Przepisy na puszyste kulki macy i wskazówki dotyczące robienia mętów

Przepisy na puszyste kulki macy i wskazówki dotyczące robienia mętów

Puszyste kulki z macy

Czas aktywności:30 minut

Czas całkowity:30 minut plus 2 do 24 godzin schładzania

Porcje:8 do 16 (robi około 16 kulek)

Czas aktywności:30 minut

Czas całkowity:30 minut plus 2 do 24 godzin schładzania

Porcje:8 do 16 (robi około 16 kulek)

W tym roku Pascha będzie oznaczać dla wielu osób na całym świecie powrót do osobistego stołu sederowego po raz pierwszy od trzech lat. Choć niektórzy Zoom Seder byli niezwykli, dodatkowa dawka radości będzie towarzyszyć tym, którzy wracają do starych sposobów – nawet jeśli testy koronawirusa odegrają nową rolę. Pesach to przecież święto, którego istota ożywa, gdy wokół stołu zbiera się grupa ludzi – rodzina, przyjaciele, znajomi obijający się łokciami, przewracający kartki Haggady, podnoszący cztery kieliszki wina, mały palec… kropka klei się wzdłuż krawędzi talerza i narzeka w pełnym czci oczekiwaniu na przaśny posiłek.

Dla wielu to też zdecydowanie o zupie.

Można powiedzieć, że Pascha jest najważniejszym świętem zupy w tradycji żydowskiej i żydowskiej. Twórca wspomnień na całe pokolenia, Zupa z kulek z macy sygnalizuje zarówno prawdziwy początek świątecznego posiłku, jak i ponowne rozpalenie dyskusji o pływalności kulek. A biorąc pod uwagę, że zupa z kulkami z macy jest dostępna w świeckim menu przez cały rok, wydaje mi się, że nigdy nie jest to dobry czas na zagłębienie się w wielką debatę: ciężarki kontra. męty.

Połącz swój przepis na haroset w tę Paschę ze światem kombinacji owocowych, orzechowych i smakowych

Sedno, jak sądzę (jaki byłbym zjadaczem bez opinii?), to czy ciężarki są w dużej mierze problematyczne, zarówno w trakcie zupy, jak i długo po niej, ze względu na reputację ich twórcy. Och, będą pesymiści, ponieważ na tym świecie są ludzie, którzy naprawdę lubią ciężarki. (Martwimy się o nich.)

Kochana ciotka mojego męża jest producentem ciężarków. Rzeczywiście są… niezapomniane. Ostatnio delikatnie poruszyłem z nią temat kulek macy. Okazuje się, że jest nieskrępowana. „Robię ciężarki! Moja rodzina je kocha!” wywyższała się. Nie powiedziałem jej, że raz spotkałem wzrok gościa po drugiej stronie stołu sederowego, w którym toczyliśmy zsynchronizowaną walkę, by wcisnąć nasze łyżki w gęste kulki na dnie naszego bulionu. Przeszło między nami potwierdzenie: Team Floaters.

Zaczęłam się zastanawiać, czy Team Sinkers trzyma się mocno, ponieważ wspieranie – i pielęgnowanie – wysiłków naszych bliskich, zwłaszcza gdy nas karmią, jest tym, o co chodzi w miłości. A kulki mac cioci Beth, te idealne ciężarki, są częścią obrazu, który wracam do głowy, kiedy myślę czule o dawnych Sederach.

Mój mąż był tak zaniepokojony uczuciami swojej ciotki, że zadzwoniłam do niej, żeby jej powiedzieć, że mogę wspomnieć o jej ciężarkach na rynku. Jej odpowiedź? Podwoiła się. „Utrudniam je i jestem z tego dumny!” Uważam, że jej całkowita pewność siebie baleriny jest rozkoszą.

Skaluj ten przepis i uzyskaj przyjazną dla drukarki wersję na komputer tutaj

Mimo to jestem niezłomny w moim przekonaniu, że można zwrócić uwagę na to, aby ani ty, ani twoi goście nie potrzebowali siły mięśni ani dodatkowego narzędzia do rzeźbienia kulek z macy. Jeśli nie możesz łatwo przeciąć ich bokiem łyżki, może nadszedł czas, aby przemyśleć swoją metodę. Jeśli nie ma nic więcej, są obawy o zachlapanie.

