Rdzenna historia ceviche + przepisy na ceviche

HipLatina Logo

Ceviche to wszechobecne danie z owoców morza w Ameryce Łacińskiej, które powstało w przedkolonialnym Peru. Wielu z nas dorastało, jedząc go przynajmniej od czasu do czasu, zwłaszcza ci z nas, którzy mają członków rodziny z nadmorskiego miasteczka w naszych krajach pochodzenia. Nawet jeśli nigdy nie widziałeś go na swoim stole, dorastając, jest to pyszne danie, które wielu z nas pokochało jako dorośli i stało się bardzo popularne w restauracjach w całych Stanach Zjednoczonych, które dostosowały się i uczyniły je własnym, ale nic nie jest tak dobry jak oryginał.

Więc gdzie to wszystko się zaczęło? Podobnie jak wiele naszych najbardziej lubianych przepisów łacińskich, ma korzenie w rdzennych społecznościach Ameryki Łacińskiej. Podczas gdy historia ceviche jest bardzo dyskutowana, wiele zasług należy do cywilizacji Inków w Peru. Oto, co wiemy o rdzennej historii ceviche, wraz z kilkoma prostymi przepisami do wypróbowania w domu:

Czym dokładnie jest Ceviche?

Na najbardziej podstawowym poziomie ceviche to danie z surowej ryby lub skorupiaków, które jest krojone i marynowane w soku z cytrusów. Często dodaje się dodatkowe składniki, takie jak cebula, czosnek, zioła i przyprawy, aw niektórych krajach często dodaje się również warzywa, takie jak pomidor i papryka, a nawet różne rodzaje chili. W Peru, gdzie jest to danie narodowe, najczęściej używa się białej ryby, takiej jak sola lub okoń morski, ale w miejscach takich jak Meksyk i Belize zwykle używa się krewetek, muszli i kałamarnic. Czasami ceviche podaje się od razu po wrzuceniu składników do marynaty, a innym razem na kilka minut lub nawet kilka godzin.

Ceviche może sięgać XIV wieku

Wielu uważa, że ​​ceviche pochodzi z XIV wieku w Peru. W tym momencie Inkowie zamieszkiwali tę ziemię już od co najmniej kilkuset lat. Uważa się, że ceviche zostało wynalezione w mieście Huanchaco, które znajduje się na północnym wybrzeżu Pacyfiku w Peru. Niektórzy twierdzą, że danie pochodzi z tak dawnych czasów, że nie ma pisemnych przepisów na jego najwcześniejsze wersje.

Rdzenni rybacy są prawdopodobnie odpowiedzialni

Istnieją dowody na to, że rdzenni rybacy w tym rejonie Peru zjadali swój połów prosto z oceanu. „Obserwowałem kobiety łowiące małe ryby i przyprawiające je dużą ilością ziemi, gorące [chilli] pieprzem i wodorostami, i jedząc rybę tak po prostu, rękami, w swoich chatach na wodzie. Mogę sobie wyobrazić, że starożytni robią to samo, a tamtejsi archeolodzy znaleźli tak wiele pozostałości owoców morza i ryb we wnętrznościach mumii oraz wiele nasion ostrej papryki ”- powiedział autor, szef kuchni i historyk żywności, Maricel Presilla, który odwiedził Montículo Cupisnique, jedno z najstarszych miejsc w Peru, według National Geographic.

Oryginalne Ceviche było ostre

Ci rybacy byliby częścią cywilizacji Moche, która w rzeczywistości była cywilizacją przedinkańską, iw tym czasie nie mieliby owoców cytrusowych (kwasu), aby zrobić to, co teraz uważamy za ceviche. Zamiast tego prawdopodobnie użyliby dużej ilości i różnorodności chili. Owoce cytrusowe przybyły do ​​Ameryki Południowej wraz z Krzysztofem Kolumbem w 1492 r. wraz z cebulą, a później kupcy z Azji, Hiszpanii i Portugalii przywieźli dodatkowe odmiany. Jednak uważa się, że niektóre z rdzennych chili były dość kwaśne. Wodorosty, które są dziś używane w niektórych peruwiańskich cevicheriach, były prawdopodobnie również używane.

