Niebiali Amerykanie jedzą mniej mięsa. Wegańscy aktywiści koloru wyjaśniają dlaczego

Niebiali Amerykanie jedzą mniej mięsa.  Wegańscy aktywiści koloru wyjaśniają dlaczego

Tony Okamoto rozpoczął produkcję roślinną w oparciu o budżet, aby pokazać ludziom, jak niedrogie może być jedzenie roślinne.

Tony Okamoto

Tony Okamoto była przytłoczona frustracją po tym, jak obserwowała, jak członkowie rodziny cierpią z powodu poważnych konsekwencji zdrowotnych z powodu spożywanego przez nich jedzenia.

Jej ciotka przed śmiercią doznała wielu amputacji z powodu cukrzycy typu 2, a jej dziadek miał wiele ataków serca przed śmiercią w wyniku operacji pomostowania.

Widziała również, jak ich sytuacja finansowa ograniczała wybory, jakich mogli dokonywać w odniesieniu do jedzenia.

Postanowiła więc coś zrobić.

„Właśnie w ten sposób zacząłem opartą na roślinach w oparciu o budżet — miałem ograniczone dochody z ograniczonymi zasobami, aby jeść zdrowo, i zacząłem opracowywać te przepisy, aby moja rodzina mogła na tym skorzystać i bardzo szybko zobaczyłem, jak wiele osób chce jeść zdrowiej, ale – Nie wiedziałam, od czego zacząć – powiedziała.

Od tego czasu meksykański Japończyk Amerykanin rozwinął Oparte na roślinach w oparciu o budżet stronę internetową z darmowymi przepisami, planami posiłków i zasobami, dzięki którym jedzenie roślinne jest tańsze i bardziej dostępne.

Niebiali Amerykanie zmniejszają ilość spożywanego mięsa i częściej identyfikują się jako wegetarianie niż biali Amerykanie, co zdaniem niektórych kolorowych aktywistów wegańskich nadal rośnie.

Niebiali Amerykanie zmniejszają ilość spożywanego mięsa i częściej identyfikują się jako wegetarianie niż biali Amerykanie, co zdaniem niektórych kolorowych aktywistów wegańskich nadal rośnie.

Christopher Furlong/Getty Images

Decyzja o przejściu na weganizm lub wegetarianizm może wynikać z wielu czynników. Dla niektórych może to być zbyt zaniepokojone bezpieczeństwem zwierząt lub wpływem na środowisko związanym ze spożywaniem mięsa. Dla innych czynnikiem napędzającym może być zdrowie osobiste lub rosnące koszty żywności. Bez względu na przyczynę, jest to decyzja kluczowa dla stylu życia milionów Amerykanów, a często w szczególności dla społeczności kolorowych.

Niebiali Amerykanie mniej więcej trzy razy częściej niż biali Amerykanie identyfikują się jako wegetarianie. Badanie Gallupa z 2020 r. wykazało, że niebiali Amerykanie zgłaszali zmniejszenie ilości spożywanego mięsa w szybszym tempie niż biali Amerykanie. Zapytani o spożycie mięsa w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 31% niebiałych Amerykanów odpowiedziało, że jedli mniej mięsa w porównaniu z 19% białych Amerykanów.

Naijha Wright-Brown, założycielka i dyrektor wykonawczy Black Veg Society, organizacji non-profit, która stara się edukować kolorowe społeczności na temat korzyści płynących z weganizmu i jedzenia roślinnego, mówi, że liczba niebiałych Amerykanów, którzy ograniczają spożycie mięsa i identyfikują się jako wegetarianie, utrzymuje się zwiększyć.

„Wiem, że duży wzrost i ruch w kierunku jedzenia w ten sposób wynika z tego, że ludzie umierają” – powiedział Wright-Brown, zauważając niektóre dysproporcje zdrowotne dotykające społeczności Blacków i Latynosów.

„W tym momencie mamy kryzys zdrowia publicznego” – powiedziała.

Weganizm jest głęboko zakorzeniony w społecznościach kolorowych

Dla wegańskich aktywistów zajmujących się kolorami wzrost liczby osób przechodzących na diety roślinne odzwierciedla wysiłek, w którym brali udział i nad którym pracowali przez długi czas – ukształtowany przez różne motywacje, przekonania i praktyki.

„Wszyscy myślą, że to dla nas nowa rzecz”, powiedział Wright-Brown, który wyjaśnił, że tak nie jest.

Naija Wright-Brown jest założycielką i dyrektorem wykonawczym Black Veg Society.

