Jedną z największych spuścizn pozostawionych przez „Ojca chrzestnego” były podstawowe instrukcje przygotowania obiadu

Jedną z największych spuścizn pozostawionych przez „Ojca chrzestnego” były podstawowe instrukcje przygotowania obiadu

To odkrycie jest zasługą sprawdzenia smaku na średnim etapie sosu marinara z domowych pomidorów. Ważne jest, abyś wiedziała o pochodzeniu pomidorów, ponieważ wyjaśnia to moje zdziwienie, gdy odkryłem, że sosowi brakuje typowej słodyczy, co jest głównym powodem, dla którego warto uprawiać własne pomidory.

Nie mogąc wymyślić, jak rozwiązać ten problem, mój mąż zapytał: „Czy dodałeś cukier? Podobno ma cukier”. Myślałem, że żartuje, ale nie, był śmiertelnie poważny.

Następnie zacytował swoje źródło: „Właśnie tak Clemenza mówi, żeby to zrobić w »Ojcu chrzestnym«”.

– Dodałaś cukru? Tak Clemenza mówi, żeby to zrobić w „Ojcu chrzestnym”.

Pięćdziesiąt lat po tym, jak „Ojciec chrzestny” zadebiutował w kinach, pozostaje on arcydziełem opowiadania i techniki filmowej oraz skarbnicą kreujących karierę spektakli. Opowiadanie Francisa Forda Coppoli o pochodzeniu szefa mafii Michaela Corleone ma tak duży wpływ, że historia powstania filmu staje się osobną serią zatytułowaną „Oferta”, której premiera odbędzie się pod koniec kwietnia w Paramount +. Film zawiera wiele lekcji, które mogą nauczyć o wysokich kosztach zdobycia i utrzymania władzy, co człowiek zyskuje i traci, deklarując przede wszystkim lojalność wobec wielkości swojej rodziny.

POWIĄZANE: Złapaliśmy przepis na obfite włoskie klopsiki Carmine

Jednak, jak pokazał mi mój mąż, nawet osoba, która nie żyje i nie umiera z arcydzieła Coppoli, mogła w jakiś sposób nauczyć się przyrządzania sosu Petera Clemenzy.

Jeśli nie, po prostu obejrzyj tę scenę, aby uzyskać kilka podstawowych instrukcji.

Peter „Zostaw broń. Weź cannoli” Clemenza (w tej roli Richard S. Castellano) był lojalnym zabójcą rodziny Corleone, ale zdobył też miłość wszystkich w staromodny sposób: przez ich żołądki. Dla Michaela Corleone był zaufanym doradcą i pełnym mądrości, ale być może nic tak użytecznego jak gotowanie dla (zrzędliwego, w pełni uzbrojonego) tłumu.

Zauważysz, że mężczyzna nie był konkretny w kwestii pomiarów, dlatego tak wiele wersji tego przepisu krąży wokół. Ten szczyci się klasyczną wersją sycylijską, którą wiele lat temu udostępniła mi urocza matka przyjaciela, która zlitowała się nad jedną z moich pierwszych prób zrobienia sosu ze świeżych pomidorów ogrodowych.

„Nigdy nie wiadomo, może kiedyś będziesz musiał gotować dla 20 facetów”.

Clemenza może być sztuczką z cukrem – i chociaż od wielu lat używam tego samego przepisu na marinarę bez słodzików, miał rację co do tego wzmocnienia – ale większym osiągnięciem tej sceny jest zaszczepienie przepisu w mózgach milionów ludzie, którzy o tym nie wiedzą. Nawet jeśli jesteś osobą taką jak mój współmałżonek, która nie gotuje tak często, jeśli pamiętasz zarys tego, co mówi w tej scenie, wiesz, jak zrobić bardzo prosty sos.


Chcesz więcej świetnych artykułów i przepisów kulinarnych? Zapisz się do newslettera Salon Food, The Bite.


Ta scena jest przydatna dla wszystkich, jak Clemenza mówi Michaelowi, ponieważ „Nigdy nie wiadomo, może kiedyś będziesz musiał gotować dla 20 facetów”.

Oto nasza wersja wraz z podziałem linia po linii. Możesz użyć tego sosu do spaghetti lub innych makaronów. Bez klopsików jest świetnym sosem do lasagne. Ale jeśli masz świetną zabawę z klopsikami, po co odmawiać sobie tej przyjemności?

„Widzisz, zaczynasz od odrobiny oleju. Potem smażysz trochę czosnku”.

Całkiem oczywiste, z wyjątkiem kilku szczegółów, w tym ilości czosnku do użycia. Uwielbiam czosnek, więc nigdy nie używam mniej niż sześciu ząbków. Zmiel lub drobno posiekaj czosnek i podsmaż na złoty kolor. Przyjrzyj się uważnie, aby upewnić się, że czosnek się nie przypali; Różnica między aromatycznym, rześkim złotym odcieniem a niszczycielskim węglem drzewnym to kwestia oddechów.

„Potem dorzucasz trochę pomidorów, pastę pomidorową, smażysz; upewniasz się, że się nie przykleja.

Clemenza uwielbia używać słowa „smażyć”.

Clemenza uwielbia używać słowa „smażyć”, ale rozumiemy, o co mu chodzi. Kwas w soku pomidorowym deglasuje patelnię, dlatego lubię całe pomidory w puszkach; przypomina teksturę moich upraw w ogrodzie. W scenie filmu używa dwóch dużych puszek pomidorów i dwóch mniejszych puszek koncentratu pomidorowego. W zależności od tego, ile mięsa używasz, ile osób karmisz i jak mokry sos wolisz, możesz chcieć mieć pod ręką trzecią. (Jeśli masz dostęp do świeżych, domowych pomidorów, możesz po prostu zdjąć z nich skórki, zanurzając je we wrzącej, gorącej wodzie, aż zobaczysz, jak się rozłupują, a następnie wycierając je palcami. Pokrój i usuń nasiona, jeśli chcesz; I nie.)
Zdejmij pokrywkę, zagotuj i zredukuj sos do preferowanej grubości.

„… Wrzucasz całą swoją kiełbasę i klopsiki”.

Clemenza prawdopodobnie nie robi własnych klopsików – nie dlatego, że nie mógł, ale wiesz, że zna faceta i kto ma na to czas? Ten przepis ma na celu ułatwienie. Jeśli chodzi o kiełbasę i klopsiki, ugotuj je osobno, aby można je „dosunąć” bliżej finiszu. Jako opcja, wegetarianie, możesz pominąć mięso lub użyć dowolnego substytutu białka. Tylko pamiętaj, aby wzmocnić swoje przyprawy.)

„Dodaj trochę wina i trochę cukru i to jest moja sztuczka”.

Po wymieszaniu kiełbasek i klopsików oraz wymieszaniu ich wspaniałych aromatów i tłuszczu z sosem, dodaj wino. Daj temu kilka chwil, aby zaszczepić jego smak w mieszance, a następnie dodaj swój słodzik.

Clemenza używa cukru; Odkryłem, że odrobina miodu w moim sosie równoważy kwasowość i dodaje wszystko, czego brakuje w moich pomidorach. Te w puszkach prawie na pewno będą potrzebować tego wzmocnienia, ale jeśli masz szczęście, że wyhodujesz własne lub masz dostęp do wspaniałych pamiątek, gdy są w sezonie, możesz nie potrzebować tak wiele.

Jeszcze jedna lekcja z tej sceny: zanim zjesz to z ludźmi, na których ci zależy, powiedz im, że kochasz ich „całym sercem”. To sprawia, że ​​posiłek jest o wiele słodszy.

Więcej takich historii:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.