Jak przezwyciężyć gotującą się rutynę

Jak przezwyciężyć gotującą się rutynę

Komentarz

„Czy lubisz gotować?” Na to pytanie w przeszłości zawsze odpowiadałem z pewną formą entuzjazmu („Oczywiście!”) lub żartowałem twierdząco („Duh.”), w zależności od mojej w tej chwili skłonności do sarkazmu. Ale ostatnio pytanie kazało mi się zatrzymać — i nie jestem sam. „Oparłam znaczną część mojego życia i osobowości na tym, że odpowiedź na to pytanie brzmi „tak” — powiedziała mi autorka książek kucharskich Ella Risbridger podczas rozmowy z Zoomem. – Ale nie, nie każ mi gotować. Czytelnicy Washington Post podzielali podobne odczucia, wyrażając bycie w rutynie, brak inspiracji i tęsknotę za swoim mojo w kuchni, mimo że kiedyś ją kochali.

Częściowo wynika to z tego, że w ciągu ostatnich kilku lat ludzie byli zmuszani do przebywania w kuchni bardziej niż zwykle. „Kiedy mówisz komuś, że musisz coś zrobić, staje się to mniej zabawne” – mówi Risbridger. Co więcej, społeczeństwo przechodzi kryzys zdrowia psychicznego spowodowany wszystkimi wydarzeniami wywołującymi niepokój, które przeżywamy, w tym globalnymi kryzysami zdrowotnymi, inflacją i niepewnością ekonomiczną, niesprawiedliwością rasową i walką o autonomię cielesną, żeby wymienić tylko kilka.

Czy gotowanie może służyć jako balsam na depresję? Dla pewnej brytyjskiej autorki uratowało jej to życie.

Dla piekarza i licencjonowanego terapeuty Jacka Hazana ukończenie nadchodzącej książki kucharskiej „Mind Over Batter” wywołało niedawny atak wypalenia. „To było spowodowane presją, niepewnością, monotonią i poczuciem niepewności w tym, co robię” – mówi.

Jeśli któreś z tych uczuć są Ci znajome, oto kilka strategii, które pozwolą Ci na nowo rozpalić miłość do kuchni.

„Dla mnie pieczenie to związek i prawie się zerwałem” – mówi Hazan. „Pragnienie długotrwałych związków nie spada po prostu z nieba, prawda? Musisz wymyślać siebie na nowo i próbować nowych rzeczy.” Jednym ze sposobów, w jaki to zrobił, było kup nowe narzędzia do pieczenia. Jeśli masz ograniczony budżet, może wstrzymaj się z zakupem miksera stojącego, ale zamiast tego poszukaj zabawnych łyżek i szpatułek, które błagają o użycie.

A może zmęczenie decyzjami cię wyczerpało. W biuletynie Eat Voraciously dowiesz się, co jeść na obiad cztery wieczory w tygodniu, wraz z pomysłami na zamienniki w oparciu o twoje preferencje i to, co masz w spiżarni. Ruletka z książkami kucharskimi — w której bierzesz książkę kucharską z półki, otwierasz na losowej stronie i gotujesz dowolne danie przed sobą (możesz wrócić lub wrócić o jedną stronę w celu uzyskania większej elastyczności) — to łatwy sposób na pozostawienie obiadu w wiatry losu. A jeśli chcesz uzyskać dodatkowy bonus w postaci braku konieczności chodzenia do sklepu spożywczego, usługi dostawy zestawów posiłków są świetną opcją do rozważenia.

Znajdź nowe źródła inspiracji

„Kiedy jesteś w rutynie, naprawdę ważne jest, aby znaleźć nowe inspiracje, nowe pomysły” – mówi Risbridger. Chodzi o szukanie czegoś, co Cię ekscytuje. Mogą to być zupełnie nowe dla Ciebie potrawy lub po prostu składniki, z którymi nigdy nie gotowałeś ani nawet wcześniej nie widziałeś. „Kupuj książki kucharskie od osób, których nie znasz”, mówi, a jeśli nie chcesz kupować nowych książek kucharskich, poszukaj darmowych pomysłów w Internecie lub mediach społecznościowych. Jednym z jej ulubionych źródeł inspiracji są targi pełne składników, o których nic nie wie. („W moim przypadku jest to zwykle polski supermarket”). Następnie możesz zapytać ludzi w sklepie lub w sieci, co z nimi zrobić, co może prowadzić do pysznego przepisu, którego nigdy wcześniej nie próbowałeś jako „naprawdę miłą rozmowę z nieznajomym”, mówi. „Więc masz tę iskrę ludzkiego połączenia, która sprawia, że ​​próbowanie jest ekscytujące”.

