Jakie jest dla Ciebie najlepsze mleko bez nabiału? Oto jak je wybrać i wykorzystać.

Jakie jest dla Ciebie najlepsze mleko bez nabiału?  Oto jak je wybrać i wykorzystać.
Symbol zastępczy podczas ładowania działań artykułu

Chociaż istnieją od tysięcy lat, mleka roślinne są coraz częściej obecne w sklepach spożywczych i kuchniach domowych. Szeroka gama jest dobrodziejstwem dla kucharzy, choć może też onieśmielać.

Oto przewodnik, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze mleka roślinnego do swojego przepisu, a także przegląd niektórych opcji.

Jeśli chodzi o używanie mleka roślinnego do tradycyjnego nabiału, „Możesz zrobić to w zasadzie 1 do 1”, mówi autorka przepisów i blogerka Jessica Hylton Leckie z Jessica in the Kitchen.

W artykule o mleku owsianym na Serious Eats, Elazar Sontag dzieli się spostrzeżeniami eksperta cukiernictwa i autorki książek kucharskich, Stelli Parks. Parks twierdzi, że często nabiał służy przede wszystkim do nawodnienia, ale pomaga również w brązowieniu (dzięki naturalnym słomkom) i poprawie ciała (jest gęstszy niż woda). Mleka roślinne mogą służyć wielu tym samym celom. Parks ostrzega tylko przed mlekiem roślinnym w przepisach, w których głównym smakiem jest nabiał, np. waniliowym kremem.

„Ludzie zakładają, że będą źle smakować” — mówi Hylton Leckie o mlekach bezmlecznych. Przy tak wielu opcjach i ulepszeniach jest to coraz mniej prawdopodobne.

Gan Chin Lin, twórca i autor wegańskich receptur, twierdzi, że mleka sojowe i owsiane należą do najbardziej neutralnych w smaku. Niektóre osoby mogą być wrażliwe na niektóre gorzkie związki zawarte w migdałach. Pamiętaj, że smaki mogą zniknąć po upieczeniu, ale powinieneś używać mleka, którego smak lubisz.

Ryż jest neutralny, a bardziej mocne smaki można uzyskać z mlekiem orzechowym lub konopnym. Jeśli wolisz deser na bazie orzechów, mówi Gan, mleko migdałowe lub z orzechów nerkowca może być idealne. Zobacz wegańskie ciasteczka ajerkoniakowe Hylton Leckie z naszej świątecznej kolekcji ciasteczek 2021.

Mleko owsiane All Grad, alternatywa dla nabiału, która jest tania i łatwa do zrobienia w domu

Doron Petersan, autor książek kucharskich i właściciel waszyngtońskiej wegańskiej piekarni Sticky Fingers Bakery, mówi, że kupowane w sklepie mleko jest zwykle bardziej neutralne w smaku niż świeże lub domowe wersje.

Jeśli chodzi o mleko bezmleczne, istnieje wiele tekstur. „Soja jest magiczna, ponieważ utrzymuje 100-krotność swojej wagi w wodzie” – mówi Petersan o swojej ulubionej opcji. Jest pełen skrobi, która żeluje i nadaje gęstą, kremową konsystencję. Pod tym względem owies jest podobny. Mleko kokosowe (wersja z puszki, a nie napój chłodzony) jest gęste ze względu na wysoką zawartość tłuszczu.

Na cieńszej stronie znajdziesz mleko ryżowe, lniane, konopne i migdałowe.

Konsystencja i smak mogą się różnić w zależności od marki, nawet w przypadku jednego rodzaju mleka, więc być może będziesz musiał spróbować kilku, aby zobaczyć, co lubisz.

Mleka roślinne mogą być wzbogacone witaminami i minerałami, takimi jak wapń, witamina D lub witamina B12, aby pomóc osobom na diecie wegańskiej.

Inne dodatki „są po to, aby mleko się nie rozdzielało i zapewniało mu lepsze odczucie w ustach” – mówi Petersan. Przykłady obejmują gumę gellan, mączkę chleba świętojańskiego, lecytynę sojową oraz, w przypadku mleka owsianego, olej roślinny. Nawet z dodatkami ważne jest, aby dobrze wstrząsnąć mlekiem roślinnym przed jego użyciem, mówi Gan.

Unikaj pieczenia lub gotowania z mleka smakowego (np. waniliowego). Mleka oznaczone jako „oryginalne” mogą zawierać dodatek cukru. Hylton Leckie mówi, że mają one lepszą konsystencję i kolor, „bardziej zbliżone do kremowości i konsystencji mleka mlecznego”, idealne do płatków zbożowych i przepisów. „Niekoniecznie jest „słodkie”, ale pasuje do mleka, które można pić w szklanym klimacie”. Jeśli chcesz mieć mniej kalorii lub mniej cukru, używaj niesłodzonych mleka, chociaż będą one cieńsze i mają inny smak.

