Przegląd diety: Dieta MIND | Źródło żywienia

Overhead View of Fresh Omega-3 Rich Foods: A variety of healthy foods like fish, nuts, seeds, fruit, vegetables, and oil

Czujesz się zdezorientowany pozornie niekończącą się promocją strategii odchudzania i planów dietetycznych? W tej serii przyjrzymy się niektórym popularnym dietom – i dokonamy przeglądu badań, które za nimi stoją.

Co to jest?

Dieta Śródziemnomorska-DASH Interwencja dla Opóźnienia Neurodegeneracyjnego, czyli dieta MIND, ma na celu zdrowie starzejącego się mózgu. Demencja to szósta najczęstsza przyczyna zgonów w Stanach Zjednoczonych, która skłania wiele osób do poszukiwania sposobów zapobiegania spadkowi funkcji poznawczych. W 2015 roku dr. Martha Clare Morris i współpracownicy z Rush University Medical Center i Harvard Chan School of Public Health opublikowali dwa artykuły wprowadzające w dietę MIND. [1,2] Zarówno dieta śródziemnomorska, jak i dieta DASH były już powiązane z zachowaniem funkcji poznawczych, prawdopodobnie dzięki ich działaniu ochronnemu przed chorobami sercowo-naczyniowymi, które z kolei chroniły zdrowie mózgu.

Zespół badawczy obserwował grupę osób starszych przez okres do 10 lat w ramach projektu Rush Memory and Aging Project (MAP), badania mieszkańców wolnych od demencji w momencie rejestracji. Zostali zrekrutowani z ponad 40 wspólnot emerytalnych i starszych jednostek mieszkaniowych w rejonie Chicago. Ponad 1000 uczestników wypełniało coroczne kwestionariusze żywieniowe przez dziewięć lat i miało dwie oceny poznawcze. Opracowano punktację diety MIND, aby zidentyfikować żywność i składniki odżywcze, a także dzienne wielkości porcji, związane z ochroną przed demencją i pogorszeniem funkcji poznawczych. Wyniki badania dostarczyły piętnastu składników diety, które zostały sklasyfikowane jako „zdrowe dla mózgu” lub niezdrowe. Uczestnicy z najwyższymi wynikami diety MIND mieli znacznie wolniejsze tempo spadku funkcji poznawczych w porównaniu z tymi z najniższymi wynikami. [1] Wpływ diety MIND na funkcje poznawcze wykazał większy wpływ niż sama dieta śródziemnomorska lub DASH.

Jak to działa

Celem badań było sprawdzenie, czy dieta MIND, częściowo oparta na diecie śródziemnomorskiej i DASH, może bezpośrednio zapobiegać wystąpieniu lub spowolnić postęp demencji. Wszystkie trzy diety skupiają się na pokarmach roślinnych i ograniczają spożycie pokarmów zwierzęcych i pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych.

Dieta MIND zawiera w szczególności 15 składników diety, w tym 10 „zdrowych dla mózgu” produktów spożywczych i pięć niezdrowych produktów spożywczych. Zdrowe produkty to zielone warzywa liściaste, warzywa inne niż zielone, jagody, orzechy, oliwa z oliwek, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, fasola i wino (jedna szklanka dziennie). Niezdrowe produkty są bogatsze w tłuszcze nasycone i trans i obejmują czerwone mięso (w tym wołowinę, wieprzowinę, jagnięcinę i produkty z tych mięs), masło i margarynę w paluszku, ser, ciastka i słodycze oraz smażone potrawy – zwłaszcza smażone w fast foodach przedmiotów.

Wytyczne dietetyczne MIND sugerują, aby uwzględnić:

Niezdrowa żywność ogranicza się do wypieków i słodyczy mniej niż 5 porcji tygodniowo, czerwonego mięsa i produktów z czerwonego mięsa mniej niż 4 razy w tygodniu, sera i smażonych potraw mniej niż raz w tygodniu oraz masła/margaryny w kawałkach mniej niż 1 łyżka stołowa dziennie .

Dotychczasowe badania

Dieta MIND zawiera pokarmy bogate w niektóre witaminy, karotenoidy i flawonoidy, które, jak się uważa, chronią mózg, zmniejszając stres oksydacyjny i stany zapalne. Naukowcy odkryli o 53% niższy wskaźnik choroby Alzheimera u osób z najwyższymi wynikami MIND. Nawet ci uczestnicy, którzy mieli umiarkowane wyniki MIND wykazywali 35% niższy wskaźnik w porównaniu z tymi z najniższymi wynikami MIND. [2] Wyniki nie zmieniły się nawet po uwzględnieniu czynników związanych z demencją, w tym zachowań związanych ze zdrowym stylem życia, schorzeniami sercowo-naczyniowymi (np. wysokie ciśnienie krwi, udar, cukrzyca), depresją i otyłością, co potwierdza wniosek, że dieta MIND była związana z zachowanie funkcji poznawczych.

