Medi-Cal dostarcza gotowe posiłki w wielkim eksperymencie zdrowotnym

Medi-Cal dostarcza gotowe posiłki w wielkim eksperymencie zdrowotnym

W każdy piątek Frances De Los Santos czeka na dostawę zdrowych, przygotowanych posiłków, które wylądują na jej werandzie na skraju pustyni Mojave. 80-letnia emerytowana zarządczyni nieruchomości z przewlekłą chorobą nerek w stadium 4 wyjmuje z pudełka tacki z mrożoną żywnością, które może podgrzać w kuchence mikrofalowej. Jej ulubioną potrawą jest słodko-kwaśny kurczak.

W ciągu trzech miesięcy, odkąd zaczęła jeść spersonalizowane posiłki, De Los Santos nauczyła się radzić sobie z cukrzycą, utrzymując zdrowy poziom cukru we krwi.

Dwie godziny drogi na południe, w Indio, Vidal Fonseca przygotowuje się do trzeciego w tym tygodniu terminu dializy. On też walczy z chorobą nerek i cukrzycą. 54-letni były robotnik rolny został zwolniony ze szpitala w listopadzie z nakazem przestrzegania ścisłej diety, ale robi bałagan w kuchni i stara się kontrolować poziom glukozy. Nie otrzymuje przygotowanych posiłków.

Tutaj, w rozległym kalifornijskim imperium śródlądowym, gdzie ponad połowa dorosłych ma cukrzycę lub jest zagrożona zachorowaniem na cukrzycę, jeden z planów zdrowotnych obejmuje dostarczanie medycznie dostosowanych posiłków wybranym pacjentom. Przynosząc jedzenie prosto do ich drzwi przez kilka miesięcy, urzędnicy stanowi mają nadzieję, że pacjenci rozwiną zdrowsze nawyki żywieniowe jeszcze długo po zakończeniu dostaw. To wszystko jest częścią wielkiego państwowego eksperymentu mającego na celu poprawę zdrowia niektórych z najbardziej chorych i kosztownych pacjentów.

Pięcioletnia inicjatywa Kalifornii, znana jako CalAIM, sprawdzi, czy rząd demokratyczny. Gavin Newsom może spowolnić wydatki publiczne na Medi-Cal, stanowy program Medicaid dla osób o niskich dochodach, które w tym roku fiskalnym wzrosły do ​​124 miliardów dolarów, prawie trzykrotnie więcej niż dziesięć lat temu. Ubezpieczyciele Medi-Cal zarządzanej opieki będą starali się trzymać ludzi z dala od drogich instytucji opieki zdrowotnej, zapewniając usługi społeczne, takie jak pomoc pacjentom w znalezieniu mieszkania, usuwanie toksycznej pleśni z ich domów i dostarczanie żywności dostosowanej do potrzeb medycznych.

CalAIM, który ma kosztować 8,7 miliarda dolarów, jest niekonwencjonalny, ponieważ jest realizowany głównie przez plany zdrowotne, a nie powiatowe wydziały opieki społecznej. Będzie służył tylko jednemu skrawkowi z 14,5 miliona Kalifornijczyków zapisanych do Medi-Cal. A stan wciąż opracowuje sposób śledzenia wyników zdrowotnych, co oznacza, że ​​nikt jeszcze nie wie, czy zaoszczędzi pieniądze.

„To nowy program i często z nowymi programami budujesz samolot tak, jak nim lecisz” – powiedziała Shelly LaMaster, dyrektor zintegrowanej opieki w Inland Empire Health Plan.

Plan zdrowotny jest jednym z dwóch ubezpieczycieli zarządzanych przez Medi-Cal obsługujących hrabstwa San Bernardino i Riverside i ma około 1,5 miliona zarejestrowanych. Inland Empire Health Plan mówi, że około 11 000 jego zarejestrowanych będzie uprawnionych do dostaw posiłków i pudełek na żywność. Przeciętny posiłek ma wartość 1596 USD i trwa trzy miesiące, chociaż ubezpieczyciele zdrowotni mogą zdecydować się na przedłużenie dostaw żywności.

