Jagody, kapusta i konserwy rybne – czy powinniśmy przyjąć nordycką dietę?

Dieta nordycka kładzie nacisk na większe spożycie owoców, jagód, warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb i dziczyzny, a mniejsze spożycie słodyczy, przetworów mlecznych, mięsa i drobiu.  To zdrowy wybór, a jeśli jesteś mądry, może to być znacznie tańszy sposób na życie

Tak zwana dieta śródziemnomorska jest uważana za złoty standard zdrowego odżywiania, ale istnieje inny plan posiłków, który zawiera tyle samo składników odżywczych, wyjaśniają eksperci.

Dieta nordycka kładzie nacisk na większe spożycie owoców, jagód, warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb i dziczyzny, a mniej produktów mlecznych, mięsa i drobiu.

Kluczem do sukcesu jest spożywanie pokarmów sezonowych w zimnym klimacie, takich jak jagody na wiosnę, cukinia latem i boćwina zimą. Z umiarem dopuszcza się również niewielkie ilości tłuszczów nasyconych i przetworzonego mięsa.

Dieta nordycka kładzie nacisk na większe spożycie owoców, jagód, warzyw, produktów pełnoziarnistych, ryb i dziczyzny, a mniejsze spożycie słodyczy, przetworów mlecznych, mięsa i drobiu. To zdrowy wybór, a jeśli jesteś mądry, może to być znacznie tańszy sposób na życie

Lola Biggs, dietetyk marki naturalnych suplementów zdrowotnych Together Health (togetherhealth.co.uk) wskazuje, że zarówno dieta śródziemnomorska, jak i nordycka zawierają duże ilości tłustych ryb bogatych w kwasy omega, takich jak sardynki, które są zdrowe dla serca.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ DIETA NORDYCKA

  • Warzywa: marchew, jarmuż, kapusta, rzodkiewka, fasolka szparagowa
  • Owoce i jagody: jabłka, gruszki, śliwki, jagody, borówki
  • Produkty pełnoziarniste: owies, pszenica pełnoziarnista, żyto, jęczmień
  • Ryba: łosoś, pstrąg, dorsz
  • Rośliny strączkowe: fasola, groch i soczewica
  • Tłuszcze nienasycone: orzechy, nasiona, olej rzepakowy, tłuste ryby

Wyjaśnia, że ​​różnice sprowadzają się do rodzajów owoców, warzyw i ryb.

Dieta nordycka składa się z bardziej obfitych pokarmów, które są uprawiane w chłodniejszym klimacie, takich jak warzywa korzeniowe, takie jak buraki, marchew i rzepa, owoce, w tym śliwki, jabłka i jagody oraz ryby, takie jak śledź.

Ta dieta zawiera również więcej sfermentowanej żywności, takiej jak nabiał (kefir) i sfermentowane ryby, które mogą oferować dobre bakterie probiotyczne przyjazne dla jelit.

Podczas gdy typowa dieta śródziemnomorska wykorzystuje cieplejszą pogodę i bogate w przeciwutleniacze pokarmy, takie jak figi, melony, bakłażany, soczyste dojrzałe pomidory i czerwona papryka.

Lola powiedziała: „Obie diety są ogólnie zdrowe, ponieważ mają tendencję do ograniczania liczby przetworzonej żywności i tłuszczów nasyconych. Jedna z największych różnic między tymi dwiema dietami sprowadza się do oleju, którego używają.

„Dieta śródziemnomorska wykorzystuje oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia, podczas gdy dieta nordycka wykorzystuje olej rzepakowy. Oba są doskonałym źródłem zdrowych dla serca nienasyconych tłuszczów i podnoszą poziom dobrego cholesterolu”.

Lola dodała: „Oprócz tego, że jest dobrze zbilansowana, może być przystępna cenowo, ponieważ tworzysz posiłki głównie z pełnych ziaren, fasoli lub soczewicy i roślin, które mogą być wszechstronne i tanie”.

Dieta nordycka i śródziemnomorska mają wiele podobieństw, ponieważ obie w dużym stopniu opierają się na produktach roślinnych, które zawierają dużo świeżych owoców i warzyw, a zboża, orzechy i rośliny strączkowe

Dieta nordycka i śródziemnomorska mają wiele podobieństw, ponieważ obie w dużym stopniu opierają się na produktach roślinnych, które zawierają dużo świeżych owoców i warzyw, a zboża, orzechy i rośliny strączkowe

JAK JEŚĆ NORDYCKIE?

