Poznaj Grace Young, guru woka walczącą o ratowanie amerykańskich Chinatown

Poznaj Grace Young, guru woka walczącą o ratowanie amerykańskich Chinatown

(CNN) — Jeśli nie posiadasz jeszcze woka lub planujesz go kupić, prawdopodobnie po rozmowie z Grace Young będziesz mieć.

Ale tak jak tysiące, które uczestniczyły w jej pokazach woka lub czytały jej nagradzane książki w ciągu ostatnich dwóch dekad, nie pożałujesz tego.

W tym roku ta szanowana autorka tekstów kulinarnych, historyk i „terapeutka woka” została laureatem dwóch najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury kulinarnej – 8. dorocznej nagrody Julia Child Award i nagrody humanitarnej James Beard Humanitarian of the Year 2022.

Nagrody są uznaniem nie tylko pracy Younga promującej chińską kulturę kulinarną, ale także jej niedawnych wysiłków na rzecz wspierania firm typu mom-and-pop w chińskich miastach w całych Stanach Zjednoczonych podczas pandemii – dzielnic zdewastowanych przez blokady Covid-19 i nienawiść do Azji. przestępstwa.

Orędownik Chinatown

15 marca 2020 r., gdy burmistrz Nowego Jorku Bill De Blasio rozważał zamknięcie całego miasta w odpowiedzi na szybko rozprzestrzeniającego się wirusa, Young był w Chinatown z kamerzystą Danem Ahnem, który dokumentował niepokój społeczności i niepewność dotyczącą przyszłości ich źródeł utrzymania.

„To było dla mnie bardzo silne przeżycie, będąc w środku żywej historii, zobaczyć Chinatown w jeden z najciemniejszych dni. To zmotywowało mnie do zrobienia wszystkiego, co w mojej mocy, aby pomóc” – mówi Young CNN Travel.

Podczas gdy pandemia dotknęła przedsiębiorstwa w całym mieście, najgorsze były małe zakłady w nowojorskim Chinatown, ponieważ ludzie czuli się niebezpiecznie, gdy tam jechali – „chociaż nie było wtedy żadnych przypadków Covid, które zostały zgłoszone z Chinatown” Young Dodaj.

„Ludzie bali się przyjeżdżać do Chinatown z powodu dezinformacji i ksenofobii” – mówi.

Grace Young, wielokrotnie nagradzana autorka żywności i terapeutka woka, jest laureatką nagrody Julia Child Award 2022.

Jutharat Pinyodoonyachet

Sytuacja pogorszyła się, ponieważ przestępstwa z nienawiści wobec Azji znacznie wzrosły w kolejnych miesiącach. W 2020 r. liczba ataków wymierzonych w Azjatów w całym kraju wzrosła do 279 ze 161. Od 31 marca 2021 r. do 31 marca 2022 r. 110 z 577 przestępstw z nienawiści wymierzonych było w Azjatów, zgodnie z NYPD Hate Crimes Dashboard.

Wraz ze wzrostem liczby doniesień o takich przestępstwach firmy zaczęły wcześnie zamykać drzwi, umożliwiając pracownikom powrót do domu przed zmrokiem, co trwa do dziś.

„Chinatown, przed pandemią, tętniło życiem do 10 lub 11 w nocy. Teraz bardzo boli mnie, że wiele sklepów i rynków zamyka swoje drzwi o 5 rano. W dni powszednie może być bardzo cicho ”, mówi Young.

Większość firm w Chinatown to sklepy typu mom-and-pop – często bez strony internetowej. Young zaczęła wykorzystywać jej wpływy, by ich bronić.

W 2021 r. nawiązała współpracę z nowojorską organizacją non-profit Welcome to Chinatown, aby uruchomić fundusz Grace Young Support Chinatown Fund. Zebrało 40 000 dolarów.

Dochód przekazała czterem spółkom odziedziczonym w Chinatown na Manhattanie – Hop Lee, Hop Kee, Wo Hop Upstairs i Wo Hop Downstairs. Z kolei firmy dostarczały posiłki osobom cierpiącym na brak bezpieczeństwa żywnościowego.

„Każda restauracja otrzymała tylko około 10 000 USD – i musiała wykorzystać te pieniądze na gotowanie posiłków, aby nakarmić potrzebujących mieszkańców. Ale konieczność gotowania tych posiłków pomogła pracownikom morale, ponieważ było coś do zrobienia po tym, jak nie mieli żadnego dnia roboczego dzień”, mówi Young.

