System amerykański naraża konsumentów na ryzyko

Logo for WebMD

26 maja 2022 r. — Jeśli chodzi o informacje o wycofanych produktach żywnościowych z lokalnego sklepu spożywczego, warto zrobić zakupy.

Niektóre sklepy, takie jak Eagle Foods i Costco, podejmują zdecydowane działania, gdy producent żywności lub FDA wyda ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa. Wysyłają SMS-y lub dzwonią do klientów korzystających z kart lojalnościowych, aby wiedzieli, że niedawno kupili potencjalnie niebezpieczny przedmiot.

Na przykład po ogłoszeniu 20 maja ogłoszonego 20 maja wycofania masła orzechowego JIF z powodu możliwego zakażenia salmonellą, te dwa sklepy wysłały powiadomienia do klientów w ciągu kilku godzin.

Z kolei inne sklepy spożywcze, takie jak Publix i Aldi, wymagają od klientów sprawdzania witryny internetowej firmy pod kątem wycofania produktów. Takie podejście nakłada na każdego kupującego odpowiedzialność za ochronę siebie i swoich bliskich, zgodnie z Żywność dla przemyśleń: czy Twoje artykuły spożywcze są bezpieczne, raport wydany dzisiaj przez Public Interest Research Group.

CDC szacuje, że każdego roku 28 000 Amerykanów jest hospitalizowanych, a około 3 000 umiera z powodu chorób przenoszonych przez żywność.

Raport wymienia nazwiska – od Acme / Albertson’s do Winn Dixie – dotyczące 50 największych amerykańskich sklepów spożywczych i ich strategii, lub braku strategii, w sprawie wycofania żywności.

Kiedy autorka badania Teresa Murray została zapytana, czy to ją zaskoczyło, odpowiedziała: „Tak i nie”. Dzieli sprzedawców żywności na dwie grupy: większe firmy spożywcze, których głównym celem jest żywność, vs. sklep spożywczy lub drogerie, które sprzedają niektóre artykuły spożywcze, ale to nie jest ich główna działalność.

Murray jest zaskoczony, że nie wszystkie większe sklepy spożywcze, które mogą ostrzegać klientów o konkretnym wycofaniu produktu – na przykład dopasowując konkretne zakupy do danych kontaktowych karty lojalnościowej – faktycznie to robią.

Mniejsi detaliści i ci, którzy nie oferują kart lojalnościowych, są ograniczeni pod względem docierania do konkretnych kupujących. Mogą jednak używać innych technik, takich jak umieszczanie ulotek informujących o produktach spożywczych w swoich sklepach. Wyzwanie związane z fizycznymi ogłoszeniami polega na tym, że jeśli w alejce z produktami zostanie wywieszona informacja o przywołaniu sałaty, ale ktoś, kto ją kupił, nie wróci do sklepu przez kilka dni lub dłużej lub pominie sekcję produktów podczas następnej wizyty, może nie zobacz to na czas.

Dzień wycofania z rynku odstrasza konsumenta?

Sama ilość zwrotów żywności stanowi kolejne wyzwanie. Przy 325 takich przypomnieniach wydawanych średnio co roku w ciągu ostatnich 5 lat ludzie byliby przytłoczeni otrzymywaniem alertu około raz dziennie. Może to prowadzić do tego, co raport nazywa „zmęczeniem pamięcią”, co oznacza, że ​​ludzie będą mniej skłonni do zwracania uwagi po pewnym czasie.

Dlatego kierowanie wiadomości tylko do osób, które kupiły określony produkt spożywczy objęty wycofaniem, byłoby idealne, mówi Murray.

Innym potencjalnym rozwiązaniem byłoby umożliwienie sprzedawcom żywności oferowanie klientom możliwości otrzymywania ograniczonych powiadomień o określonych wycofaniach produktów. Ogłoszenia mogą być dostosowane do konkretnej alergii pokarmowej lub tylko do wycofania produktów klasy I – tych, które stanowią poważniejsze zagrożenie dla zdrowia – na przykład. Sklepy, które oferują takie usługi, powinny również promować tę opcję klientom, mówi Murray.