Ponieważ plany decydują, którzy zapisani otrzymują usługi, wielu godnych pacjentów – nawet tych zapisanych do tego samego planu lub mieszkających w tym samym hrabstwie – jest pomijanych. W Imperium Śródlądowym niektórzy pacjenci zaczęli otrzymywać jedzenie, podczas gdy inni nadal są zapisani. Jak dotąd 40% odbiorców to Latynosi, 35% to osoby rasy białej, a 18% to osoby czarnoskóre, co jest zgodne z demografią regionu. (Latynosi mogą należeć do dowolnej rasy lub kombinacji ras).

Początkowe dostawy dla większości uczestników to mrożone posiłki, od misek taco po curry z kurczaka. Później mogą otrzymać pudełka wypełnione świeżymi owocami, warzywami, chlebem pełnoziarnistym, makaronem i ryżem, aby mogli samodzielnie przygotowywać posiłki.

De Los Santos jest jednym z 720 szczęśliwych uczestników, którzy zostali zatwierdzeni do zasiłku od stycznia. Uczestnicy muszą zostać skierowani do programu, ale skierowania mogą pochodzić od lekarzy, grup społecznych i członków rodziny – osoby zarejestrowane w Medi-Cal mogą nawet same się skierować.

Kierownik sprawy De Los Santos zidentyfikował jej potrzebę po przeprowadzeniu oceny. Następnie dietetyk sprawdził jej preferencje żywieniowe i problemy zdrowotne, aby opracować plan żywieniowy.

Jej pierwsze pudełko żywieniowo dostosowanych posiłków przybyło w lutym z Mom’s Meals, jednej z dwóch firm zajmujących się przygotowywaniem posiłków zakontraktowanych przez Inland Empire Health Plan. Co tydzień otrzymuje wygodne, gotowe do użycia w kuchence mikrofalowej posiłki oraz ulotkę informacyjną z podziałem makroskładników na każde danie.

„Jestem teraz w harmonogramie żywieniowym” – powiedziała. „Jem dużo mięs, sałatek i warzyw, takich jak brokuły i kalafior, które są dla mnie dobre”.

Tymczasem Fonseca, także uczestnik Inland Empire Health Plan, polega na swojej żonie i córce, aby dowiedzieć się, jak opanować cukrzycę. Po zdiagnozowaniu u niego w listopadzie zaczęli się uczyć, jak gotować dla niego, szukając przepisów w Internecie.

„Zanim zdiagnozowano u niego chorobę nerek, stosował dietę bogatą w produkty bogate w żelazo, które są typowe dla nas, takie jak soczewica i fasola, ale nie są dobre na chorobę nerek” – powiedziała jego 29-letnia córka. Marii Cruz. – Daliśmy mu truciznę.

Fonseca powiedział, że słyszał o bankach żywności, ale nie o posiłkach dostarczanych do domu. „Menu dla kogoś w moim stanie, zarówno z niewydolnością nerek, jak i cukrzycą, jest bardzo ograniczone i specyficzne” – powiedział po hiszpańsku. „Rozmowa z dietetykiem i otrzymanie posiłków przygotowanych specjalnie dla mnie za darmo byłyby ogromną pomocą”.

Ale nawet jeśli jego stan kwalifikowałby go do dostawy posiłków, ubezpieczyciel musi go zapisać.

Uczestnictwo w programie złagodziłoby domysły żony i córki. Żona Fonseki, Eufracia Constantino, nadal pracuje w polu. Budzi się o 4:30 rano, aby ugotować śniadanie każdego ranka przed wyjściem do pracy. Jego córka przygotowuje dla niego obiad, który zazwyczaj składa się z kurczaka lub ryby, smażonych warzyw i jajek na twardo.

„Zazwyczaj jeździłem ciężarówkami z burrito w jednej ręce i kierownicą w drugiej”, powiedział Fonseca, który był kierowcą ciężarówki rolniczej.

