Książka kucharska Ricka Martíneza „Mi Cocina” prezentuje każdy region Meksyku: NPR

Książka kucharska Ricka Martíneza „Mi Cocina” prezentuje każdy region Meksyku: NPR

Regionalna meksykańska książka kucharska Ricka Martíneza Moja Cocina jest już dostępny.

Ren Fuller / Rick Martínez; Clarkson Potter


ukryj podpis

przełącz podpis

Ren Fuller / Rick Martínez; Clarkson Potter


Regionalna meksykańska książka kucharska Ricka Martíneza Moja Cocina jest już dostępny.

Ren Fuller / Rick Martínez; Clarkson Potter

W 2019 r. Rick Martínez wyruszył w trasę o długości 20 000 mil.

Poleciał do Meksyku, kupił samochód i podróżował do wszystkich 32 stanów w kraju, szukając książki kucharskiej, która zawierałaby informacje o każdej regionalnej kuchni Meksyku. Wszędzie, gdzie się udał, zadawał kucharzom proste pytanie: „Ze wszystkiego, co robisz, co robisz ty jak najlepsze?” Wybrał swoje ulubione posiłki i dostosował je w swojej nowej książce kucharskiej, Mi Cocina: Przepisy i uniesienie z mojej kuchni w Meksyku.

okładka „Mi Cocina”

Dla Martíneza każdy przepis w książce jest połączony ze wspomnieniem. Tortas de lechón, wolno pieczone kanapki z wieprzowiną, zostały zainspirowane tymi, które spotkał w Aguascalientes. Salsa de chipotle y chile de árbol została zainspirowana salsą wykonaną przez kobietę, którą poznał w Guanajuato.

Martínez powiedział NPR, że jego celem w tej książce kucharskiej jest „poszerzenie kanonu” o to, czym może być meksykańskie jedzenie w USA. „Kiedy poproszono mnie o opracowanie przepisów na publikacje lub na YouTube, zawsze proszono mnie o opracowanie odmiany istniejącego dania. Czyli innej wersji enchilady lub taco” – powiedział. Moja Cocina prezentuje szeroką gamę kuchni z różnych regionów Meksyku.

Martínez dorastał w Austin w Teksasie. Jego rodzice codziennie gotowali dla rodziny. Jego ojciec zrobił śniadanie, a matka zrobiła obiad. Jego matka była szczególnie zainteresowana ponownym nawiązaniem kontaktu z meksykańskim dziedzictwem rodziny. Nauczyła się robić tamales. Używała składników takich jak suszone papryczki chilli i unikała skrótów, takich jak sosy w puszkach. „Moje ciotki postrzegały to jako ekwiwalent ubijania własnego masła” – pisze. Martínez nauczył się gotować, obserwując ją.

Martínez mówi, że tacos gobernador to „kultowe danie Mazatlán”, miasta, w którym obecnie mieszka.

Ren Fuller / Rick Martínez; Clarkson Potter / Wydawcy


ukryj podpis

przełącz podpis

Ren Fuller / Rick Martínez; Clarkson Potter / Wydawcy

Innymi jego źródłami wiedzy byli dwaj biali kucharze: Diana Kennedy i Rick Bayless, którzy uczyli meksykańskiego gotowania w telewizji. „Dzięki nim wiedziałem o wiele więcej o Meksyku, kulturze i jedzeniu” – powiedział Martínez. „Ale była część mnie, która myślała, dlaczego oni to robią? Są utalentowani meksykańscy kucharze”. Teraz Martínez jest gospodarzem serii żywności Prübalo oraz Słodkie ciepło na Youtube.

Martínez wiedział, że jedzenie w Meksyku będzie niesamowite. Ale jego motywacja do podróżowania po kraju była głębsza. „Było dla mnie ważne, aby to zrobić, ponieważ musiałem zrozumieć, skąd pochodzę” – powiedział. W Meksyku przebywałby w pobliżu większej liczby osób, które wyglądały jak on.

Martínez pisze, że przepraszał za bycie Amerykaninem. Ale w Meksyku miejscowi powiedzieliby mu: „Nie, jesteś z Meksyku”. Twoje serce jest meksykańskie ”.

Aby posłuchać transmitowanej wersji tej historii, użyj odtwarzacza audio na górze strony. Natalie Escobar zredagowała tę historię do sieci.

Salsa de Chipotle i Chile de Árbol

Wędzone suszone jalapeños i chile de árbol, duszone z pomidorami

ROBI 1½ FILIŻANKI

SKŁADNIKI

  • 4 średnie pomidory roma (453 g), wydrążone i grubo posiekane
  • 2 chili chipotles na łagodne lub 4 na gorące, na łodydze
  • 2 chili arbol dla łagodnego do 4 dla gorącego, łodygowego i z nasionami dla łagodniejszego smaku
  • ¼ średniej białej cebuli (3,5 uncji / 98 g), grubo posiekanej
  • 1 ząbek czosnku, obrany
  • 1 łyżeczka soli koszernej Morton (6 g) plus więcej do smaku
  • Świeży sok z limonki (opcjonalnie)

DOJAZD

  1. W średnim rondlu wymieszaj pomidory, chipotles, papryczki chili, cebulę, czosnek, sól i ½ szklanki wody. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu, zredukować na wolnym ogniu, przykryć i gotować do miękkości papryczek chili i warzyw przez około 15 minut.
  2. Zdjąć z ognia, przykryć i odstawić na 10 minut do ostygnięcia. Przełóż do słoika blendera i purée na średnio-niskim poziomie, aż będzie prawie gładkie. W razie potrzeby spróbuj i dopraw solą i sokiem z limonki.

ZROBIĆ NAPRZÓD:

Salsę można przygotować 2 dni wcześniej. Przechowywać w hermetycznym pojemniku w lodówce lub zamrażać do 1 miesiąca.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.