Jak zrobić sorbet z prawie każdego letniego owocu

Jak zrobić sorbet z prawie każdego letniego owocu

Dowolny sorbet owocowy

Czas aktywności:15 minut

Czas całkowity:1 godzina plus czas schładzania i zamrażania

Porcje:8 (robi około 1 kwarty)

Czas aktywności:15 minut

Czas całkowity:1 godzina plus czas schładzania i zamrażania

Porcje:8 (robi około 1 kwarty)

Komentarz

Jeśli tak jak ja jesteście winni kupowania za dużo owoców o tej porze roku, czas zrobić sorbet. Jest to nie tylko wspaniały sposób na objęcie obfitych produktów letnich, ale także wspaniały sposób na ochłodzenie się, gdy temperatury zbliżają się do trzech cyfr.

Aby w pełni wykorzystać ten szczęśliwy moment w czasie, opracowałem formułę sorbetu, której nie trzeba gotować, zrzucać i mieszać, która łączy się w mgnieniu oka i wymaga, w zależności od wybranego owocu, zaledwie pięciu minut przygotowania. czas.

Sorbet gaszący pragnienie może sprawiać wrażenie, jakby przywracał ci życie w upalny, gorący dzień.

Jak stworzyć lody swoich marzeń

Jaka ironia, że ​​cechy, które sprawiają, że sorbet jest bardziej orzeźwiający niż lody – a mianowicie brak tłuszczu – są właśnie powodem, dla którego trudno jest uzyskać właściwy efekt. Sorbety mogą wychodzić uparcie lodowate, co sprawia, że ​​są prawie niemożliwe do zgarnięcia i dają im ziarnisty posmak w ustach.

W przeszłości receptury sorbetów, które wypróbowałem, wymagały przygotowania prostego syropu, który przed dodaniem do bazy sorbetowej musiał być odpowiednio schłodzony. Aby uprościć i poprawić smak, chciałem zrobić taki, który nie wymaga ogrzewania, a zwłaszcza wody, która może tłumić żywotność owoców i przyczyniać się do tego lodowatego smaku. Chciałem też ograniczyć do minimum przygotowania — a także brudne naczynia. (Jeśli ktoś jest zmęczony zmywaniem dodatkowych naczyń, to właśnie ten food writer).

Formuła, na którą się zdecydowałem, pokrywa się z tą opisaną przez Maxa Falkowitza w Serious Eats: mniej więcej cztery filiżanki owoców na jedną filiżankę słodzika — z jedną istotną zmianą.

Bawiąc się różnymi odmianami, odkryłem klucz do soczystego sorbetu o doskonałej zdolności nabierania miarki: syrop kukurydziany. Zamiast szklanki cukru przygotuj 3/4 szklanki cukru i 1/4 szklanki lekkiego syropu kukurydzianego. Syrop kukurydziany – nie mylić z syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy – jest mniej słodki niż cukier granulowany i naśladuje cukier inwertowany, co pomaga utrzymać kremową konsystencję ubijanego sorbetu.

Co to jest syrop kukurydziany i jak go używać? Odpowiedzi na Twoje pytania.

Ponieważ waga owoców jest różna, pomiar objętości jest tutaj bardziej wiarygodny, ale w poniższym przepisie podaję przybliżone parametry wagowe, aby z grubsza wiedzieć, ile owoców kupić.

To takie proste: owoce, cukier, syrop kukurydziany, szczypta soli i czasami skórka i/lub sok z cytryny lub limonki, aby przebić się przez słodycz, trafiają do blendera i są przetwarzane do uzyskania gładkości. Jeśli tworzę bazę z nasionami jagód, takimi jak maliny, przecedzam; w przeciwnym razie nie zawracam sobie głowy. Dla poniższego przepisu zrobiłam wersję sorbetu z różnymi jagodami, takimi jak jeżyny, maliny i jagody; owoce pestkowe, takie jak morele i śliwki; i melony, takie jak spadzi i kantalupa. (Niestety, arbuz, ulubiony latem, można również zrobić z sorbetu, ale zawiera zbyt dużo wody, aby można go było użyć z tą formułą.)