De Los Santos, który do niedawna był żywicielem rodziny, musiał przystosować się do bycia pacjentem. Dwa miesiące temu jej mąż, Fermin Silva, został jej opłacanym przez państwo opiekunem, a para miała problemy z opłaceniem czynszu i mediów. Aby zaoszczędzić pieniądze, w przyszłym miesiącu przeniosą się do przyczepy stacjonarnej z dwiema sypialniami.

„Teraz nie muszę się martwić o kupowanie posiłków” – powiedziała. „Powiedziałbym, że zaoszczędziłem około 150 dolarów miesięcznie”.

Podczas gdy ona oszczędza pieniądze, Fonseca wydaje dodatkowe 100 dolarów tygodniowo na kupowanie zdrowej żywności, którą przygotowuje dla niego jego żona i córka.

„Musieliśmy rozciągnąć pensję mojej żony” – powiedział Fonseca. „Nie zapełniamy wózka spożywczego jak wcześniej”.

Kalifornijski Departament Usług Opieki Zdrowotnej, który prowadzi Medi-Cal, ma nadzieję, że pacjenci otrzymujący medycznie dostosowane posiłki będą rzadziej korzystali z systemu opieki zdrowotnej. Celem jest uczynienie ludzi zdrowszymi poprzez umożliwienie im przyjęcia lepszych nawyków żywieniowych i nauczenie się zdrowej diety. Chociaż niektórzy odbiorcy mogą mieć nieodwracalne schorzenia, takie jak zastoinowa niewydolność serca lub ciężka cukrzyca, urzędnicy nadal widzą możliwości zmniejszenia przyjęć do szpitala i wizyt na izbie przyjęć.

Badania wykazały, że dostarczanie posiłków pomaga obniżyć koszty opieki zdrowotnej. Urzędnicy państwowi zauważają, że korzyści żywnościowe będą z czasem zwiększane i że z tej inicjatywy nie ma limitu cenowego.

Ale agencja zdrowia nie mogła podać danych o tym, ilu pacjentów Medi-Cal kwalifikuje się do dostawy jedzenia i nie poda liczby osób korzystających z usługi do końca tego roku. Według rzecznika agencji Anthony’ego Cava, stan planuje ocenić opłacalność tych usług socjalnych w miarę rozwoju programu.

Urzędnicy Inland Empire Health Plan twierdzą, że określenie wpływu indywidualnych świadczeń może być trudne, ponieważ wielu członków otrzymuje wiele usług. A uświadomienie sobie konsekwencji zdrowotnych wymaga czasu.

Posiłki De Los Santos wkrótce się skończą. Odmówiła przedłużenia, mówiąc, że nauczyła się wystarczająco dużo o porcjowaniu i samokontroli. Czuje się pewnie, kontynuując zdrową dietę z pomocą męża, który będzie dla niej gotować.

„Mój mąż każe mi zwolnić”, powiedziała, „ale mam o wiele więcej energii”.

Fonseca obawia się, że złe odżywianie w połączeniu z wymagającą fizycznie pracą odbiło się na jego ciele. Pracował na dwóch polach w ciągu jednego dnia i podróżował w zależności od sezonu upraw. Nigdy nie brał wolnego. „Teraz mam tylko czas”, powiedział, „ale dializa sprawia, że ​​czuję się wyczerpany”.

Poprosił swoją pielęgniarkę o uzyskanie posiłków dostosowanych do potrzeb medycznych.

„Musi być zdrowy, aby znaleźć się na liście oczekujących na przeszczep nerki” – powiedziała jego córka. „To nasza nadzieja”.

Ta historia została opracowana przez KHN, która publikuje California Healthline, niezależną redakcyjnie usługę California Health Care Foundation.
Ten artykuł został przedrukowany z khn.org za zgodą Fundacji Rodziny Henry J. Kaisera. Kaiser Health News, niezależny redakcyjnie serwis informacyjny, jest programem Kaiser Family Foundation, bezpartyjnej organizacji badającej politykę zdrowotną, niezwiązanej z Kaiser Permanente.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.