Globalne rozprzestrzenianie się koronawirusa zakłóca podróże. Bądź na bieżąco z nauką związaną z epidemią>>
Od jajek z kawiorem po zupę żytnią w misce na chleb, autorka książek kucharskich Zuzu Zak wybiera potrawy, które najbardziej kojarzą jej się z obchodami Wielkanocy w jej rodzinnym kraju.
Opublikowany 9 kwietnia 2022, 15:00 BST
W Polsce ciastka mazurkowe są dla ludzi okazją do kreatywności.
Zdjęcie autorstwa Getty
Kiedy dorastałem w Polsce, Wielkanoc była jeszcze większa niż Boże Narodzenie. A najbardziej ekscytującą częścią była tradycja przygotowywania koszyczka Święconki. Najpierw farbowaliśmy jajka na twardo skórką czerwonej kapusty i cebuli, a następnie grawerowaliśmy na nich wzory. Ozdobione jajka, zwane pisanki, umieszczano na białej, haftowanej serwetce w koszu, razem z cukrową jagnięciną, kawałkiem chleba i kiełbasy, solą i pieprzem, może kawałkiem ciasta, zieleniną i żonkilem. Kosze zostały zabrane do kościoła, aby je pobłogosławić przed śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną. To tylko jedna kulinarna tradycja obchodzona w całej Polsce na Wielkanoc, ale jest wiele potraw, które o tej porze roku odgrywają szczególną rolę.
Baba to w Polsce tradycyjne ciasto wielkanocne.
Zdjęcie autorstwa Getty
1. Baba wielkanocna
Ciasto najczęściej spożywane w okresie Wielkanocy w Polsce to duże, drożdżowe ciasto baba. A ci, którzy je pieczą, bardzo dbają, aby ich nie upuścić. W rzeczywistości niektórzy kucharze nie pozwalają ludziom nawet wejść do kuchni, gdy są w piekarniku, az pewnością nie ma możliwości wcześniejszego otwarcia drzwiczek piekarnika. Babas występują w ogromnej różnorodności stylów – na przykład moja mama robi wspaniałego, trójkolorowego tatę, dzieląc ciasto na trzy i doprawiając każdą część cytryną, czekoladą i makiem, zanim połączy je w jedną.
Żurek: tradycyjna polska zupa.
Zdjęcie autorstwa Getty
2. Jajka z ikrą z łososia lub kawiorem
W Polsce na wielkanocnym stole muszą być jajka, ale to, jak je przygotujesz, zależy od Ciebie. Wielu wybiera klasyczne jajka faszerowane, a niektórzy lubią farbować białka sokiem z buraków. W naszym domu natomiast Wielkanoc to jajka wypełnione ikrą z łososia lub kawiorem. Po prostu wyjmujesz ugotowane żółtka, napełniasz je ikrą i wyciskasz na wierzch odrobinę cytryny, a następnie posypujesz natką pietruszki lub koperkiem i podajesz.
3. Żurek, żurek fermentowany
Moja ulubiona polska zupa Żurek jest tradycyjnie podawana w wydrążonej misce chlebowej, z jajkiem na twardo i białą kiełbasą w środku. Zupa oparta jest na żur, sfermentowanej mieszance żytniej doprawionej czosnkiem, która nadaje zupie charakterystycznego posmaku, przyrządzana jest 4-5 dni wcześniej. Drugim kluczowym składnikiem jest majeranek. Czasami zamiast mięsa robię wersję wegetariańską z suszonymi grzybami.
Na Wielkanoc prezentowany jest szereg wypieków, w tym mazurek.
Zdjęcie autorstwa Getty
4. Tort mazurkowy
To jeden z tych deserów, który wymaga wiele wysiłku, nie dlatego, że jest skomplikowany w przygotowaniu, ale ze względu na dekorację na wierzchu. Jest to zasadniczo podstawa ze skórki pokryta karmelem lub pastą migdałową ozdobiona orzechami, suszonymi owocami i/lub kawałkami ciasta. W mojej pierwszej książce kucharskiej, Polska, robię wersję z solonym karmelem z orzechami pekan na wierzchu, ale w Polsce ludzie mogą wykazać się kreatywnością z dekoracjami, aby ich ciasta wyróżniały się i sprawiały radość.
5. Salatka jarzynowa
To kwintesencja sałatek wschodnioeuropejskich, noszących wiele nazw – sałatka rosyjska, Sałatka Olivier czy, jak zawsze w mojej rodzinie nazywaliśmy, sałatki jarzynowe, czyli po prostu sałatki warzywne. Chociaż znajdziesz go na większości polskich uroczystości, dodanie jajek i majonezu oznacza, że jest szczególnie odpowiedni w okresie Wielkanocy. Istnieje wiele odmian, ale zwykle zawiera gotowane marchewki, pasternak, ziemniaki, pory, korniszony i jajka na twardo, wszystkie bardzo drobno posiekane. Często może również zawierać groszek, chociaż moim ulubionym przepisem jest oryginał mojej babci, który zamiast tego wymaga fasoli.
Sernik podawany z gorącym napojem owocowym.
Zdjęcie autorstwa Getty
6. Sernik
Sernik podobno pochodzi z Europy Wschodniej – nie dziwi mnie to, bo twaróg, czyli twaróg, to jeden z kluczowych składników regionu. Kiedy podróżowałam po krajach bałtyckich, wydawało mi się, że każda kawiarnia ma swoją odmianę – pistacjową, dyniową, bezową, makową. Moja mama niedawno zaczęła robić piękny, parzony sernik chałwowy. I choć jest to danie jedzone w Polsce przez cały rok, bez niego z pewnością nie ma obchodów Wielkanocy.
7. Pasztet
Robienie pasztetu to dość pracochłonny proces, ale jeśli mam to zrobić w dowolnym momencie, to będzie to Wielkanoc. Pasztety jada się w całej Polsce z mięs popularnych w każdym regionie. Na północy, w pobliżu Bałtyku, popularne są pasztety rybne. Na Śląsku na południowym zachodzie na stole może być pasztet z królika, natomiast na Mazowszu w centralnej Polsce, skąd pochodzę, to najprawdopodobniej wieprzowina. Lubię dodawać do swoich suszonych śliwek, tak nauczył mnie wujek Kazik.
.