Wszystkie były rozmarzone, orzeźwiające i aromatyczne. Najbardziej wybrednym z nich były owoce pestkowe, tylko dlatego, że przed posiekaniem trzeba je wydrążyć. Najszybszy? Jagody. Degustując je w domu, każdy z nas wybrał ulubione. Mój mąż nie mógł się nacieszyć kantalupą i jej cudownie bladopomarańczowym odcieniem. Nasza siedmiolatka wdychała śliwkę i zapytała, dlaczego nie możemy kupić tego aromatu w sklepie — a właściwie dlaczego.

Ale dla mnie królowała malina, choćby dlatego, że pozwoliła mi wyśpiewać słowa „sorbet malinowy” do melodii „Malinowego Beretu” Prince’a.

Chcesz zapisać ten przepis? Kliknij ikonę zakładki pod rozmiarem porcji u góry tej strony, a następnie przejdź do Moja lista czytelnicza w Twoim profilu użytkownika washingtonpost.com.

Skaluj ten przepis i uzyskaj przyjazną dla drukarki wersję na komputer tutaj.

  • 4 szklanki owoców, takich jak pokrojony w kostkę melon kantalupa lub spadziowy, truskawki, jagody, jeżyny lub maliny (około 1 1/4 funta/567 gramów); owoce pestkowe, takie jak śliwki, brzoskwinie, morele lub nektarynki (około 1 funta/625 gramów; patrz UWAGI)
  • 3/4 szklanki (150 gramów) cukru pudru
  • 1/4 szklanki (85 gramów) jasnego syropu kukurydzianego
  • 1/8 łyżeczki drobnej soli
  • drobno starta skórka i sok z 1 limonki lub cytryny (opcjonalnie; patrz UWAGI)

W blenderze wymieszaj owoce, cukier, syrop kukurydziany, sól i skórkę i/lub sok, jeśli używasz (patrz UWAGI) i miksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. W razie potrzeby, np. w przypadku wysadzonych jagód, spód sorbetowy przecedzić przez sito o drobnych oczkach do pojemnika na 4 filiżanki. Przykryj i wstaw do lodówki do całkowitego schłodzenia, co najmniej 3 godziny, a najlepiej na noc.

Schłodzoną bazę wlać do lodówki i zamrozić zgodnie z instrukcją producenta (pojemnik, w którym schłodzono bazę wstawić do zamrażarki). Gdy sorbet osiągnie pożądaną konsystencję, przełożyć go do schłodzonego pojemnika i zamrozić aż do stwardnienia do pożądaną konsystencję. Sorbet będzie przechowywany w stanie zamrożonym do 1 tygodnia.

Przed podaniem pozostaw sorbet na co najmniej 1 minutę i do 5 minut na blacie, aby zmiękł.

UWAGI: Owoce będą miały różną wagę w zależności od zawartości wilgoci, więc pomiar objętości lub kubków będzie bardziej wiarygodny.

W przypadku sorbetów z kantalupa, spadzi lub jagód rozważ dodanie do smaku drobno startej skórki z 1 limonki i świeżego soku z limonki (zacznij od 1/2 łyżeczki i dodaj więcej, jeśli chcesz); w przypadku owoców pestkowych dodaj sok z cytryny (zacznij od 1/2 łyżeczki i dodaj więcej, jeśli chcesz).

Ponieważ arbuzowi brakuje błonnika i pektyny, a ma tak dużo wody, ta formuła nie ma zastosowania.

Na porcję (1/2 szklanki, z użyciem malin)

Kalorie: 139; Tłuszcz całkowity: 1 g; Tłuszcz nasycony: 0 g; cholesterol: 0 mg; sód: 44 mg; Węglowodany: 35 g; Błonnik pokarmowy: 5 g; cukier: 25g; Białko: 1 g

Ta analiza jest szacunkiem na podstawie dostępnych składników i tego preparatu. Nie powinna zastępować porady dietetyka lub dietetyka.

Od asystentki redaktora przepisu Olgi Massov.

Testowane przez Olgę Massov; e-mailem z pytaniami do żarłocznie@washpost.com.

Skaluj ten przepis i uzyskaj przyjazną dla drukarki wersję na komputer tutaj.

Przejrzyj naszą Wyszukiwarkę przepisów, aby znaleźć ponad 9800 przepisów przetestowanych po wykonaniu testu.

Czy zrobiłeś ten przepis? Zrób zdjęcie i oznacz nas na Instagramie z #jeść żarłocznie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.