Nasze ulubione książki kucharskie 2021

„Naprawdę łatwo wpaść w rutynę, kiedy jesteś taki, że nie mam dla kogo gotować. Nikt nawet nie zauważy, jeśli po prostu zjem chleb” – mówi Risbridger. Jej najnowsza książka kucharska „Rok cudów” miała opowiadać o gotowaniu dla innych, ale potem przekształciła się w „tę książkę o tym, jak nie mieć czegoś takiego i próbować wymyślić powód, by i tak gotować” ze względu na to, kiedy została napisana. (2020).

Teraz, gdy nie podlegamy tak surowym ograniczeniom, zaproś ludzi na kolację — w zależności od poziomu komfortu — po prostu jako gość lub poproś, aby przygotowali posiłek z tobą. Kiedy „masz dwie osoby w kuchni, czujesz się połączony”, mówi Hazan, który oferuje terapię pieczenia jako formę leczenia swoim pacjentom. (Alternatywnie możesz dokonać wymiany posiłków, aby ćwiczyć dystans społeczny.)

Inną opcją jest skorzystanie z rodzinnych przepisów. W przypadku Hazana zaczął odkrywać życie swojej babci przepisy na syryjskie wypieki, których nigdy wcześniej nie wypiekał. „Kiedy wskoczyłem do zupełnie innego sposobu myślenia, było to nie tylko ekscytujące, ale było to coś, co karmiło moją duszę, ponieważ było to dla mnie osobiste” – mówi Hazan. „Czułem się związany z tym, co robię, co pozwoliło wyjść z radości”.

Jeśli nie masz dostępu do własnych przepisów rodzinnych, poproś o przepisy innych osób w Twoim życiu, na których Ci zależy. „Nawet kiedy jestem sama fizycznie, to wspaniały sposób na poczucie więzi” – mówi Risbridger.

Jak zrobić rodzinną książkę kucharską wypełnioną przepisami od ulubionych osób

– Nie idź sam – mówi Hazan. Skontaktuj się ze znajomymi lub dołącz do wirtualnych społeczności, które mogą zapewnić wsparcie, a Hazan przypisuje mu to, że pomogła mu przezwyciężyć piekącą rutynę. „Jest tak wielu innych ludzi, którzy przeżywają to, przez co ty przechodzisz. I może nie ma ich tam teraz, ale byli tam wcześniej. Chociaż przyznaje, że niektórzy mogą odczuwać niechęć do pomysłu dotarcia „ponieważ nie chcą obciążać ludzi”, Hazan i tak zachęca cię do tego, ponieważ takie wahanie jest często bezpodstawne.

„Często gotująca się rutyna może wydawać się dość izolująca i dość rozpaczliwa i zupełnie jakbyś utknął. I myślę, że samotne utknięcie się utrwala” – mówi Risbridger. „Docieranie do ludzi i rozmawianie z nimi o tym, co ich ekscytuje w jedzeniu, to naprawdę fajny sposób na otrząsnięcie się, uzyskanie odrobiny perspektywy i poczucie bycia osobą”.

„Nie daję gwarancji, ale gwarantuję, że w pewnym momencie swojego życia naprawdę kochałeś piec lub gotować, a teraz tego nie robisz, daj temu miejsce, aby do ciebie wrócić, i to będzie”, mówi Hazan, cytując cytat z autorki Anne Lamott: „Prawie wszystko znów będzie działać, jeśli odłączysz go na kilka minut, łącznie z tobą”.

Oczywiście nadal musisz się nakarmić, czekając na powrót do miejsca, ale to nie znaczy, że te posiłki muszą minąć czas, w którym musisz iść. „Napełnij lodówkę rzeczami, które chcesz zjeść, a które mogą urozmaicić miskę ryżu” – mówi Risbridger. Niektóre z jej ulubionych to mrożone pierogi („Najlepsze jedzenie, jakie możesz mieć. To taki mały luksus, małe paczki fajnie”), kiszona kapusta, kimchi i jajka („Jajko na czymkolwiek, a ty jesteś jak, och, wow, co za posiłek.”).

11 mrożonych posiłków, do których nasz personel zwraca się w szczyptę

Czekając, postaraj się nie obwiniać się zbytnio o swoją dawno utraconą miłość do gotowania. „Zdejmij ciśnienie” – mówi. „Jeśli jesteś osobą, która wcześniej lubiła gotować, wpadniesz na pomysł, który w pewnym momencie odeśle Cię z powrotem do kuchni. Zobaczysz przepis, który sprawi, że pomyślisz: „Muszę to zrobić”. „

Jak przezwyciężyć gotującą się rutynę i odzyskać radość w kuchni? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.