Jak łączyć kształty makaronu z sosami, zupami i nie tylko

Jak łączyć kształty makaronu z sosami, zupami i nie tylko
Symbol zastępczy podczas ładowania działań artykułu

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się połączyć sos i makaron i pomyślałeś, że to połączenie nie było odpowiednie, może być powód: nie wszystkie makarony są idealne do wszystkich potraw.

Istnieje ponad 300 kształtów makaronu, więc zostaniesz wybaczony za sporadyczne pomyłki.

„Dostaję super pompę, gdy widzę kształt, którego nie znam lub o którym nie myślałem od dłuższego czasu”, mówi autorka książek kucharskich Katie Parla, której książki obejmują „Food of the Italian South” i wraz z Evanem Funke, „American Sfoglino: mistrzowska klasa w ręcznie robionym makaronie”.

Parla w wyborze kształtów makaronu łączy dwie szkoły myślenia. Strona amerykańska mówi: „rób, co chcesz”. Strona mieszkająca od dwóch dekad we Włoszech bierze pod uwagę tradycje jej przybranego kraju. (W książce „Essentials of Classic Italian Cooking” legendarna Marcella Hazan mówi, że zasady łączenia makaronu i sosu „nie mogą być ignorowane przez każdego, kto chce osiągnąć pełną i harmonijną ekspresję smaku, do jakiego jest zdolna włoska kuchnia”).

Dyplomatyczne podejście Parli: „Mogą istnieć okazje do rozkoszowania się pyszną konsystencją, jeśli nie przestrzegasz ściśle tradycji”.

Mimo to musisz się zastanowić, jakich kształtów makaronu używasz do jakich potraw. Oto zestawienie niektórych głównych kategorii, a także przykłady i sugestie, jak z nich korzystać. Pamiętaj, że kształty można klasyfikować na kilka sposobów.

Przykłady: anielskie włosy, bucatini, fettuccine, linguine, mafaldine, pappardelle, tagliatelle

„Długie i płaskie makarony, takie jak spaghetti, linguine i fettuccine, szczególnie dobrze zawierają masło i homogenizowane sosy, takie jak małże, pomidory lub sos czosnkowo-olejowy” – mówią Lidia Matticchio Bastianich i Tanya Bastianich Manuali z Italian Cuisine. Carbonara i cacio e pepe to dwie popularne potrawy z sosami, które dobrze trzymają się pasemek. Więc też robi coś w rodzaju sosu pomidorowo-cebulowo-maślanego Hazana.

Jak zrobić spaghetti carbonara, szybki, tandetny, ukochany rzymski makaron

Sosy nie muszą być pozbawione tekstury, aby dobrze pasowały do ​​długich makaronów, chociaż mniejsze kawałki lepiej pasują do tego rodzaju makaronów. „Mięsiste ragu w stylu bolońskim naprawdę pięknie komponuje się z makaronem o różnej grubości”, takim jak pappardelle, mówi Parla. Spaghetti lub linguine z małżami lub innymi owocami morza to naturalne połączenia. Parla mówi, że w Genui można znaleźć pesto w połączeniu z linguine.

Chciałem najlepszego bolończyka. Sześć przepisów później wymyśliłem najlepsze ragu ze wszystkich.

Wyjdź poza dłuższe kształty, które być może znasz. „Naprawdę lubię też gigantyczne wersje rzeczy” – mówi Stephanie Le, która niedawno wydała „That Noodle Life” ze swoim mężem Mikem. Możesz natknąć się na powiększone ziti lub fusilli, z których to ostatnie sprawdza się bardzo dobrze w przepisie Les na pikantny sezamowy makaron z olejem chili, podobnie jak mafaldyna w stylu lasagne.

Przykłady: Cascatelli, cavatappi, fusilli, radiatori, rotini

Parla mówi, że jeśli chcesz, aby coś sprostało masywnemu sosowi, takiemu jak ragu, kształty z fałdami, marszczeniami lub korkociągami zapewnią mnóstwo „architektury” do łapania kawałków mięsa lub warzyw. To samo pesto. Znajdziesz makarony teksturowane, które są długie, takie jak mafaldine i długie fusilli, oraz krótkie, takie jak rotini i kaloryfery.

Jednym z nowszych postaci na scenie jest cascatelli, kształt wymyślony przez Dana Pashmana z podcastu Sporkful i nowojorskiej firmy makaronowej Sfoglini. (Sprzedaje go też handlarz Joe’s.) Spróbuj w Cascatelli Z Zielonymi Oliwkami, Kalabryjskimi Chili i Lemonowym Tuńczykiem.

Jeśli chcesz wyjść poza włoskie sosy, Mike Le poleca połączenie mapo tofu z prążkowanymi lub marszczonymi kształtami.

