Popularność kuchni azjatyckiej umożliwia twórcom TikTok dzielenie się swoimi historiami – i przepisami

Popularność kuchni azjatyckiej umożliwia twórcom TikTok dzielenie się swoimi historiami – i przepisami

W niedawnym filmie TikTok Joanne Molinaro, która na platformie społecznościowej pisze The Korean Vegan, miesza przyprawy, prasuje tofu, zawija je w papier ryżowy i smaży. Gdy przygotowuje bryłki tofu z ryżem, opowiada wrażliwą historię o strachu matki przed niepasowaniem do nich.

To typowy film Molinaro, który zyskał ponad 3 miliony zwolenników TikTok, publikujących samouczki dotyczące różnych wegańskich potraw i omawiających kwestie takie jak miłość, rasizm, rodzinna trauma i złamane serce. A Molinaro nie jest sam. Na TikTok pojawiła się fala twórczyń pochodzenia azjatyckiego, które opowiadają i oferują samouczki na temat przygotowywania azjatyckiego jedzenia. Wielu z nich, jak Molinaro, zamienia swoją popularność w aplikacji w główny sukces, oferując książki, sponsoring, kontrakty muzyczne i sklepy typu pop-up.

Przed TikTok 43-letnia Molinaro zaczęła tworzyć treści na Instagramie, gdzie publikowała zdjęcia swojego jedzenia. Powiedziała, że ​​jej dieta roślinna, którą rozpoczęła w 2016 roku, sprawiła, że ​​nauka gotowania stała się koniecznością.

„Po prostu nie było wystarczająco dużo opcji. Z pewnością nie było koreańskich opcji w Chicago ”- powiedziała NBC Asian America. „Więc jedyny sposób, w jaki mogłem jeść, to gdybym sam wymyślił, jak to przygotować”.

Po wybuchu pandemii Molinaro powiedział, że potrzebuje ujścia dla swoich uczuć i początkowo opublikował treści polityczne. „Byłam bardzo zła na wszystko, co się działo i potrzebowałam miejsca, w którym mogłabym ukierunkować tę wściekłość w środowisku, które moim zdaniem jest wspierające” – powiedziała.

W końcu zwróciła się w stronę swojego obecnego stylu opowiadania historii.

Jej filmy zawierają odgłosy przygotowywania jedzenia, takie jak skwierczenie warzyw na patelni, oraz narrację opowiadającą osobiste historie o jej życiu i rodzinie. „Chciałem, żeby było nastrojowo. Chciałam, żeby było trochę mroczniej i introspekcyjnie, ponieważ to rodzaj sztuki, który lubię ”- powiedziała.

Jej filmy zwykle zbierają setki tysięcy wyświetleń i tysiące polubień. W zeszłym roku ukazała się „Koreańska książka kucharska wegańska”.

„Celem The Korean Vegan jest promowanie współczucia, a poprzez współczucie angażowanie w inicjację. Chcę, żeby ludzie czuli rzeczy, na przykład kiedy widzą coś złego lub krzywdzącego, chcę, żeby to poczuli. Nie chcę, żeby się na to zdrętwiały ”- powiedziała.

Jej narracje obejmują historie sprzed kilkudziesięciu lat lub przemyślenia na temat bieżących wydarzeń. Porusza także takie tematy, jak dysmorfia ciała, problemy z jedzeniem i fala nienawiści do Azji. „Myślę, że te chwile są również ważne, aby pokazać ludziom, że jestem człowiekiem. Walczę. Nie jestem idealny. Nie jesteś sam. „

Dla Tway Nguyen, wietnamskiej Amerykanki, która w TikTok pisze TwayDaBae, tworzenie filmów kulinarnych polega na dzieleniu się swoim kulinarnym dziedzictwem, z którego zawsze była dumna. „W szkole nigdy nie czułem potrzeby, aby kiedykolwiek powiedzieć: „Hej mamo, możesz spakować mi kanapkę z masłem orzechowym i galaretką?” Na przykład: Nie, daj mi ten duszony boczek wieprzowy, daj mi całe wietnamskie jedzenie ”- powiedziała.

Podobnie jak Molinaro, 27-letni Nguyen początkowo tworzył treści na YouTube i Instagramie. Skupiła się na TikTok podczas pandemii, kiedy popularność aplikacji wzrosła. Od tego czasu Nguyen zgromadził ponad 590 000 obserwujących. Jej najpopularniejszy film, samouczek dotyczący smażonego ryżu, stał się popularny w marcu 2020 roku.

Jej sława TikTok również przełożyła się na prawdziwe życie: od tego czasu prowadziła kilka sklepów pop-up sprzedających dania według przepisów, których użyła w swoich filmach, i pisze książkę kucharską.

Nguyen, szef kuchni z zawodu, ma nadzieję stworzyć przepisy dostępne dla użytkowników. „Chcę, aby ludzie czuli się, jakby rywalizowali w kuchni, ponieważ w ten sposób zaprasza się ludzi” – powiedziała. „W ten sposób naprawdę można pomóc ludziom stać się bardziej pewnymi siebie”.

Chaheti Bansal, znana również jako RootedInSpice, również zyskała popularność podczas pandemii, gromadząc prawie 800 000 zwolenników. Jej filmy wideo, które składają się z samouczków dotyczących codziennej kuchni indyjskiej i kuchni indo-fusion, zapewniają użytkownikom intymną atmosferę, w której mogą poznać przepisy i zrozumieć ważny związek między jedzeniem a kulturą Indii.

„Moja mama jest królową dal. Dorastając, nasza spiżarnia była zawsze zaopatrzona w kilkanaście rodzajów soczewicy ”- powiedziała w jednym filmie z zupy z soczewicy, która jest powszechnym daniem w wielu indyjskich domach. Bansal, 27 lat, kontynuuje wideo z prostym przepisem na dal, aby „znormalizować robienie 10-minutowego dal z taką samą łatwością, z jaką robimy 10-minutowy makaron z pudełka”.

Bansal powiedziała, że ​​wie, że odniosłaby większy sukces, gdyby stworzyła filmy o indyjskich potrawach, które są popularne w USA, takich jak kurczak z masłem i shahi paneer, ale powiedziała, że ​​jest na nie wystarczająco dużo przepisów. „Wolałabym korzystać z mojej platformy, aby porozmawiać o przepisach, które faktycznie jedliśmy dorastając” – powiedziała.

Najpopularniejszy samouczek Bansala, tarbooz ki sabji, pikantne danie warzywne z arbuza zrobione ze skórek, zgromadziło ponad 39 milionów wyświetleń w TikTok i zachęciło do rozmów na temat konsumpcji bez odpadów. Użytkownicy zaczęli również dokumentować własne doświadczenia związane z przyrządzaniem dania.

Bansal powiedziała, że ​​nie spodziewała się, że wideo nabierze tak dużej popularności. „To bardzo, bardzo podobne do regionalnego danie radżanistani. Byłem więc bardzo zaskoczony, ale myślę, że to jest w tym fajne. Myślę, że jest tam ciekawość ludzi, prawda?

Bansal powiedziała, że ​​nadal może być wierna swojej kulturze, tworząc filmy, które edukują i ekscytują widzów.

„Bycie autentycznym, jeśli chodzi o to, jak dorastałeś, jedząc swoje jedzenie i jak dorastałeś, gotując, jest naprawdę ważne. Nie bój się, że ludziom się to nie spodoba, bo uznają to za obrzydliwe. Znajdziesz swoich odbiorców i wiesz, swoich ludzi, którzy się z tobą łączą ”- powiedziała.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.