Planuje przekazać dotację w wysokości 50 000 USD, którą otrzymała w ramach nagrody Julia Child Award, kilku organizacjom non-profit, które wspierają Chinatown w całym kraju.

Mądrość Chińskiej Kuchni

Młoda i jej inspiracja z dzieciństwa, Julia Child.

Młoda i jej inspiracja z dzieciństwa, Julia Child.

Michael Wiertz

Nagroda Julia Child Award to coś więcej niż tylko starania Younga na rzecz Chinatown. To także osobiste.

„Nie sądzę, żebym robiła karierę kulinarną bez wpływu Julii Child. To ona mnie tak zafascynowała i zainteresowała gotowaniem” – mówi Young, która zakochała się w gotowaniu Childa, gdy była mała. nastolatek.

Dorastając w San Francisco, Young mówi, że lubiła wiele doskonałej domowej kuchni kantońskiej.

Na studiach próbowała odtworzyć potrawy, z którymi dorastała, korzystając z chińskich książek kucharskich, ale odniosła niewielki sukces. Po trzydziestce poprosiła więc rodziców, aby nauczyli ją gotować kantońskie klasyki – od smażonego pomidora z wołowiną po kurczaka z orzechami nerkowca.

Doświadczenie to doprowadziło do jej pierwszej książki kucharskiej „The Wisdom of the Chinese Kitchen”, która została opublikowana w 1999 roku.

„Kiedy napisałem swoją pierwszą książkę kucharską, chciałem zrobić dla kuchni chińskiej to, co Julia Child zrobiła dla kuchni francuskiej” – mówi Young. To znaczy, aby wziąć „bugaboo z francuskiej kuchni„… lub w przypadku Younga chińska kuchnia – aby pokazać, że to nie tylko dobre gotowanie, ale że przestrzega określonych zasad”, jak wyjaśnił kiedyś Child.

Książka Younga zdobyła wiele pochwał. Był finalistą James Beard Foundation International Cookbook Award, nominowany do nagrody IACP Julia Child First Cookbook Award i zdobył nagrodę IACP Best International Cookbook Award.

Prawie zapomniany delikatny kurczak na ryżu

Young mówi, że chciała zrobić dla kuchni chińskiej to, co Julia Child zrobiła dla kuchni francuskiej.

Young mówi, że chciała zrobić dla kuchni chińskiej to, co Julia Child zrobiła dla kuchni francuskiej.

Delwyn Young

Praca nad książką była bardziej satysfakcjonująca, niż Young mógł się spodziewać.

Po około dwóch latach intensywnego dokumentowania wydarzeń w jej rodzinnej kuchni, pomyślała, że ​​zajęli się wszystkimi naczyniami, które chciała.

To znaczy, dopóki jej ojciec nie powiedział „ale nie nauczyliśmy cię «waat gai faan»”.

Jedna z jego ulubionych potraw, była ostatnim przepisem, którego Young nauczyła się od swoich rodziców, aby umieścić go w „Mądrości chińskiej kuchni”.

Waat gai faan to proste danie przyrządzane na parze z kurczaka, grzybów shiitake i ryżu w garnku. Ten proces sprawia, że ​​kurczak jest bardzo delikatny, stąd „waat” lub „śliski” po kantońsku, a ryż łączy się z pikantnymi smakami kurczaka. Przepis nosi w jej książce tytuł „Delikatny kurczak na ryżu”.

„Mądrość chińskiej kuchni” została opublikowana w 1999 roku, a około 10 lat później otrzymałem telefon, że moja mama miała udar – mówi Young.

Poleciała z powrotem do San Francisco, by odwiedzić matkę w szpitalu.

„Nie mogła mówić. Siedziałem tam z nią. Przynieśli szpitalne jedzenie. To było coś w rodzaju pieczeni i puree ziemniaczanego. Wzięła widelec i szturchała jedzenie, ale nie ugryzła” Young przypomina.

Tak więc zatroskana córka wróciła do rodzinnego domu i w małym garnku zrobiła delikatnego kurczaka na ryżu.

