Rzepa vs. Rzodkiewka: smak, składniki odżywcze i zastosowania

Rzepa vs.  Rzodkiewka: smak, składniki odżywcze i zastosowania

Rzodkiewka i rzepa to dwa bogate w składniki odżywcze warzywa korzeniowe, które mogą nadać posiłkom dużo smaku.

Chociaż są dwoma różnymi gatunkami – rap kapustny (rzepa) i Raphanus sativus (rzodkiewka) – oba są warzywami krzyżowymi należącymi do Brassicaceae (musztarda), ze względu na ostry zapach ich związków roślinnych (1, 2).

Oba zostały szeroko przebadane pod kątem potencjalnych korzyści, takich jak zapobieganie i leczenie kilku chorób przewlekłych, a mianowicie raka i zespołu metabolicznego (1).

Jednak pomimo pewnych podobieństw i często mylenia ze sobą, mają inny wygląd, smak, konsystencję i zastosowanie kulinarne.

W tym artykule omówiono rzodkiewki i rzepę oraz wyjaśniono, co je wyróżnia.

Rzodkiewka i rzepa to warzywa korzeniowe – co oznacza, że ​​korzeń jest jadalną częścią warzywa – o wielu podobieństwach.

Jednak ich główne różnice dotyczą ich cech fizycznych i sensorycznych, takich jak wygląd, smak i tekstura.

Z jednej strony rzodkiewki mają mały, okrągły kształt o długości około 2–3 cm. Występują w różnych kolorach, takich jak czarny, fioletowy, biały i żółty, chociaż najczęstszą odmianą jest czerwony. Wewnątrz są w większości białe.

Ponadto, chociaż są gładkie na zewnątrz, mają twardą, chrupiącą konsystencję, która mięknie po ugotowaniu.

Wreszcie, rzodkiewki mają pikantny, pieprzny smak, który w stanie surowym jest lekko słodki. Jednak ich smak staje się ostrzejszy w miarę starzenia się i łagodniejszy po ugotowaniu.

Z drugiej strony, chociaż są również zaokrąglone i białe w środku, rzepa jest znacznie większa – osiągając do 2-3 cali (5-7,5 cm) długości – i ma fioletowo-biały kolor na zewnątrz.

Są również nieco chrupiące, ale mają szorstką zewnętrzną teksturę. W porównaniu ze starszą i surową rzepą, która ma ziemisty smak i jest gorzka i pikantna, młodsza i gotowana ma słodszy smak.

Streszczenie

Rzodkiewka i rzepa to okrągłe warzywa kapustne, które należą do Brassicaceae rodzina. Różnią się jednak wielkością, wyglądem, kolorem, smakiem i konsystencją.

Rzodkiewka i rzepa również mają dość podobne profile składników odżywczych.

Poniższa tabela porównuje profile odżywcze 100 gramowych porcji surowej rzodkiewki i rzepy (3, 4):

Oba warzywa składają się głównie z węglowodanów, ale rzepa dostarcza dwa razy więcej niż rzodkiewki. Nie oferują również praktycznie żadnych tłuszczów ani białek.

Oba są dobrym źródłem witaminy C i dostarczają sporą ilość kwasu foliowego i potasu.

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który wspiera układ odpornościowy, podczas gdy kwas foliowy jest potrzebny do syntezy DNA, a potas do transmisji nerwów i skurczu mięśni (5, 6, 7).

Dodatkowo będąc Brassicaceae warzywa, rzodkiewki i rzepa są bogate w przeciwutleniacze, takie jak tokoferole i karotenoidy, a także glukozynolany – związki odpowiedzialne za większość ich korzyści zdrowotnych (1).

Należy jednak pamiętać, że na ich skład odżywczy duży wpływ może mieć odmiana, przetwarzanie, czas zbioru, środowisko wzrostu i warunki gotowania (1).

Streszczenie

Rzodkiewki i rzepa mają podobny profil odżywczy. Oba składają się głównie z węglowodanów i są dobrym źródłem ważnych składników odżywczych, takich jak witamina C, kwas foliowy, potas, przeciwutleniacze i glukozynolany.

Ponieważ rzodkiewki i rzepa należą do tej samej rodziny i mają wiele wspólnych korzystnych związków roślinnych, mają również większość potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Oba warzywa są bogate w przeciwutleniacze – flawonoidy, antocyjany, karotenoidy i witaminę C. Związki te chronią komórki przed niszczącym wpływem stresu oksydacyjnego, który może prowadzić do chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i nowotwory (8, 9, 10, 11, 12).

W rzeczywistości rzodkiewki i rzepa są znane ze swoich potencjalnych właściwości przeciwnowotworowych – nie tylko ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, ale ponieważ, podobnie jak inne warzywa kapustne, są również bogate w glukozynolany i ich pochodne, izotiocyjaniany (1, 10, 13).

