako Gabończyk. Ale kiedy w 2016 roku pogrążyła się w badaniu historii kontynentu, wkrótce dostrzegła wspólne wątki łączące żywność Gabonu z żywnością jego sąsiadów, takich jak Kamerun na północy.

Choć wpływy kulturowe, historia, klimat i geografia są zróżnicowane, zidentyfikowała podobieństwa.

Weźmy na przykład duszone liście manioku, które są sercem dania o tej samej nazwie, saka saka (liście manioku z masłem orzechowym). Gulasz nosi wiele różnych nazw w całej Afryce Subsaharyjskiej, choć mają wspólne podstawy, wyjaśnia Cocagne.

Reklama 7

Treść artykułu

W Demokratycznej Republice Konga nazywa się to saka saka; w Republice Konga i Angoli, pondu. Kameruńczycy znają ją jako kwem, Mozambijczycy jako matapa, a Senegalczycy nazywają ją etodjey.

„To ten sam gulasz, ale nazwa zmieniła się ze względu na plemię, ze względu na region. A czasami dostosowują jedzenie do lokalnych składników, które mają. Ale główny produkt, liście manioku, będzie głównym składnikiem gulaszu ”- mówi Cocagne.

„I dlatego postanowiłem powiedzieć, że moja kuchnia nie jest tak naprawdę kuchnią gabońską. To bardziej kuchnia panafrykańska. Ponieważ każdy Afrykanin, który je liście manioku, rozpozna (siebie) w tej książce.”

Cocagne dużo podróżował po Afryce. Kręcąc swój program telewizyjny, pogłębia swoje badania, eksplorując różne kraje – w tym Kamerun, DR Kongo i Togo – poprzez ich kuchnie.

Reklama 8

Treść artykułu

Odwiedza wioski i rozmawia z ludźmi: pyta, dlaczego gotują tak jak oni, jak nauczyli się potraw i co kieruje ich wyborem składników.

Cocagne pracuje teraz nad drugą książką kucharską, skupiającą się na przyprawach. Pisanie o kuchniach Afryki jest kluczem do jej misji dzielenia się ze światem produktami i tradycjami kulinarnymi kontynentu.

„Myślę, że to naprawdę ważne”, mówi Cocagne. „Ponieważ przez długi czas nasza wiedza była tylko przekazem ustnym. A niewolnictwo zniszczyło wiele rzeczy, które przekazywaliśmy pokoleniom. Dlatego dziś ważne jest, aby pisać. Więc nawet jutro, jeśli mnie tu nie będzie, to, co napiszę (będzie).”

Jak mówi Cocagne, większość wiedzy, którą dziś zdobyła, pochodziła od babć, które poznała na wsiach podczas swoich podróży, a także z książek takich jak Jessica B. Harris”. Wysoko na wieprzu (Bloomsbury USA, 2012) oraz teksty naukowe dotyczące historii, kultur i kuchni Afryki.

Panafrykańskie podejście, które przyjmuje Saka Saka jest wynikiem tych badań. Zamiast skupiać się na kuchniach narodowych, rzuca światło na smaki i potrawy Afryki Subsaharyjskiej: „Ponieważ granice naszych krajów nie zostały przez nas ustalone”, mówi Cocagne.

„Wcześniej mieliśmy królestwa. Mieliśmy imperia, które zostały przemieszczone przez niewolnictwo i kolonizację. W tej książce bardziej logiczne było dla mnie podkreślenie produktów, które nas łączą, niż mówienie o krajach, które nas dzielą ”.

Reklama

Uwagi

Postmedia zobowiązuje się do utrzymywania żywego, ale obywatelskiego forum do dyskusji i zachęcania wszystkich czytelników do dzielenia się swoimi opiniami na temat naszych artykułów. Moderacja komentarzy może potrwać do godziny, zanim pojawią się na stronie. Prosimy, aby Twoje komentarze były trafne i pełne szacunku. Włączyliśmy powiadomienia e-mail — otrzymasz teraz wiadomość e-mail, jeśli otrzymasz odpowiedź na swój komentarz, pojawi się aktualizacja wątku komentarzy, który obserwujesz, lub jeśli użytkownik obserwuje komentarze. Odwiedź nasze Wytyczne dla społeczności, aby uzyskać więcej informacji i szczegółów na temat dostosowywania ustawień poczty e-mail.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.