św. Latynoscy rodzice z Vrain Valley School District chcą świeżego, pożywnego i zdrowego jedzenia podawanego w szkole

św.  Latynoscy rodzice z Vrain Valley School District chcą świeżego, pożywnego i zdrowego jedzenia podawanego w szkole

Grupa latynoskich matek na przedmieściach na północ od Denver, z których wiele pracuje lub jest wolontariuszami w szkołach swoich dzieci, zauważyła, że ​​wiele dzieci nie spożywa posiłków w stołówce. Zmarnowano dużo jedzenia. Dzieci wracały do ​​domu głodne.

„Byli bardzo głodni, jak głodni, więc zaczęli pytać, co się dzieje? Jesz, czy co się dzieje?” powiedziała Caro Neri, organizatorka społeczności z ELPASO Voz w Longmont, która jest częścią ELPASO, czyli Engaged Latino Parents Advance Their Students Outcomes. Jest to grupa społeczna, która pracuje nad kwestiami poprawy wyników w nauce dzieci.

Inne dzieci jadły jedzenie i zmagały się z otyłością. Kolejna rzecz, którą zauważyli: duża różnica w tym, jakie dzielnice obsługują studentów w ich stołówkach. Studenci z Boulder i Louisville dostawali na śniadanie świeże owoce i koktajle. Dla studentów w Longmont i Erie – pakowane babeczki bananowe i pizzę śniadaniową.

Kobiety zaczęły badać, co było w szkolnym menu na ulicy św. Okręg szkolny Vrain Valley. Widzieli dużo przetworzonej i konserwowanej żywności. Widzieli odtłuszczone mleko czekoladowe z cukrem. Na pewno było świeże jedzenie, ale widzieli też konserwanty, sztuczne barwniki lub barwniki, dodatki i syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Zbyt dużo przetworzonej żywności nie nasycało ich dzieci lub po prostu nie jedli szkolnego jedzenia.

Jenny Brundin, CPR
Kobiety na spotkaniu ELPASO dowiadują się o różnych konserwantach, dodatkach i tłuszczach w szkolnych obiadach. Popychają św. Okręg szkolny Vrain, aby serwować więcej świeżej i lokalnej żywności.

„Zdali sobie sprawę, że niektóre dzieci w ogóle nic nie jadły przez cały dzień” – powiedział Neri.

Grupa dostrzegła nierówność: w sąsiednim okręgu szkolnym Boulder Valley większość serwowanego jedzenia jest świeże i od podstaw – przygotowywane na miejscu z lokalnych składników – w tej samej lub nawet niższej cenie. Dwa lata temu mamy z ELPASO zaczęły naciskać na św. Dzielnica Vrain Valley, aby serwować w szkołach więcej świeżej, ekologicznej żywności. Nałożyli na to roczny termin. To przychodzi i odchodzi. W środę wieczorem zorganizują pokojowy protest na posiedzeniu rady szkolnej, na którym przemówi kilkoro dzieci.

District twierdzi, że w miarę możliwości serwuje produkty ekologiczne

Na lutowym spotkaniu z urzędnikami dystryktu kobiety powiedziały, że dystrykt nie zgadza się z ich obliczeniami, że 75% żywności jest „ultra przetworzone”, składa się głównie z odgrzewanej mrożonej żywności lub jest wytwarzana głównie z konserw. Okręg, który odmówił wywiadu z CPR, powiedział kobietom, że robi bardzo dużo. W e-mailu do CPR okręg poinformował, że w miarę możliwości serwuje lokalne produkty, w tym ekologiczne. Szkoły mają codziennie bar sałatkowy. Dzielnica używa kurczaków hodowanych bez antybiotyków, a chrupiące paszteciki z kurczaka nie mają sztucznych aromatów ani konserwantów. Okręg powiedział, że 4 miliony posiłków, które serwuje w tym roku, spełniają lub przekraczają standardy USDA.

Jenny Brundin / CPR
Św. Okręg szkolny Vrain Valley ma około 32 000 uczniów. Około 27 procent z nich kwalifikuje się do bezpłatnego lunchu po obniżonej cenie. Dzielnica powiedziała, że ​​jest zaangażowana w tworzenie zrównoważonych i pożywnych posiłków.