Glukozynolany i izotiocyjaniany mogą pomóc w walce z komórkami nowotworowymi poprzez hamowanie ich wzrostu, zmniejszanie ich wielkości i wywoływanie ich śmierci lub apoptozy (1, 8, 10, 11, 13).

Co więcej, badania na probówkach i na zwierzętach sugerują, że rzodkiewki i rzepa mogą mieć działanie przeciwcukrzycowe.

Mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi poprzez zmniejszenie wchłaniania glukozy w jelitach, zwiększenie produkcji insuliny i poprawę wrażliwości na insulinę (10, 14).

Jednak te warzywa mogą powodować skutki uboczne u niektórych osób.

Na przykład rzodkiewka i rzepa mogą wywoływać niepożądane reakcje u osób z alergią na musztardę – co również należy do Brassicaceae rodzina (15).

Ponadto niektóre osoby mogą być bezpośrednio uczulone na rzodkiewkę, co może prowadzić do uogólnionej swędzącej wysypki, a nawet anafilaksji bezpośrednio po bezpośrednim kontakcie ze skórą. Jednak alergia na rzodkiew wydaje się rzadko (16).

Streszczenie

Rzodkiewka i rzepa mają różne właściwości zdrowotne, w tym działanie przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe. Mogą jednak również mieć pewne wspólne skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne.

Rzodkiewki i rzepa różnią się także zastosowaniami kulinarnymi. W większości rzodkiewki są powszechnie spożywane na surowo, podczas gdy rzepa jest często gotowana.

Oto kilka prostych pomysłów na sałatki, które pomogą Ci dodać rzodkiewki do Twojego dnia:

  • Pokrój rzodkiewki i zielone jabłka na ósemki i wymieszaj z posiekanym selerem i sokiem z cytryny, oliwą z oliwek i miodem.
  • Cienko pokrojone rzodkiewki, ogórki i czerwoną cebulę wymieszać z koperkiem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
  • Kukurydzę, cienko pokrojoną rzodkiewkę i posiekaną kolendrę wrzucić do miski i wymieszać z sokiem z cytryny, kminkiem, solą i pieprzem.
  • Połącz cienko pokrojoną rzodkiewkę z pokrojoną w kostkę papryką i zielonymi winogronami, szczypiorkiem, octem jabłkowym, oliwą z oliwek, solą i pieprzem.

Alternatywnie możesz również zrobić marynowane rzodkiewki, postępując zgodnie z tym przepisem. Ciesz się nimi w kanapkach, tacos lub miskach ryżowych.

Z drugiej strony wypróbuj jeden z tych pysznych sposobów na dodanie rzepy do swojej diety:

  • Rzepę i marchewkę pokroić w kostkę i podsmażyć z oliwą z oliwek, czosnkiem w proszku, pieprzem czarnym i cayenne oraz solą.
  • W robocie kuchennym, obieraj rzepę pulsacyjną, aż uzyskasz konsystencję podobną do ryżu, a następnie smaż z ulubionymi warzywami i wymieszaj z jajecznicą, aby uzyskać smażony ryż z rzepą.
  • Ugotuj rzepę do miękkości, dopraw solą i pieprzem i wymieszaj z jogurtem greckim, aby uzyskać puree z rzepy.
  • Obierz i pokrój rzepę na frytki, wymieszaj z oliwą, solą, pieprzem i papryką i zapiecz na złoty kolor.

Co więcej, zarówno liście rzepy, jak i rzodkiewki – znane również jako rzepa i rzodkiewka – są jadalne i stanowią świetny dodatek do sałatek.

Streszczenie

Rzodkiewki są powszechnie spożywane na surowo i stanowią doskonały dodatek do sałatek. W przeciwieństwie do tego, rzepa jest często gotowana i może być pożywnymi, smacznymi dodatkami.

Rzodkiewka i rzepa to dwa warzywa kapustne o podobnych profilach odżywczych i właściwościach zdrowotnych. Oba zostały zbadane pod kątem potencjalnej roli w zapobieganiu i leczeniu chorób przewlekłych, w tym raka i zespołu metabolicznego.

Jednak rzodkiewki i rzepa różnią się wyglądem, smakiem i zastosowaniem kulinarnym. Rzepa jest większa i zwykle podaje się ją po ugotowaniu, podczas gdy rzodkiewki mają o wiele więcej kolorów i często są spożywane na surowo, na przykład w sałatkach.

Niezależnie od tego, którą wybierzesz, te dwa bogate w smak warzywa mogą pomóc w dodaniu większej ilości składników odżywczych do diety. Oba są bogate w ważne składniki odżywcze, takie jak witamina C, kwas foliowy, potas, przeciwutleniacze i glukozynolany.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.