Chociaż celem diety MIND było zdrowie mózgu, może ona również przynieść korzyści dla zdrowia serca, cukrzycy i niektórych nowotworów, ponieważ zawiera składniki diety śródziemnomorskiej i DASH, które, jak wykazano, zmniejszają ryzyko tych chorób.

Dodatkowe opublikowane badania i trwające badania oceniają potencjalne korzyści diety MIND:

  • Wyższy wynik diety MIND, o czym świadczy większe spożycie pokarmów na diecie MIND, wiązał się z lepszym funkcjonowaniem poznawczym i wolniejszym spadkiem funkcji poznawczych w kohorcie osób w wieku 65 lat i starszych, nawet biorąc pod uwagę osoby z chorobą Alzheimera i innymi chorobami mózgu. [3]
  • Porównując najwyższe i najniższe wyniki diety MIND w kohorcie uczestników z historią udaru mózgu, ci z najwyższymi wynikami mieli wolniejszy spadek funkcji poznawczych po prawie 6 latach obserwacji. [4]
  • Naukowcy śledzący grupę dorosłych Portorykańczyków w wieku 45-75 lat mieszkających w Bostonie w stanie Massachusetts po 8 latach odkryli, że osoby z najwyższymi wynikami diety MIND miały lepsze funkcje poznawcze niż osoby z najniższymi wynikami. Zaobserwowali również, że większe ubóstwo i mniejsza edukacja były silnie związane z niższymi wynikami diety MIND i niższymi funkcjami poznawczymi. [5]
  • Naukowcy śledzący kohortę australijskich dorosłych w wieku 60-64 lat, obserwowanych przez 12 lat, odkryli, że grupa z najwyższymi wynikami diety MIND miała o 53% mniejsze szanse na rozwój upośledzenia funkcji poznawczych niż osoby z najniższymi wynikami. [6]
  • Naukowcy śledzący 2092 uczestników Framingham Heart Study odkryli, że wyższe wyniki diety MIND wiązały się z lepszymi funkcjami poznawczymi i pamięcią oraz większą całkowitą objętością mózgu. Jednak dieta nie wiązała się z wolniejszym tempem spadku funkcji poznawczych. [7]
  • Prospektywne badanie kohortowe ponad 16 000 kobiet w wieku 70 lat i starszych z badania Nurses’ Health Study wykazało, że długoterminowe przestrzeganie diety MIND było umiarkowanie związane z wyższymi wynikami pamięci w późniejszym życiu. [8]
  • Trzyletnie randomizowane, kontrolowane, wieloośrodkowe badanie finansowane przez National Institute on Aging z National Institutes of Health bada wpływ interwencji dietetycznej MIND na spadek funkcji poznawczych. [9] 604 starszych uczestników porównuje wpływ diety MIND z łagodnym ograniczeniem kalorii lub zwykłej diety z łagodnym ograniczeniem kalorii na funkcje poznawcze. U wszystkich uczestników zostaną zmierzone różne biochemiczne markery demencji i stanu zapalnego.
  • Próba kliniczna z John’s Hopkins University ma na celu porównanie wpływu zmodyfikowanej diety Atkinsa z dietą MIND na funkcje poznawcze i określone poziomy genów związane z chorobą Alzheimera.

Potencjalne pułapki

  • Dieta MIND jest elastyczna, ponieważ nie zawiera sztywnych planów posiłków. Oznacza to jednak również, że ludzie będą musieli tworzyć własne plany posiłków i przepisy na podstawie produktów zalecanych w diecie MIND. Może to stanowić wyzwanie dla tych, którzy nie gotują. Osoby, które często jedzą na mieście, mogą potrzebować czasu na przeglądanie menu restauracji.
  • Chociaż plan diety określa dzienne i tygodniowe ilości pokarmów, które należy uwzględnić i nie, nie ogranicza diety do jedzenia tylko te produkty spożywcze. Nie zawiera również planów posiłków ani nie podkreśla wielkości porcji ani ćwiczeń.

Dolna linia

Dieta MIND może być zdrowym planem żywieniowym, który obejmuje wzorce żywieniowe z regionu Morza Śródziemnego i DASH, które sugerowały korzyści w zapobieganiu i poprawie chorób układu krążenia i cukrzycy oraz wspieraniu zdrowego starzenia się. W połączeniu ze zrównoważoną prowadnicą do talerzy, dieta może również promować zdrową utratę wagi, jeśli jest to pożądane. Należy przeprowadzić więcej badań, aby rozszerzyć badania MIND na inne populacje, a badania kliniczne są w toku, aby udowodnić, że dieta MIND zmniejsza spadek funkcji poznawczych, który pojawia się wraz ze starzeniem się.

Związane z

Warunki korzystania

Zawartość tej witryny służy do celów edukacyjnych i nie ma na celu oferowania osobistych porad medycznych. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia należy zasięgnąć porady lekarza lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Nigdy nie lekceważ profesjonalnej porady medycznej ani nie zwlekaj z jej zasięgnięciem z powodu czegoś, co przeczytałeś na tej stronie. Nutrition Source nie poleca ani nie popiera żadnych produktów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.