Kupując przedmioty, św. Vrain dba o to, aby wybierać przedmioty, które są zarówno pożywne, jak i pożądane dla naszych uczniów ”- napisała Shelly Allen, skazana dyrektor ds. żywienia i usług magazynowych, która w tym roku przechodzi na emeryturę, w liście do ELPASO. „Kiedy konfigurujemy składniki odżywcze do naszych posiłków, żadna z naszych potraw nie zawiera tłuszczów trans. Pozycje menu muszą być zgodne z wytycznymi żywieniowymi USDA dotyczącymi pełnego ziarna, chudego białka, sodu, cholesterolu, tłuszczu i dodanych cukrów.”

Według okręgu świeże owoce i warzywa są dostępne codziennie, a w menu przez większość dni można znaleźć potrawy przygotowywane od podstaw. Menu St Vrain zawiera dane żywieniowe dla każdej pozycji.

Jestempiec do świeżej, ekologicznej żywności powstałej w wyniku badań

Zanim zdążyły zwrócić się do okręgu, kobiety potrzebowały faktów. Dowiedzieli się, jak badać: Czym był barwnik? Co było glutaminian sodu? Czym różniły się „dodane” cukry od cukrów? I czy to wszystko było naprawdę konieczne, aby dodać je do szkolnego jedzenia dla dzieci?

„Jeśli chcesz, aby marchewka wyglądała uroczo i świeżo po otwarciu opakowania, jest pełna szalonych barwników” – powiedziała Tere Garcia, dyrektor wykonawczy ELPASO.

Potem zaczęli się zastanawiać, to musi być bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje. Jak to jest gotować dla tysięcy dzieci? Przeprowadzali wywiady z szefami kuchni i dietetykami, odwiedzali farmy i stołówki, czytali książki i oglądali filmy dokumentalne.

Dowiedzieli się, że szkoły w Boulder Valley zaczęły przestawiać się na zdrowszą żywność ponad dekadę temu, kiedy zatrudniono Ann Cooper, znaną jako „Renegatka Lunch Lady”, teraz na emeryturze. Skontaktowali się z nowym szefem kuchni Bouldera, który zaprosił ich do skazanego specjalistycznego centrum kulinarnego.

Jenny Brundin / CPR

Dwie sąsiednie dzielnice mają mniej więcej taką samą liczbę studentów. Około 20 procent populacji Boulder Valley kwalifikuje się do bezpłatnego lunchu po obniżonej cenie, podczas gdy 27 procent mieszkańców St. Vrain Valley jest. Porównywanie, ile każdy okręg wydaje na usługi gastronomiczne, jest trudne, ponieważ budżety zmieniają się w zależności od tego, ile dzieci bierze udział w posiłkach, ile kosztuje żywność, ile okręgi płacą pracownikom i jakie dostają podwyżki. Podczas gdy strona finansowa stanu pokazuje, że ludzie mają mniej więcej takie same budżety na usługi gastronomiczne, narzędzie nie gromadzi dodatkowych dotacji i pieniędzy z ogólnego funduszu, który Boulder otrzymuje. Wiele okręgów nie przeznacza ogólnych pieniędzy na swoje wydziały gastronomiczne. Gotowanie na podstawkach może być droższe i bardziej pracochłonne.

A kobiety szybko przekonały się, że podawanie zdrowszych, świeżych posiłków to ogromne przedsięwzięcie. Boulder Valley ma 33 000 stóp kwadratowych scentralizowanej kuchni. Wyborcy zatwierdzili w 2014 r. obligację, aby za nią zapłacić. Św. Dzielnica Vrain wymagałaby specjalistycznych kuchni i szkoleń. Ale kobiety pomyślały, że był to godny cel.

Teraz wiemy, czego chcemy ”- powiedział Garcia. „Chcemy świeżej gotowanej żywności od zera. Jeśli mamy nakarmić uczniów w jakiejkolwiek dzielnicy, to musi to być dobre jedzenie.”

„Co motywuje was do bycia tutaj, panie?”

Karla Cardoza zapytała kilkanaście kobiet siedzących przy stole w sali konferencyjnej, co sprowadziło je na spotkanie ELPASO. Wszyscy mówią, że chcą lepszej przyszłości dla swoich dzieci.

„Nie wiem dokładnie, co jedzą w szkole, ale byłem pewien, że to zdrowe jedzenie, dopóki mój przyjaciel nie powiedział, że się mylę, że powinienem zwracać uwagę na to, co jedzą” – powiedział. Araceli Compean, matka trójki dzieci. „Byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że podaje się tak dużo przetworzonej żywności”.