Powiązanym pomysłem byłoby zaoferowanie klientom opcji podania numeru telefonu przy kasie, zapewniając ich, że zostaną powiadomieni tylko wtedy, gdy przedmiot z ich paragonu zostanie później wycofany.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma jednego rozwiązania, które będzie działać dla wszystkich, mówi Murray i zaleca wielowarstwowe podejście, aby dotrzeć do jak największej liczby klientów. W końcu, jak mówi, ludzie umierają z powodu chorób związanych z wycofaniem żywności, w tym niektórych zgonów, którym można było zapobiec z powodu zjedzonego jedzenia, nawet po ogłoszeniu wycofania.

„Jedzenie” to imię FDA

Gdzie w tym wszystkim jest FDA? Istnieją tylko dwa federalne wymagania dotyczące wycofania żywności: producent musi stworzyć komunikat prasowy, a FDA musi opublikować wycofanie na swojej stronie internetowej dotyczącej wycofania produktów z rynku, wycofania produktów z rynku i ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa. Podpisana w 2011 r. ustawa o bezpieczeństwie żywności i monitoringu przyznałaby agencji większe uprawnienia w zakresie wycofywania żywności, ale jej przepisy nie zostały jeszcze w pełni uchwalone.

Może również upłynąć trochę czasu, zanim oficjalne zawiadomienia o wycofaniu żywności zostaną opublikowane na stronie FDA. „Szczególnie skandaliczny przykład” cytowany w raporcie to wycofanie sałaty z Dole ogłoszone przez FDA i CDC w grudniu. 22, 2021, za potencjalne zanieczyszczenie Listeria. Murray zauważa, że ​​śledztwo CDC prześledziło przypadki powiązanych chorób od 2014 roku.

Ostatnio niedobór mleka modyfikowanego dla niemowląt można częściowo przypisać zamknięciu zakładu produkcyjnego firmy Abbott w Sturgis w stanie Michigan z powodu obaw o bezpieczeństwo. Komisarz FDA Robert Califf, MD, testował w Kongresie w tym tygodniu, że agencja była zbyt powolna, aby zareagować na raport informatora o niebezpiecznych warunkach w zakładzie.

Komisarz obwiniał wyzwania związane z pandemią COVID-19 za powolną reakcję, ale powiedział również, że błąd w kancelarii FDA spowodował zaginięcie ważnej wiadomości.

Kroki, które konsumenci mogą podjąć

Opublikowany tego samego dnia, co raport PIRG, Murray opublikował również dziewięć wskazówek dla konsumentów, którzy nie chcą czekać, aż sklep spożywczy lub rząd federalny podejmą dalsze działania w sprawie wycofania produktów z rynku.

Wskazówki obejmują:

  • Zapytaj w biurze obsługi klienta, w jaki sposób powiadamiają klientów o wycofaniu produktu.
  • Zdecyduj się na oferowane przez nich usługi powiadamiania, zwłaszcza jeśli Ty lub członek rodziny macie poważną alergię pokarmową lub stan zdrowia wysokiego ryzyka.
  • Zrób zdjęcia opakowań żywności, takich jak cebula, ziemniaki lub jabłka, które często wkładasz do miski lub innego pojemnika w domu, na wypadek konieczności wycofania produktu.

„W ciągu ostatniej dekady firmy poprawiły czas reakcji na wycofanie”, mówi Jim Dudlicek, rzecznik National Grocers Association, stowarzyszenia handlowego zrzeszającego ponad 1500 niezależnych detalicznych i hurtowych sklepów spożywczych.

Poprawiła się również komunikacja między graczami w łańcuchu dostaw żywności, mówi Dudlicek, „co oznacza, że ​​produkty są szybciej ściągane z półek, a nawet nigdy nie trafiają na półki podczas wycofywania”.

FMI, Stowarzyszenie Przemysłu Spożywczego, które reprezentuje duże sklepy spożywcze, przedstawiło komentarz w raporcie PIRG, ale nie odpowiedział na prośbę o dodatkowe komentarze.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.