„Zabrałem ze sobą garnek do szpitala. Kiedy wszedłem do sali szpitalnej, wciąż było gorąco. W chwili, gdy wszedłem, poczuła zapach i spojrzała w górę. Odkryłem garnek i zjadła wszystko, ” mówi Young.

Gdy jej matka dorosła, Young nadal dla niej gotowała. Pomimo demencji matka Younga zawsze rozpoznawała jej jedzenie. Gotowanie stało się sposobem na dotarcie do niej.

„Kiedy pisałam „Mądrość chińskiej kuchni”, myślałam, że piszę ją dla mojego pokolenia i przyszłych pokoleń, abyśmy nie zapomnieli starych przepisów” – mówi. „Ale nigdy nie marzyłam, że pozwoli mi to pocieszyć rodziców w potrzebie.

„Teraz oboje moi rodzice odeszli. To był jeden z moich największych darów w życiu, że poświęciłem czas na gotowanie z rodzicami. Teraz, kiedy robię waat gai faan, wydaje się to jeszcze bardziej znaczące. Prawie przegapiłem ten przepis”.

Terapeuta woka

Z biegiem lat Young zdała sobie sprawę, że wielu chińskich Amerykanów – jak ona, gdy była młodsza – nie miało pojęcia, jak korzystać z woka.

Starając się zachować tę sztukę, poświęciła swoje kolejne dwie książki wokom i smażalni: „Oddech Woka” i „Stir-frying to the Sky’s Edge”.

„W Ameryce wiele osób nazywa woka patelnią do smażenia” – mówi. „Nie mają pojęcia, że ​​można go używać do gotowania na parze, gotowania, gotowania na parze, smażenia na patelni, smażenia, smażenia w głębokim tłuszczu, wędzenia i duszenia. Zrób popcorn.

„Produkowanie popcornu w woku jest w rzeczywistości bardzo dobre dla zintensyfikowania patyny w woku”.

Dla tych, którzy nie znają tej koncepcji, patyna to brązowawy film na powierzchni metali, który powstaje po długim okresie ciągłego użytkowania. To jak naturalna nieprzywierająca powłoka do woka.

Wśród nieujawnionej liczby woków w jej kolekcji – Young nie powie nam, ile ma, bo nie chce, żeby dowiedział się o tym jej mąż – mówi, że jest 14-calowy wok z płaskim dnem ze stali węglowej, który pieszczotliwie nazywała go „mężczyzną woka”, którego zabiera ze sobą, gdy podróżuje do pracy.

„Człowiek z Woka zaliczył wiele mil w ramach programu lojalnościowego. Gdyby tylko mógł zdobyć swój własny darmowy bilet”, mówi Young.

Przyczyniając się do popularności Young, jej książki poradziły sobie z wyzwaniem wyjaśnienia wielu eterycznych chińskich koncepcji kulinarnych – na przykład ukuła frazę „wok hei” lub „oddech woka” – wyczyn pokoleń chińskich pisarzy kulinarnych. a kochankowie są za to wdzięczni.
Dziś uważa się za terapeutkę woka, odpowiadając na pytania od nerwowych nowych właścicieli woka przez e-mail, a także uczestnicząc w Środach Woka, internetowej grupie gotowania, której jest współzałożycielką.

Ochrona integralnej części amerykańskiej kultury kulinarnej

Po trzech książkach kucharskich Young mówi, że nadal nie uważa się za szefa kuchni.

Ale pasjonuje się zachowaniem i demistyfikacją chińskiej kultury, zwłaszcza poprzez jedzenie.

Mówi, że czy to pisze przepisy na woka, czy opowiada się za Chinatowns, mówi, że robi to nie tylko dla chińskich społeczności w USA.

Dla niej kuchnia chińska i kultura Chinatown są integralną częścią amerykańskiej kultury i historii.

„Myślę, że ludzie zapominają, że chińskie jedzenie ma tak długą historię w Ameryce, sięgającą lat 40. XIX wieku i że jest bardzo ważną częścią amerykańskiego krajobrazu kulinarnego” – mówi Young.

„Chinatown jest dla mnie świętą częścią amerykańskiej tożsamości i reprezentuje historię Ameryki. Przenosi cię do innego świata. To trochę miniona era”.

Zdjęcie u góry: szanowana pisarka kulinarna, historyczka i „terapeutka woka” Grace Young. Źródło: Dan Ahn.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.