Receptury Shakshuki dostarczają smaku, koloru i białka

Shakshuka egg recipes deliver flavor, color and protein. Photo by Bill St. John for UCHealth.
Przepisy na jajka Shakshuka zapewniają smak, kolor i białko. Zdjęcie: Bill St. John dla UCHealth.

Jedną z fajnych rzeczy w starzeniu się (mam 72 lata) jest to, że niespodzianki znaczą więcej.

Moi młodsi znajomi opowiadali o danie o nazwie „szakszuka” i przez całe życie myślałem, że to forma sushi. Inną rzeczą związaną ze starzeniem się jest to, że żal też może znaczyć więcej. Uważam, że jestem tą rzadką osobą, której nie podano szakszuki (również pisanej szakszuka). Po degustacji i podzieleniu się tymi przepisami z przyjaciółmi i sąsiadami żałuję tego. Shakshuka na łyżkach to jeden smaczny posiłek.

Zarówno nazwa, jak i pochodzenie szakszuki są sporne, prawie wszyscy zwracają uwagę, że dwa główne składniki tradycyjnej receptury – pomidory i słodka papryka paprykowa – nie dotarłyby na obszary, gdzie szakszuka jest dziś powszechnie spożywana, zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i na Bliskim Wschodzie. Maghreb (Afryka Północno-Zachodnia), długo po Kolumbie i Giełdzie Kolumbijskiej. To ostatnie polega na tym, że ogromne dzielenie się żywnością z Nowego Świata ze Starym (i z powrotem) było możliwe tylko dzięki podróżom Kolumba i tych, którzy za nim podążali.

Nazwa „szakszuka” może pochodzić od berberyjskiego słowa oznaczającego „mieszankę” i z pewnością taka jest każda szakszuka. Co więcej, każdy przepis daje się w nim niemal nieskończenie wariować.

Eksperymentuj więc sam z tymi przepisami, dodając lub dodając przyprawy, różne mięsa, jeśli chcesz, takie jak mielona jagnięcina, kiełbaski lub kawałki drobiu, różne warzywa lub sery i dodatki. Lub zachowaj go całkowicie wegetariańskie. Możesz nawet wymieszać jajecznicę na wersję tureckiej „szakszuki” zwanej menemen.

Chociaż wolę moje jajka na szakszukę od żółtka z płynnymi żółtkami, możesz zachować ostrożność i ugotować swoje do jędrności.

Również w wersji czerwonej staraj się nie używać pomidorów pokrojonych w kostkę w puszkach. Prawie wszystkie marki pomidorów w kostkach w puszkach zawierają chlorek wapnia, który pomaga w utrzymaniu jędrności kostek pomidorowych, jak małe kostki. Nie chcesz tego; chcesz mieć gładki, gęsty, lekko masywny sos pod tymi jajkami.

Najlepiej byłoby użyć obrane całe pomidory z puszki, najlepsze na jakie Cię stać. Rozbij je zgodnie z przepisem.

Przepis na czerwoną szakszukę

Zaadaptowane z poważnycheats.com i cooking.nytimes.com. Służy 4-6.

Składniki

3 łyżki owocowej oliwy z oliwek

1 średnia żółta cebula, pokrojona wzdłuż „tyczek”

1 duża czerwona papryka, bez łodygi, pestek i żeberek, pokrojona w cienkie plasterki

4 ząbki czosnku, cienko pokrojone lub zmielone

1 łyżka słodkiej papryki w proszku

3/4 łyżeczki nasion kminku

1/2 łyżeczki proszku cayenne lub więcej do smaku

1 łyżeczka koszernej lub morskiej soli

3/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu

1 puszka 28 uncji całe obrane pomidory (patrz uwaga)

1/2 szklanki lekko upakowanych liści kolendry i delikatnych łodyg, posiekanych

1/2 szklanki natki pietruszki, posiekanej, zmiksowanej z kolendrą

6 dużych jaj

Wskazówki

Na dużej (co najmniej 10-calowej, najlepiej 12-calowej) patelni ze stali nierdzewnej lub żeliwnej o grubym dnie rozgrzej olej na średnim ogniu i smaż na nim cebulę i paprykę bez przykrycia, aż zmiękną i zaczynają brązowieć lub miejscami czernieć, około 8-9 minut. Dodaj czosnek i mieszając gotuj jeszcze 90 sekund, następnie zrób polanę na środku i dodaj przyprawy, mieszając, aż staną się aromatyczne, jeszcze około 45 sekund. Wymieszać z cebulą, pieprzem i czosnkiem.

Dodaj pomidory, miażdżąc je dobrze rękami podczas wlewania ich na patelnię, lub alternatywnie, zmiażdż je tłuczkiem do ziemniaków lub blenderem do ciasta, gdy znajdą się na patelni. Zmniejsz ogień na wolnym ogniu, mieszając raz lub dwa razy, gotując przez 10 minut. Dodaj 1/2 kolendry i pietruszki (pozostałe 1/2 zachowaj na przybranie) i dobrze wymieszaj.

