Połowa jedzących mięso Brytyjczyków „mile zaskoczona” smakiem żywności pochodzenia roślinnego

Plant-based food survey in Britain

Prawie połowa jedzących mięso Brytyjczyków przyznaje, że jest „mile zaskoczona” smakiem żywności pochodzenia roślinnego.

Badania 2000 dorosłych, którzy jedzą mięso, wykazały, że 46% wcześniej kręciło nosem na „inne” potrawy, tylko po to, by być zaskoczonym smakiem, gdy faktycznie je spróbowali.

Prawie połowa (48%) przyznała, że ​​generalnie nie uznałaby posiłku za „kompletny”, gdyby nie zawierał mięsa, podczas gdy 38% miało wątpliwości co do spożywania całkowicie roślinnych alternatyw.

Badania 2000 dorosłych, którzy jedzą mięso, wykazały, że 46% wcześniej kręciło nosem na „inne” potrawy, tylko po to, by być zaskoczonym smakiem, gdy faktycznie je spróbowali.
Jon Mills / Zenger

Jednak za najsmaczniejsze uznano tych, których mile zaskoczyły substytuty mięsa, kiełbaski bezmięsne, sztuczne mielone mięso na bazie roślin oraz burgery wołowe.

Inni przyznali, że cieszą się bezmlecznymi lodami i czekoladą, nuggetsami w stylu kurczaka i bezmięsnymi bułeczkami z kiełbaskami.

Naukowcy z The No Meat Company, która zleciła badanie, poddali próbie trzech gorliwych mięsożerców, aby sprawdzić, czy smakowały im alternatywy roślinne, gdy próbowali ich po raz pierwszy.

Film pokazuje szok uczestników, gdy zajadają się bezmięsnymi kiełbaskami, roladkami z kiełbaskami i wrapami w stylu kurczaka.

Neville Tam z marki powiedział: „Czasami pojawiają się uprzedzenia dotyczące żywności pochodzenia roślinnego, ale nasze badanie pokazuje, że nawet najwięksi miłośnicy mięsa mogą być mile zaskoczeni smakiem i konsystencją alternatywnych produktów mięsnych.

„Dzięki tak wielu wspaniałym opcjom dostępnym na rynku, łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej dodawać roślinne alternatywy do codziennego sklepu spożywczego.

„Wybór posiłków bezmięsnych może być milszy dla planety, a w wielu przypadkach także lepszy dla Ciebie”.

Badanie wykazało również, że 36 procent osób jedzących mięso automatycznie zakłada, że ​​nie lubi posiłku, chyba że zawiera mięso, ryby lub produkty mleczne.

A 7 na 10 jest „przekonanych”, że potrafi odróżnić kiełbasę roślinną lub wegetariańską od kiełbasy mięsnej.

Spośród tych, których nie przekonują alternatywy dostępne na rynku, 36 procent twierdzi, że najtrudniej jest uzyskać słone, a 38 procent uważa, że ​​wszystkie produkty spożywcze są trudne do odtworzenia, niezależnie od tego, czy są słodkie, czy nie.

Jednak pomimo sceptycyzmu, 63% ankietowanych za pośrednictwem OnePoll uznaje, że spożywanie żywności pochodzenia roślinnego jest ważne dla ochrony środowiska.

Jeśli chodzi o spożywanie mniejszej ilości mięsa, głównym motywatorem był zdrowszy wybór (31 procent), a następnie wpływ na środowisko (28 procent) i dobrostan zwierząt (22 procent).

Sprytne 22% uważa, że ​​jedzenie oparte na roślinach będzie bardziej opłacalne, podczas gdy 21% uważa, że ​​smak jest tak samo dobry jak mięso.

A 3 osoby na 10 już uważają się za fleksitarian – ograniczają spożycie produktów zwierzęcych, ale nie wykluczają ich całkowicie.

Kolejne 19 proc. myśli o tej trasie na przyszłość, a przeciętny respondent już dwa razy w tygodniu je bezmięsny posiłek.

Spośród nich najpopularniejsze wieczorne posiłki roślinne to sałatki (31 proc.), dania na patelnię (26 proc.) i zupy (25 proc.), a 24 proc. wybierze pizzę z dodatkami wegańskimi lub wegetariańskimi, a 19 procent zrobi wegetariańskie chile con carne.

Trzydzieści trzy procent ankietowanych przyznaje, że nie je jeszcze więcej produktów roślinnych lub wegetariańskich, ponieważ zbyt lubi mięso.

Trzech na 10 osób lubi produkty mleczne, a 24% nadal ma zastrzeżenia co do tekstury i smaku substytutów mięsa.

Tam powiedział: „Badania podkreślają, że wciąż jest sposób na zmianę postrzegania żywności bezmięsnej przez ludzi, ale kiedy ludzie dokonują prostych zamian na codzienne posiłki, często są mile zaskoczeni.

„Zamiana mięsa na mięso roślinne nawet raz lub dwa razy w tygodniu może zrobić ogromną różnicę, małymi krokami w kierunku stylu życia, który jest lepszy dla planety i zdrowia”.

Pokarmy dla dorosłych najprawdopodobniej mile zaskoczą:

1. Kiełbasa bezmięsna
2. Sztuczne mięso mielone na bazie roślin
3. Burger wołowy
4. Lody bezmleczne
5. Czekolada bezmleczna
6. Nuggetsy z kurczaka
7. Burger w stylu kurczaka
8. Bezmięsna bułka z kiełbasą
9. Paski w stylu kurczaka
10. Pizza na bazie roślin
11. Klopsiki bezmięsne
12. Kijów na bazie roślin
13. Ser bezmleczny
14. Mięso kebabowe na bazie roślin
15. Pikantne wypieki na bazie roślin
16. Boczek roślinny
17. Filet z kurczaka
18. Jaja roślinne
19. Słodkie wypieki na bazie roślin
20. Ciasto na bazie roślin

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.