Grupa miała dwa główne wymagania: 75 procent składników w przepisach było świeżych i przygotowywanych od podstaw w ciągu jednego roku, a menu zawierało co najmniej 80 procent składników organicznych.

Na spotkaniu zaprezentowali pokaz slajdów przedstawiający każdy z elementów menu.

Jenny Brundin / CPR
Caro Neri, organizator społeczności z ELPASO Voz w Longmont, wyjaśnia składniki i informacje o wartościach odżywczych produktów spożywczych na ulicy St. Menu okręgu szkolnego Vrain Valley.

„Dzieci je uwielbiają, ale jak myślisz, czy jest to produkt przetworzony czy świeży?” – spytała Cardoza, pokazując zdjęcie Crispito, gotowanego kurczaka i przekąski z mąki chili od Tyson.

„Przetworzone”, odkrzyknęła kobiety. Cardoza zwraca uwagę na długą listę składników produktu.

Przechodzą przez pozycje menu, rozmawiają o tym, co jest zdrowe, opisują różne dodatki i konserwanty, a także podróż do kuchni ogłoszonej Boulder.

„To było bardzo imponujące” – powiedziała pewna kobieta, która opowiadała o ogromnym sprzęcie używanym do produkcji świeżej żywności. „Mieli ogromny blender, w którym mieszają ciasto, aby zrobić chleb na hamburgery… a ich uczniowie są prawie takimi samymi uczniami jak St. Vraina. „

Kobiety opowiadają o tym, jak wysoki cholesterol, otyłość i cukrzyca stanowią problem, szczególnie wśród dzieci latynoskich. Jedna matka, Maria Valdez, powiedziała grupie, że chce sztucznych barwników spożywczych z St. Jedzenie Vraina. Niektóre badania wykazały, że mogą nasilać problemy z zachowaniem. Jej syn od lat walczy z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów.

„Umówiliśmy się z lekarzem, że spróbujemy przynieść jedzenie z domu na jego obiad i przestaniemy jeść w szkole” – powiedziała. Poszła dalej i poziom cholesterolu jej syna spadł.

Grupa chce, aby dzielnica stawiała małe kroki

W międzyczasie okręg powiedział, że jest zaangażowany w tworzenie zrównoważonych i pożywnych posiłków, zgodnie z listem, który Shelly Allen napisała do ELPASO, dyrektor ds. żywienia i usług magazynowych. W ciągu jednego roku szkolnego św. Powiedziała, że ​​Vrain dostarcza ponad 900 000 funtów lokalnych produktów w swoich stołówkach.

Powiedziała, że ​​dystrykt kształci uczniów w zakresie zdrowego odżywiania i oferuje zajęcia edukowania rodziców na temat zdrowego żywienia przy ograniczonym budżecie, oferuje lekcje gotowania dla zaniedbanych społeczności i organizuje prowadzone przez uczniów targi rolne. Dotacja pozwoli dziewięciu szkołom na uprawę produktów dla stołówek szkolnych.

Podczas gdy kobiety twierdzą, że okręg nie przyjął ich próśb, ELPASO ma nadzieję, że św. Dzielnica Vrain zacznie się małymi kroczkami. Na przykład serwowanie mleka czekoladowego tylko w piątki. Martwią się o „beztłuszczowe” mleko czekoladowe. Na pudełku jest napisane 18 gramów cukrów (6 gramów cukrów dodanych, które nie występują naturalnie). Ale szkolne menu pomija zawartość cukru zarówno w mleku białym, jak i czekoladowym.

Kobiety mówią, że chcą pracować z dystryktem. Zdają sobie sprawę, o co proszą, to całkowita zmiana strukturalna w sposobie pozyskiwania i przyrządzania żywności, która prawdopodobnie wymagałaby więcej pieniędzy na kulinarne ulepszenia, które zostaną uwzględnione w przyszłym lokalnym głosowaniu.

Tere Garcia z ELPASO chciałaby zobaczyć ten sam rodzaj zaangażowania.

„Muszą dobrze się odżywiać, żeby się uczyć” – powiedziała. „Dzieci potrzebują dobrego jedzenia, więc je dostaniemy”.

Organizacja ma nadzieję św. Nowy dyrektor ds. gastronomii w Vrain Valley podzieli się swoją wizją.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.