Zrób 6 dołków tyłem dużej łyżki, 5 na obwodzie szakszuki i 1 na środku. Do każdego dołka ostrożnie wbij jajko, odpychając ich żółtka brzegi białek, które chcą uciec. Zmniejsz ogień do niskiego poziomu i przykryj patelnię.

Po 5 minutach lekko postukaj w wierzchołki żółtek, aby zobaczyć, jak daleko doszły, i jeśli to konieczne, smaż dalej pod przykryciem. Podawaj udekorowane pozostałą 1/2 kolendry i natką pietruszki.

Istnieje wiele możliwości potrząsania przepisami na szakszukę.  Wypróbuj tę zieloną wersję.  Zdjęcie: Bill St.  John dla UCHealth.
Istnieje wiele możliwości potrząsania przepisami na szakszukę. Wypróbuj tę zieloną wersję. Zdjęcie: Bill St. John dla UCHealth.

Przepis na zieloną szakszukę

Zaadaptowane z cooking.nytimes.com, themediterraneandish.com i downshiftology.com. Służy 4-6.

Składniki

3 łyżki owocowej oliwy z oliwek

1 średnia żółta cebula, obrana i pokrojona wzdłuż „tyczek”

4 ząbki czosnku, obrane i pokrojone w cienkie plasterki lub zmielone

3/4 łyżeczki nasion kminku

3/4 łyżeczki sproszkowanej kolendry

3/4 łyżeczki koszernej lub morskiej soli

3/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu

8 brukselki, oderwane zewnętrzne liście, wydrążone i drobno posiekane lub pokrojone w bardzo cienkie plasterki

9 filiżanek mieszanki młodego szpinaku i młodego jarmużu (patrz uwaga)

1 łyżeczka pokruszonej czerwonej papryki Aleppo (lub Urfa lub meksykańskiej)

Sok z 1/2 cytryny, bez pestek

1/2 szklanki lekko upakowanych liści kolendry i delikatnych łodyg, posiekanych

1/2 szklanki natki pietruszki, posiekanej, zmiksowanej z kolendrą

6 dużych jaj

1/2 awokado, obrane i pokrojone w cienkie plastry

1 / 2-3 / 4 szklanki sera cotija, w kruszonce, do smaku

1 średnie jalapeño, pokrojone w cienkie plastry na „monety” lub krążki

1 duża szalotka, posiekana w krążki, tylko biała i jasnozielona część

Wskazówki

Na dużej (co najmniej 10-calowej, najlepiej 12-calowej) patelni ze stali nierdzewnej lub żeliwnej o grubym dnie rozgrzej olej na średnim ogniu i smaż w nim cebulę bez przykrycia, aż zmięknie i zacznie się brązowieć lub miejscami czernieje ok. 8-9 minut. Dodaj czosnek i mieszając gotuj jeszcze 90 sekund, następnie zrób polanę na środku i dodaj kminek, kolendrę, sól i pieprz, mieszając razem, aż staną się aromatyczne, jeszcze około 45 sekund. Wymieszać z cebulą i czosnkiem.

Dodaj brukselkę i zacznij obracać wszystko szczypcami. Po 5 minutach dodaj garściami warzywa i pozwól, aby każda partia zwiędła, ponownie obracając szczypcami, aż wszystkie warzywa wejdą do środka. Posyp sokiem z cytryny. (Jeśli warzywa nie wypuściły dużo wody, a patelnia wydaje się sucha, wrzuć 1/2 szklanki wody; następnie w razie potrzeby kolejną 1/4 szklanki. Na średnim ogniu zawartość patelni powinna teraz gotować się na krawędzie.)

Zrób 6 dołków grzbietem dużej łyżki, 5 na obwodzie zieleni i 1 na środku. Do każdego dołka ostrożnie wbij jajko, odpychając ich żółtka brzegi białek, które chcą uciec. Zmniejsz ogień do niskiego poziomu i przykryj patelnię.

Po 5 minutach lekko postukaj w wierzchołki żółtek, aby zobaczyć, jak daleko doszły, i jeśli to konieczne, smaż dalej pod przykryciem. Na wierzch z pozostałymi składnikami w dowolny sposób.

Notatka: Ta mieszanka jest łatwo dostępna w dużych plastikowych pojemnikach w wielu sekcjach produktów spożywczych lub możesz zmiksować własną. Lub użyj mieszanki innych umiarkowanie mocnych zieleni, takich jak pozbawione łodyg liście boćwiny lub delikatny czarny lub czerwony jarmuż rosyjski.

Skontaktuj się z Billem St Johnem pod adresem bsjpost@gmail.com

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.