W szczycie sezonu zupowego Katz’s Delicatessen na Lower East Side w Nowym Jorku serwuje około tysiąca pływających kulek macy dziennie. Właściciel Jake Dell mówi całkiem poważnie, że ma nadzieję, że jego klienci polubią jego kulki z macy na drugim miejscu. Wyjaśnia: „Ulubieńcem powinna być babcia lub ktoś, kogo kochasz”.

Przewodnik krok po kroku do jedynego przepisu na rosół, jakiego będziesz potrzebować

Niezależnie od tego, czy jesteś w obozie out-of-the-box, czy tworzysz swój miks od zera (być może z seltzerem!), Nie szukaj dalej niż swoje dłonie. Ale jeśli potraktujesz swoją mieszankę jak ciasto na ciasteczka, twoje kulki odwdzięczą ci się, uderzając w dno misek i odstraszając cię od gości. Nikt nie pamięta idealnych kulek z macy, bo tak naprawdę wcale nie są takie trudne do osiągnięcia, ale jeśli wyprodukujesz obciążniki, to ludzie będą rozmawiać. (Może nawet napisz o nich.)

Radować się! Jesteś w pełni odpowiedzialny za przeznaczenie swoich piłek. Oto, o czym należy pamiętać:

Ustawiaj bramki z piłką. Nie popełnij błędu, męty nie są obce substancji. Leah Koenig, autorka „Żydowskiej książki kucharskiej”, lubi męty „z odrobiną gryzienia”. Wyjaśnia: „Kulki macy z piór nie robią tego dla mnie. Idealna kula z macy jest technicznie pływakiem, ponieważ podczas gotowania unosi się na szczycie garnka, ale daje niewielki opór pod zębami.” Dell opisuje kulę macy Katza jako pływającą „ale gęstą w twoim brzuchu”. (Będę o tym myślał przez chwilę.)

Zaakceptuj praktykę. Robienie kulek z macy nie jest wrodzone; uczy się tego poprzez powtarzanie, być może kilka błędów. Pochyl się. „Nie obchodzi mnie, jakie masz inne doświadczenia na tym świecie, związane z innymi rzeczami, to nie to samo” — mówi Dell. Nie myśl o tym za dużo, po prostu je rób. Praktyka cię wyzwoli.

Musisz się wyluzować. Nigdy nie pomijaj przestojów chłodniczych na mieszankę. „Potrzebujesz tego do interakcji między mączką z macy, jajkami i tłuszczem” — mówi Dell. Dodaje, że właśnie to nadaje kulkom macy ich „właściwości unoszenia się”. Ale oczywiście.

Trzymaj ręce mokre. (I zastanów się nad zdjęciem pierścieni.) Mieszanka kulek macy jest bardzo lepka, więc upewnij się, że dłonie i palce są podlewane. Podczas formowania kulek trzymaj miskę z wodą obok mieszanki i zanurzaj w niej w razie potrzeby.

Brak ciśnienia. Aby zostać waleczką do macy Katza, Dell opisuje trening, który przypomina mi pana Miyagi i coś podobnego do „malowania ogrodzenia”. Ponieważ według Della technika ręczna jest tam, gdzie jest. Nie wolno ściskać. „To sposób, w jaki trzymasz ręce i ustawiasz je pod kątem. I to nie jest piłka stresu. To delikatne ”. Pomyśl o trochę gorącego ziemniaka. Pamiętaj, że jedynym naciskiem, jaki należy wywierać na siebie, powinno być przyniesienie gwiazdy zupy na stół.

Moja mama, która w przyszłym miesiącu kończy 80 lat, doskonale pamięta szczotkowanie z ciężarkami w wieku 13 lat. Jej mama była poza miastem, więc po raz pierwszy postanowiła zrobić zupę z kulek z macy, by zaskoczyć ojca. Rosół był pyszny, wspomina, ale zapomniała schłodzić mieszankę, a rezultatem były, jak się domyślacie, „ołowiane kulki”. Mogę sobie wyobrazić dziadka, którego znam tylko ze zdjęć, siedzącego przy stole, jedzącego zupę z dziewczyną, którą też znam tylko ze zdjęć, ale która wyrośnie na moją mamę. Jej tata zjadł kulki macy z dna miski i nie powiedział ani słowa.

