Jak zrobić idealne kimchi: NPR

Jak zrobić idealne kimchi: NPR

Po lewej: idealne kimchi Jeana. Po prawej: Eric Kim i jego mama, Jean, przygotowują i degustują kimchi.

Przedruk z koreańsko-amerykańskiego. Prawa autorskie © 2022 Eric Kim. Prawa autorskie do zdjęć © 2022 Jenny Huang. Wydane przez Clarkson Potter, wydawnictwo Random House


ukryj podpis

przełącz podpis

Przedruk z koreańsko-amerykańskiego. Prawa autorskie © 2022 Eric Kim. Prawa autorskie do zdjęć © 2022 Jenny Huang. Wydane przez Clarkson Potter, wydawnictwo Random House


Po lewej: idealne kimchi Jeana. Po prawej: Eric Kim i jego mama, Jean, przygotowują i degustują kimchi.

Przedruk z koreańsko-amerykańskiego. Prawa autorskie © 2022 Eric Kim. Prawa autorskie do zdjęć © 2022 Jenny Huang. Wydane przez Clarkson Potter, wydawnictwo Random House

Wyciąg z debiutanckiej książki kucharskiej Erica Kima, Koreańsko-amerykański: jedzenie, które smakuje jak w domu. Sprawdź przewodnik Life Kit z Ericiem Kim, jak zacząć gotować koreańsko-amerykańskie jedzenie.

Idealny słoik Kimchi . Jeana

Wydajność: 1 galon
Czas: 4 godziny

Potraktuj ten przepis jako klucz, który otwiera wszystkie inne poziomy koreańskiej domowej kuchni (a przynajmniej te opisane w tej książce). Jean pracowała szczególnie ciężko, aby ten przepis pasował dokładnie do jednego galonowego słoika z jej tong baechu kimchi lub kimchi z całej kapusty pekińskiej (gdzie liście są trzymane razem przez rdzeń, a nie najpierw posiekane na kawałki; moim zdaniem, skutkuje to znacznie lepszym smakiem fermentu). Zrobiła to głównie z obsesji, ale także dlatego, że: Czy jest coś bardziej satysfakcjonującego niż przepis, który sprawia, że ​​jeden idealny słoik jest naprawdę dobry?

Składniki

 • 1 szklanka koszernej soli
 • 2 średnie główki kapusty pekińskiej (około 2 funty każda), wszelkie brudne zewnętrzne liście usunięte, pokrojone wzdłuż na ćwiartki

Dla idealnego sosu

 • ½ średniej żółtej cebuli, obranej
 • ½ średniego czerwonego jabłka, obranego
 • ½ średniej koreańskiej gruszki (inaczej gruszki azjatyckiej), obrana
 • 10 dużych, obranych ząbków czosnku
 • 1-calowy kawałek świeżego imbiru, obrany
 • ¾ filiżanka gochugaru
 • ½ szklanki sosu rybnego
 • ½ szklanki saeujeot (solone sfermentowane krewetki; patrz strona 25)
 • 3 łyżki Maesil cheong (syrop z zielonych śliwek; patrz strona 22)
 • 1 funt rzodkiewki koreańskiej, obranej i pokrojonej w zapałki
 • 5 dużych szalotek, pokrojonych na ½-calowe kawałki

Wskazówki

1. Napełnij dużą, szeroką wannę 6 filiżankami zimnej wody z kranu. Dodaj sól i wymieszaj do rozpuszczenia. Dodaj ćwiartki kapusty do wody, upewniając się, że wszystkie wewnętrzne liście są namoczone, lekko je rozchylając. Pozostaw kapustę w wodzie pokrojoną do góry, aż zwiędnie i doprawi się przez około 3 godziny, przewracając raz w połowie. Miska wypełni się większą ilością wody, gdy sól wyciągnie płyn z kapusty.

2. W międzyczasie przygotuj idealny sos: W robocie kuchennym połącz cebulę, jabłko, koreańską gruszkę, czosnek i imbir i zmiksuj na gładką masę. Przełóż do dużej miski – na przykład największej, jaką masz – i dodaj gochugaru, sos rybny, solone sfermentowane krewetki, syrop śliwkowy, rzodkiewkę i szalotki. Idź do kombajnu.

3. Odcedź i wypłucz solone ćwiartki kapusty w zlewie, wlewając je pod zimną wodę i wyciskając nadmiar płynu. Umieść jedną ćwiartkę kapusty w dużej misce z sosem i posmaruj nią całą kapustę i pomiędzy wszystkimi liśćmi. Kiedy jest w pełni pokryty wewnątrz i na zewnątrz, zbierz razem jego szerokie, liściaste końce i połóż je na końcu korzenia, tak jak otulasz dziecko, zasadniczo składając całość na pół. Umieść to wspaniałe nowe dziecko kimchi w 1-galonowym słoiku. Powtórz z resztą ćwiartek kapusty, wkładając do słoika jeden gotowy i zawinięty pakiet po drugim. Powinieneś być w stanie wypełnić cały słoik taką ilością kimchi. Napełnij słoik resztkami sosu kimchi i luźno zamknij pokrywką.

4. Możesz zacząć jeść to kimchi, gdy tylko je przygotujesz, ale nie nabierze charakterystycznej kwaskowatości, dopóki nie pozwolisz mu usiąść. Aby to zrobić: Przechowuj go w temperaturze pokojowej, aż zacznie fermentować i kwaśny, przez 2 do 3 dni, w zależności od pory roku i temperatury w Twojej kuchni. Następnie wstaw do lodówki przez 2 do 3 tygodni do momentu fermentacji i do 6 do 8 miesięcy.

UWAGA: Aby przechowywać kimchi podczas fermentacji, najlepszym rozwiązaniem jest szklany słoik o pojemności jednego galona z luźną plastikową pokrywką. Możesz to znaleźć w Internecie i w każdym azjatyckim sklepie spożywczym. Drugie miejsce zajmuje słoik ze stali nierdzewnej z metalową pokrywką. Jedyną rzeczą, której nie powinieneś używać, jest słoik z hermetyczną pokrywką. Jeśli chodzi o kimchi, powietrze musi gdzieś uciec — żeby „pierdnąć”, jak lubię mówić.

W rzeczywistości, niezależnie od używanego słoika, będziesz chciał sprawdzać swoje kimchi na wczesnym etapie, co 2 do 3 dni, otwierając pokrywkę i biorąc sterylne narzędzie, aby nacisnąć górną część kimchi w celu uwolnienia trochę gazu. Nie jest to całkowicie konieczne, ale jest to przydatny sposób na poznanie procesu fermentacji i tego, jak wszystko działa w Twojej kuchni. To także dodane ubezpieczenie. Twój słoik może eksplodować (chociaż to się nigdy nie zdarzyło w moim życiu, ani w życiu mojej matki, więc nie wiem, dlaczego tak się dzieje z ludźmi).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.