Przepis Sióstr Rangun na khayan jin thee thoke – sałatka z pomidorów i chrupiących orzeszków ziemnych | Żywność

Tjego sałatka kontrastuje z chrupiącymi orzeszkami ziemnymi z żywymi świeżymi pomidorami. Użyj najlepszej jakości pomidorów, które możesz kupić, aby jak najlepiej wykorzystać to danie. Najlepiej przyrządza się go na świeżo w ciągu dnia i można go podawać jako dodatek do curry lub po prostu z odrobiną ryżu.

Służy 4 jako dodatek
niesolone prażone orzeszki ziemne 50g
pomidory 300g, w temperaturze pokojowej, pokrojone na ćwiartki
chili z zielonym paluszkiem ½, bez pestek (opcjonalnie) i drobno pokrojona
suszone krewetki 1 łyżka (opcjonalnie)
surowe szalotki 1-2, obrane i pokrojone w cienkie plasterki
olej czosnkowy 3-5 łyżek (patrz poniżej)
Limonka sok ½
sos rybny 2 łyżeczki (pomiń wegetariańskie, a następnie dopraw solą)
lisc kolendry mała garść
mąka gramowa 1 łyżeczka, opiekana
chrupiące smażone szalotki do dekoracji (kupione w sklepie lub patrz poniżej), do dekoracji

Do hsi jet / kyethun phyu kyaw – olej czosnkowy / chrupiący czosnek (na 1 duży słoik)
czosnek 3 cebulki, obrane goździki
olej 400ml (warzywa, słonecznik lub orzeszki ziemne)
Kurkuma proszek 1 łyżeczka

Do kyethun hsi / kyethun ni kyaw – oliwa z szalotki / smażona na chrupko szalotka (na 1 duży słoik)
szalotki 18-20, obrane
olej 400ml (warzywa, słonecznik lub orzeszki ziemne)

Na pe hmont hlaw – prażoną mąkę gramową
gram / mąka besan (ciecierzyca) 200g

Aby uzyskać olej czosnkowy, oddziel ząbki czosnku, obierz i pokrój je tak cienko i równomiernie, jak to tylko możliwe. Rozgość się, może usiądź przed jakimś bezmyślnym telewizorem, bo to zajmie trochę czasu. Może również powodować lekkie pieczenie palców, więc warto założyć do tego jednorazowe rękawiczki. Wyłóż talerz kilkoma arkuszami papieru kuchennego.

Rozgrzej olej w głębokim, średnim rondlu lub woku na średnim ogniu. Nie pozostawiaj patelni bez nadzoru. Przygotuj żaroodporne sitko lub sitko do wyłowienia kawałków czosnku. Sprawdź gotowość oleju, umieszczając w nim kawałek czosnku; jeśli skwierczy i wypłynie na powierzchnię w ciągu kilku sekund, olej jest gotowy i możesz dodać cały czosnek za jednym razem, zmniejszając ogień do niskiego poziomu.

Uważaj na czosnek, regularnie obracając kawałki w oleju, uważając, aby nie ochlapać się gorącym olejem. Zmniejsz ogień, jeśli czosnek szybko się barwi – czasami całkowicie zdejmujemy patelnię z ognia na około minutę, jeśli tak się dzieje. Gdy kawałki czosnku będą złotobrązowe i chrupiące, zdejmij patelnię z ognia.

Wyjmij chrupiące kawałki czosnku za pomocą żaroodpornego sitka lub sitka i przenieś je na talerz z papierowym ręcznikiem, aby zapobiec dalszemu gotowaniu. Nie ma znaczenia, że ​​w oleju pozostanie kilka kawałków.

Wymieszaj kurkumę z olejem i pozostaw do ostygnięcia. Po ostygnięciu wlej olej czosnkowy do czystej, zamykanej butelki. Następnie możesz z powrotem umieścić w oleju zarezerwowane chrupiące kawałki czosnku (pozostaną chrupiące) lub oddzielić je, aby przyozdobić inne potrawy.

W przypadku smażonej szalotki i oleju, pokrój szalotki na pół wzdłuż, a następnie pokrój bardzo cienko na półksiężyce, starając się, aby plasterki były jak najbardziej równe (w przeciwnym razie nie będą się równomiernie ugotować i zostaną przypalone lub rozmoczone ). Wyłóż talerz kilkoma arkuszami papieru kuchennego.

Rozgrzej olej w głębokim, średnim rondlu lub woku na średnim ogniu. Nie pozostawiaj patelni bez nadzoru. Przygotuj żaroodporne sitko lub sitko do wyłowienia szalotki. Sprawdź gotowość oliwy, umieszczając w niej kawałek szalotki; jeśli skwierczy i wyjdzie na powierzchnię w ciągu kilku sekund, olejek jest gotowy.

Do gorącego oleju dodaj dużą garść szalotki. Obserwuj go uważnie i regularnie mieszaj kawałki, uważając, aby nie ochlapać się gorącym olejem. Zmniejsz ogień, jeśli szybko się barwią – czasami całkowicie zdejmujemy patelnię z ognia na około minutę, jeśli to robi. Szalotka chrupi się dłużej niż czosnek, co wymaga prawdopodobnie kilku minut smażenia. Również musisz to zrobić partiami – zaufaj nam.

Gdy szalotki będą złociste i chrupiące, szybko wyciągnij je z oleju za pomocą żaroodpornego sitka lub sitka i przenieś na talerz z papierowym ręcznikiem. Kontynuuj smażenie szalotki w małych porcjach, aż wszystkie będą ugotowane, a następnie przełóż na papier kuchenny, jak poprzednio. Nie ma znaczenia, że ​​na końcu w oleju pozostanie kilka kawałków.

Pozostaw olej do ostygnięcia, a następnie wlej do czystego, zamykanego słoika; Przechowuj chrupiące szalotki w szczelnym pojemniku i używaj ich jako przybrania w wielu przepisach.

Olejek szalotkowy można przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu do 1 miesiąca. Osobne chrupiące szalotki można przechowywać w szczelnym pojemniku w chłodnym miejscu przez około tydzień (po tym czasie tracą kruchość).

Aby uzyskać prażoną mąkę gramową, przesiej mąkę gramową do miski, ponieważ zwykle jest dość grudkowata. Rozgrzej czystą, suchą patelnię na małym i średnim ogniu i dodaj mąkę. Mieszaj, aby ciasto było równomiernie rozprowadzone i kontynuuj mieszanie z przerwami, aby zapewnić równomierne opiekanie. Zacznie pachnieć lekko orzechowo i lekko zbrązowieje po około 5 minutach. Może się trochę zbijać, co jest normalne; zawsze możesz go ponownie przesiać, jeśli jest szczególnie grudki. Wrzuć do miski i pozostaw do ostygnięcia przed przechowywaniem w hermetycznym pojemniku. Powinien dobrze się utrzymać przez 3 miesiące.

Aby przygotować sałatkę, zmiażdż kilka razy tłuczkiem i moździerzem orzeszki ziemne lub pulsuj w robocie kuchennym (do wielkości grudek, które znajdziesz w sklepie z chrupiącym masłem orzechowym).

Pomidory, chilli, pokruszone orzeszki ziemne i pozostałe składniki włożyć do dużej miski i wymieszać. Najlepiej zrobić to czystymi rękami, aby w pełni połączyć wszystkie składniki. Skosztuj i dopraw przyprawy, w razie potrzeby dodając więcej sosu rybnego lub chilli.

Przełożyć do naczynia do serwowania i udekorować chrupiącą szalotką.

Z The Rangoon Sisters autorstwa Amy Chung i Emily Chung (Ebury22 zł)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.