I wracamy do miłości.

Te kulki z macy są wyjątkowo puszyste i lekkie, dzięki odpoczynku w lodówce. Dodanie szmalcu nadaje im więcej smaku (jeśli robisz własny rosół, zetrzyj tłuszcz z wierzchu zupy i wstaw do lodówki na noc), ale możesz również użyć neutralnego oleju, takiego jak z pestek winogron lub warzyw (patrz UWAGA, jeśli robisz te na święto żydowskie inne niż Pascha). Ugotuj je w osolonej wodzie, a następnie dodaj do misek gorącej zupy; gotowanie kulek macy w samej zupie sprawi, że bulion będzie mętny.

Aby uzyskać prosty przepis na zupę do podania kulek z macy, przygotuj naszą zupę z kurczaka z korzyściami i pomiń makaron jajeczny.

Chcesz zapisać ten przepis? Kliknij ikonę zakładki poniżej rozmiaru porcji u góry tej strony, a następnie przejdź do Moja lista czytelnicza w Twoim profilu użytkownika washingtonpost.com.

Skaluj ten przepis i uzyskaj przyjazną dla drukarki wersję na komputer tutaj.

  • 1 szklanka mączki z macy (nie z mieszanki kulek z macy)
  • 1/2 szklanki drobno posiekanego świeżego koperku lub natki pietruszki, plus więcej do dekoracji
  • 1 łyżeczka drobnej soli plus więcej w razie potrzeby
  • 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
  • 5 dużych jaj
  • 1/3 szklanki schmaltz lub olej z pestek winogron lub roślinny (patrz UWAGA)
  • 1/4 szklanki sody klubowej lub seltzer

W średniej misce widelcem wymieszać macę, koperek lub pietruszkę, sól i pieprz, aż się połączą. Używając tego samego widelca, dodaj jajka, aż dobrze się połączą. Dodaj schmaltz lub olej, a następnie sodę lub seltzer, mieszając, aż wszystko się dokładnie połączy.

Przykryj i wstaw do lodówki, aż mieszanina będzie jędrna i całkowicie nawodniona, co najmniej 2 do 24 godzin. Powinien być gruby i plastyczny.

Zagotuj w dużym garnku obficie osoloną wodę. Używając łyżki do zupy, delikatnie zgarnij mieszankę macy w 1-calowe kulki, układając je na talerzu. Kiedy wszystkie kulki są już uformowane, delikatnie, bez wywierania dużego nacisku i ubijania mieszanki, ponownie zwinąć wszelkie zniekształcone kulki.

Delikatnie wsuń kulki macy do wrzącej wody i gotuj, aż uniosą się do góry i nadymają się do około dwukrotności ich pierwotnej wielkości, 12 do 15 minut.

Za pomocą łyżki cedzakowej lub pająka przenieś kulki macy na talerz i przykryj, aby się ogrzały. Gotową do podania rozłóż na poszczególne porcje zupy według potrzeb.

UWAGA: Jeśli robisz kulki z macy na Paschę, upewnij się, że olej do smażenia jest oznaczony jako koszerny na Paschę.

Na porcję (1 kulka macy), na podstawie 16.

Kalorie: 90; Tłuszcz całkowity: 6 g; Tłuszcze nasycone: 1 g; cholesterol: 58 mg; sód: 171 mg; Węglowodany: 6 g; Błonnik: 0 g; cukier: 0 g; Białko: 3 g

Ta analiza jest szacunkiem na podstawie dostępnych składników i tego preparatu. Nie powinna zastępować porady dietetyka lub dietetyka.

Przepis od asystentki redaktora przepisów Olgi Massov.

Testowane przez Olgę Massov; e-mailem z pytaniami do żarłocznie@washpost.com.

Skaluj ten przepis i uzyskaj przyjazną dla drukarki wersję na komputer tutaj.

Przejrzyj naszą Wyszukiwarkę przepisów, aby znaleźć ponad 9700 przepisów przetestowanych po ukończeniu.

Czy zrobiłeś ten przepis? Zrób zdjęcie i oznacz nas na Instagramie z #eatvoracious.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.