Włoskie pesto bazyliowe to łatwy i wszechstronny letni sos

Przykłady: Cavatelli, conchiglie, makaron łokciowy, farfalle, gemelli, lumache, orecchiette, pipeta, trottole

Choć mniej dramatyczne niż niektóre z ich prążkowanych lub marszczonych odpowiedników, wiele krótkich kształtów makaronu jest biegłych w chwytaniu obfitych sosów. Pomyśl o otworach w muszlowym conchiglie lub płytkim kraterze orecchiette w kształcie ucha. W Makaron Z Włoską Kiełbasą, Pomidorami i Bakłażanem, wybierz spośród Campanelle, Cavatappi, Fusilli lub Gemelli.

Krótkie, kuliste kształty są również dobre do kremowych sosów, mówi Parla. Zobacz Makaron Muszka Z Pikantnym Sosem Wódka Śmietanka z farfalle w roli głównej.

Krótkie makarony oferują ładne kontrasty tekstur między wnętrzem a zewnętrzem, grubym i cienkim, mówi Stephanie Le. Zauważa, że ​​dobrze sprawdzają się w sałatce z makaronem na zimno, ponieważ łapią składniki w szczelinach i są mniej podatne na pękanie po schłodzeniu.

Nasze najlepsze przepisy na sałatki z makaronem na orzeźwiające letnie jedzenie

Przykłady: paccheri, penne, maccheroni, rigatoni, ziti

Rurki zapewniają wiele wariacji tekstur. „Makaron rurkowy zbierze aromatyczne kąski twojego sosu w zakamarkach i zakamarkach; Krawędzie na twoim makaronie stworzą wspaniałe uczucie w ustach ”, zgodnie z” Lidia’s Mastering the Art of Italian Cuisine ”. W Rigatoni z sosem cytrynowym z brokułami te grzbiety są idealne.

Rurki „tak dobrze pasują do skoncentrowanych, tłustych sosów mięsnych z południa” Włoch, takich, w których bogaty kawałek mięsa jest duszony w sosie pomidorowym, w którym się topi, mówi Parla.

Zastanów się nad zrobieniem carbonary z rigatoni, jednym z kształtów makaronu wybieranych do dania w Rzymie.

Przykłady: acini, anelletti, ditalini, farfalline, fregula, risi, orzo, stelline

Te zabawne, drobne kształty mogą mieć postać pierścieni lub rurek (anneli, ditalini), kulek (fregula), a nawet gwiazdek (stelline). Rozmiar oznacza, że ​​są łatwe do nabierania, dzięki czemu idealnie nadają się do jedzenia łyżką. „Robimy mnóstwo wzbogaconych zup z makaronem”, mówi Parla, i często można znaleźć „małe, przysadziste kształty” podskakujące w cieńszych bulionach lub zupach fasolowych lub ziemniaczanych. Minestre i minestrone, podobne, ale nie identyczne, to dwa popularne przykłady zup. (Minestrone Pasta Salad to zimne podejście do tej koncepcji.)

Minestrone verde prezentuje najlepsze wiosenne warzywa

Małe kształty są również piękne w sałatce makaronowej i dobrze trzymają się w lodówce. Aby uzyskać sałatkę bez niezręcznej różnicy wielkości, pokrój warzywa w kostkę, aby były mniej więcej tej samej wielkości co makaron. Spróbuj na lato Petite Makaron Sałatka Z Kukurydzą, Pomidorami i Fetą.

Zaopatrz swoją spiżarnię w kilka kształtów. Pomyśl o posiadaniu pod ręką co najmniej kilku rodzajów makaronów, które mogą obejmować różne przepisy. „Jeśli masz ograniczone miejsce, zawsze trzymaj trzy makarony w pobliżu” – mówi Mike Le. Zaleca, aby w swojej szafce mieć długi (tagliatelle) i krótki (fusilli) kształt, a także zabawny, który będzie wyjątkowy. Typy Parli: długie (spaghetti lub spaghettoni); kręty (fusilli lub gemelli); małe i garbate (lumache w kształcie ślimaka); mały (ditalini); i krótka rurka (mezze rigatoni).

Inteligentne zamienniki. Zmieniając kształty, staraj się zastępować podobnymi, jak mówią Les. Staraj się dopasować długość i teksturę (gładką lub prążkowaną).

Użyj dobrego makaronu. Les bardzo zalecają wybór makaronu, który został wytłoczony przez matrycę z brązu. Poszukaj tych informacji na opakowaniu i bardziej mącznej powierzchni makaronu. Makarony krojone na brązowo uwalniają więcej skrobi i zachęcają sos do przylegania.

Użyj wody do makaronu. „Postawiłbym argument, że można sprawić, by praktycznie każdy sos przykleił się do każdego kształtu makaronu” – mówi Parla. To prawda, jeśli emulgujesz sos, używając wody do makaronu, wrzucając makaron do sosu i dodając ser i inne tłuszcze, które pomogą mu się przylgnąć.

Wypróbuj nowe kształty. „Istnieje tak wiele różnych kształtów, których nie widziałeś wcześniej w zwykłym przejściu w supermarkecie” – mówi Stephanie Le. Jeśli chcesz poszerzyć swoje horyzonty, sprawdź rynek włoski. I nie stresuj się zbytnio, jeśli Twój eksperyment nie jest doskonały. – Makaron naprawdę wybacza – mówi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.