Jeśli przepis wymaga określonego rodzaju mleka roślinnego, użyj go, jeśli to możliwe. Jednak wszyscy, z którymi rozmawiałem, zgodzili się, że opcje roślinne są w dużej mierze zamienne. Chociaż możesz mieć pewne różnice w wynikach w zależności od zawartości tłuszczu lub grubości, ogólnie „to zadziała”, mówi Petersan. Babeczki, naleśniki, gofry i ciasteczka to przykłady wybaczających przepisów, w których rodzaj mleka nie jest zbyt istotny. Podobnie w przypadku ciasta czekoladowego na bazie oleju, w którym kakao jest dominującym smakiem, a olej dominującym tłuszczem, nie przejmuj się zbytnio rodzajem mleka.

Przyjrzyjmy się pokrótce obok mleka krowiego i niektórym opcjom roślinnym. Dotknę smaku, konsystencji, gdzie są dobrymi substytutami (King Arthur Baking dostarcza pomocnych wskazówek, chociaż nie są to sztywne i szybkie zasady) oraz informacje o wartości odżywczej na filiżankę, o ile nie zaznaczono inaczej, w niektórych popularnych markach sklepów. Niektóre oferują mieszanki z wieloma rodzajami.

Krowie mleko (cały rodzajowy). Kalorie: 150; Tłuszcz całkowity: 8 g; Tłuszcz nasycony: 4,5 g; sód: 95 mg; Węglowodany: 12 g; Błonnik: 0 g; cukier: 12g; Białko: 8 g

Migdałowy. Silniejszy smak. Cienki. Zastępuje mleko odtłuszczone, o obniżonej zawartości tłuszczu lub o niskiej zawartości tłuszczu.

Wartości odżywcze (oryginał migdałowej bryzy): Kalorie: 60; Tłuszcz całkowity: 2,5 g; Tłuszcz nasycony: 0 g; sód: 150 mg; Węglowodany: 8 g; Błonnik: 0 g; cukier: 7g; Białko: 1 g

Orzech kokosowy. Silniejszy smak. Zastąp pełne mleko w puszkach (może się zbijać, jeśli jest zbyt długo gotowane w wysokiej temperaturze); Napój z mleka kokosowego jest odpowiedni do picia lub jako substytut mleka odtłuszczonego, o obniżonej zawartości tłuszczu lub o niskiej zawartości tłuszczu.

Wartości odżywcze (niesłodzona konserwa Thai Kitchen, na 1/3 szklanki): Kalorie: 120; Tłuszcz całkowity: 12 g; Tłuszcz nasycony: 11 g; sód: 30 mg; Węglowodany: 2 g; Błonnik: 0 g; cukier: 1g; Białko: 1 g

Wartości odżywcze (SO Delicious organiczny oryginalny napój): Kalorie: 70; Tłuszcz całkowity: 4,5 g; Tłuszcz nasycony: 4 g; sód: 30 mg; Węglowodany: 8 g; Błonnik: 0 g; cukier: 7g; Białko: 0 g

Konopie. Silniejszy smak. Cienki. Zastępuje mleko odtłuszczone, o obniżonej zawartości tłuszczu lub o niskiej zawartości tłuszczu.

Wartości odżywcze (oryginalna żywność Pacyfiku): Kalorie: 140; Tłuszcz całkowity: 6 g; Tłuszcze nasycone: 1 g; sód: 130 mg; Węglowodany: 19 g; Błonnik: 0 g; cukier: 12g; Białko: 4 g

Owies. Neutralny. Gruby. Zastąp mleko pełne.

Wartości odżywcze (oryginał owsiany): Kalorie: 120; Tłuszcz całkowity: 5 g; Tłuszcz nasycony: 0,5 g; sód: 100 mg; Węglowodany: 16 g; Błonnik: 0 g; cukier: 7g; Białko: 3 g

Ryż. Neutralny. Cienki. Zastępuje mleko odtłuszczone, o obniżonej zawartości tłuszczu lub o niskiej zawartości tłuszczu.

Wartości odżywcze (oryginał Rice Dream): Kalorie: 130; Tłuszcz całkowity: 2,5 g; Tłuszcz nasycony: 0 g; sód: 95 mg; Węglowodany: 27 g; Błonnik: 0 g; cukier: 12g; Białko: 0 g

Soja. Neutralny. Gruby. Zamiennik pełnego mleka (również tutaj sprawdza się nerkowiec).

Wartości odżywcze (oryginalny jedwab): Kalorie: 80; Tłuszcz całkowity: 4 g; Tłuszcz nasycony: 0,5 g; sód: 75 mg; Węglowodany: 3 g; Błonnik pokarmowy: 2 g; cukier: 1g; Białko: 7 g

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.