Ceviche podobno urodził się jako technika konserwacyjna

To jedna teoria, ale inni uważają, że ceviche prawdopodobnie powstało z potrzeby, aby Inkowie zachowali swój dzienny połów. Zrobiliby to, doprawiając rybę solą i sokiem z cytrusów. Ryby zepsułyby się dość szybko w ciepłym klimacie Peru, więc pomysł Inków wypróbowujących różne metody konserwacji ma również sens dla ich przetrwania. Wielu rdzennych mieszkańców polegało na konserwowanej żywności, aby przetrwać chude czasy.

Może mieć również korzenie w Ekwadorze

Istnieje pewna debata, że ​​ceviche mogło powstać również w Ekwadorze, ponieważ naród Inków również miał tam cywilizacje. Jednak ekwadorska wersja ceviche znacznie bardziej przypomina wersję z Meksyku, która pojawiła się znacznie później niż w Peru. Może to wskazywać, że Ekwador jest po prostu jednym z pierwszych miejsc, do których ta potrawa rozprzestrzeniła się po tym, jak stała się powszechna wśród Inków w Peru.

Przepisy i dodatki różnią się

Poniżej dzielimy się trzema różnymi przepisami na ceviche i są one dalekie od tego, co przygotowaliby rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej, ale każdy z nich jest podobny do tego, co jest dziś powszechnie podawane w całej LATAM. W zależności od położenia geograficznego składniki ceviche mogą się różnić, podobnie jak dodatki. Na przykład w Peru ceviche zazwyczaj podaje się z kukurydzą, papryczkami chili i pokrojonymi słodkimi ziemniakami, podczas gdy w Meksyku często podaje się je z chipsami tortilla, a w Ekwadorze podaje się je z popcornem, a nawet orzechami kukurydzianymi.

Ceviche z pstrąga

Jak wspomnieliśmy, w peruwiańskich ceviche powszechnie stosuje się jędrniejsze białe ryby. Pstrąg jest łatwo dostępny i niedrogi w całych Stanach Zjednoczonych, więc jest to dobra ryba do przyrządzania peruwiańskiego ceviche w domu. Podstawa tego przepisu na ceviche jest prosta: sok z limonki i świeże chili. Zawiera również cienko pokrojoną czerwoną cebulę. Danie jest następnie podawane z orzeszkami kukurydzianymi i chipsami z babki lancetowatej, aby uzyskać dodatkowy chrupiący i dobry hit soli.

Zdobądź pełny przepis od Peru Delights.

Ceviche z czerwonego lucjana

Jeśli chcesz ugotować tradycyjne meksykańskie ceviche, musisz dodać trochę pomidorów do mieszanki. Baza jest jednak ta sama: sok z limonki, papryczki chili i cebula. Będziesz także chciał dodać trochę świeżej kolendry. Meksykanie dodają do ceviche dodatki, takie jak oliwki nadziewane awokado i pimento, podawane z chipsami tortilla lub słonymi krakersami. Ostry sos, a nawet ketchup są czasami używane jako przyprawy.

Zdobądź pełny przepis z Meksyku w My Kitchen.

krewetki Ceviche

Ceviche z krewetkami jest tak pyszne i smaczne. Jeśli nie podoba Ci się pomysł jedzenia ryby „gotowanej” wyłącznie z sokiem z cytrusów, jest to świetna opcja, ponieważ robi się ją z gotowanej krewetki. To ceviche zawiera cebulę, pomidory i paprykę, ale nie zawiera papryczek chili, więc nie jest ostre. Wymaga również ketchupu w marynacie, a także dużej ilości soku z cytrusów i kolendry. Podawaj ze smażonymi bananami, chipsami z babki lub prażoną kukurydzą i trzymaj ostry sos z boku.

Pobierz pełny przepis z przepisów Laylita’s.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.