Naija Wright-Brown jest założycielką i dyrektorem wykonawczym Black Veg Society.

Wielkie Strzały LJ

„Jeśli pomyślisz o czarnych hebrajskich Izraelitach, jeśli pomyślisz o Adwentystach Dnia Siódmego, jeśli pomyślisz o Rastafarianach – którzy ukuli termin »włoski styl życia« dla jedzenia na bazie roślin – to nie jest nic nowego” Wright-Brown powiedział.

To błędne przekonanie, nad którym pracowali ludzie tacy jak Aph Ko. Ko, pisarka, teoretyczka i producentka mediów cyfrowych, chciała obalić stereotypy na temat tego, kto jest weganinem, po tym, jak ciągle słyszała, że ​​ruch to biała przestrzeń.

„Kiedy się rozejrzałem, zobaczyłem tylko kolorowych wegan, więc pomyślałem, że wyraźnie widać rozłąkę” – powiedział Ko.

Ko spędził większość ostatnich siedmiu lat próbując podnieść świadomość na temat weganizmu czarnych.

Po napisaniu artykułu w 2015 roku, w którym zwrócił uwagę na pracę 100 czarnych wegan, stworzyła Black Vegans Rock — cyfrową przestrzeń, która ma pokazać różnorodność i kreatywność czarnej społeczności wegan, która dzieli się projektami, historiami, restauracjami, książkami i innymi inicjatywami.

„Myślę, że media nie są świadome, że jest to bardzo zniuansowany, niesamowicie różnorodny ruch ludzi, którzy nie wykonują pracy tak samo, nie zawsze zgadzają się tak samo, a są teoretycy, są artyści, jest sprawiedliwość żywnościowa aktywistów, więc myślę, że często czarni weganie są postrzegani tylko jako te symbole różnorodności, aby zdywersyfikować białych [vegan] ruch, podczas gdy my tylko kierujemy własnym [movement]- powiedział Ko.

Zdrowie to główna siła napędowa wielu osób

„Kiedy po raz pierwszy wszedłem w ten styl życia w 2006 roku, a było to spowodowane zdrowiem, mój cholesterol był wysoki” – powiedział Wright-Brown.

Traci Thomas, założycielka Black Vegetarian Society of Georgia, również oparła swoje roślinne wysiłki na problemach zdrowotnych.

„Choroby, które nękają wiele osób kolorowych – są to choroby stylu życia, co oznacza, że ​​możesz jeść dużo nieodpowiedniego jedzenia lub przejadać się, bardzo mało aktywności fizycznej – te choroby są stosunkowo łatwe do zapobiegania i odwracania, więc naprawdę chciałam nawiązać to połączenie z ludźmi kolorowymi” – powiedziała.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom choroby serca pozostają główną przyczyną śmierci populacji rasy czarnej i latynoskiej.

Cukrzyca również nieproporcjonalnie wpływa na społeczności czarnoskóre i latynoskie. A jeśli chodzi o leczenie, badania wykazały, że populacje rasy czarnej i latynoskiej są również mniej narażone na opiekę profilaktyczną i częściej doświadczają powikłań związanych z cukrzycą niż populacje białe.

Małe kroki do jedzenia roślinnego

Wegańscy aktywiści zajmujący się kolorami pracują również nad promowaniem jedzenia roślinnego ze zrozumieniem i świadomością małych kroków, jakie ludzie mogą podjąć, aby wprowadzić w życie ten styl życia.

„Istnieje wiele sposobów na popychanie tego ruchu i przepraszam, każdy nie przechodzi na weganizm i może nie być wegetarianinem na pełny etat, ale jeśli uda nam się skłonić ludzi do myślenia, czy robią to przez jeden dzień, tydzień, miesiąc , ludzie uczą się, kiedy prawdopodobnie nigdy wcześniej nie myśleli o nauce lub nawet przyjęciu tego typu stylu życia” – powiedział Wright-Brown.

Okamoto powiedziała, że ​​wierzy w postęp ponad doskonałość dla ludzi próbujących żyć roślinnym stylem życia.

„Chcę zachęcić ludzi, że nie musi to być wszystko albo nic; jeśli popełnisz błąd celowo lub przypadkowo, możesz kontynuować, możesz dalej zmieniać te pokoleniowe nawyki, które mogą być szkodliwe dla twojego zdrowia i naprawdę odzyskać [your] pomimo zdrowia [your] budżety” – powiedziała.

Prawa autorskie 2022 NPR. Aby zobaczyć więcej, odwiedź https://www.npr.org.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.