Jedz sezonowo

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, rozpoczynając dietę nordycką, jest to, co jest w sezonie. W teorii żywność sezonowa jest uprawiana, zbierana i sprzedawana w szczycie sezonu.

Oznacza to, że zachowuje większość korzyści zdrowotnych i ma mniej czynników wzrostu. Jest również u szczytu swojej podaży, więc jest tańszy dla rolników – a zatem tańszy dla Ciebie.

WIOSNA

Jagody

Melony

Wiśnie

Brzoskwinie

brokuły

Szparag

Koper włoski

Karczochy

LATO

Jabłka

Winogrona

Mango

Arbuzy

Bakłażan

kukurydza

Cukinia

papryka

JESIEŃ

Żurawina

Granaty

Orzech kokosowy

Gruszki

Dynia piżmowa

kalafior

Grzyby

Boćwina szwajcarska

ZIMA

kiwi

Ananas

Daktyle

Grejpfrut

brukselki

Kapusta

Marchew

Seler

Wytnij przetworzoną żywność

Tamara Willner, dietetyk w planie zdrowego odżywiania Second Nature wspieranym przez NHS, mówi, że największą zaletą diety nordyckiej jest to, że wyklucza ona wysoce przetworzoną żywność, taką jak ciasta, chipsy, czekolada i napoje gazowane.

Jak to działa z budżetem

Warzywa korzeniowe są tańsze

Warzywa sezonowe są zwykle tańsze, ponieważ nie są importowane. Warto też pomyśleć o wyhodowaniu własnych produktów, jeśli masz miejsce i czas.

Warzywa zimowe sugerowane w diecie nordyckiej, takie jak kapusta, jarmuż i brokuły, kosztują zwykle mniej niż warzywa letnie.

Użyj zamrażarki

Jeśli kupujesz sezonowo, możesz sobie pozwolić na dalsze rozłożenie pieniędzy, więc dlaczego nie kupić hurtowo letnich jagód, a następnie zamrozić je na zimę.

Zamrażanie owoców i warzyw to dobra sztuczka, ponieważ produkt zachowuje swoje witaminy i minerały.

Pomyśl o konserwach rybnych

Konserwy rybne, takie jak łosoś, śledź, makrela i sardynki to świetny wybór.

Dostarczają te same zdrowe tłuszcze omega 3, których potrzebujesz, po znacznie niższej cenie. Warto też pomyśleć o rybach mrożonych.

Rozważ swoje węglowodany

Koszt makaronu wzrósł w tym roku o 50 procent, warto więc pomyśleć o innych formach węglowodanów.

Dieta nordycka wspiera produkty pełnoziarniste, fasolę/soczewicę i rośliny, z których wszystkie są bogate w błonnik, zapewniają uczucie sytości na dłużej i są tańsze.

„Każda dieta, która wyklucza te produkty i koncentruje się na budowaniu posiłków z pełnowartościowych produktów spożywczych, będzie zdrowszą opcją niż przeciętna dieta zachodnia, którą spożywamy” – powiedziała.

Obejmij sfermentowaną żywność

Skandynawia znana jest z fermentacji. Pierwsze ślady fermentacji znaleziono na wschodnim wybrzeżu Szwecji między 3000 a 6000 pne.

Sfermentowana żywność cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem dietetyków ze względu na jej związek ze zdrowiem jelit.

Tamara wyjaśniła: „Nasze jelita zawierają ogromną liczbę drobnoustrojów jelitowych, które żywią się pożywieniem, które spożywamy i wytwarzają więcej bakterii.

„Jako dobra ogólna zasada, im większa różnorodność pokarmów roślinnych, które jemy, tym szczęśliwsze są nasze jelita (chyba że cierpisz na IBS lub stosujesz dietę o niskiej zawartości FODMAP).”

Od marynowanych ryb po sfermentowane produkty mleczne, istnieje wiele opcji. Szwecja ma sfermentowane mleko o nazwie filmjölk, które jest podobne do jogurtu, a na Islandii skyr.

Inne produkty fermentowane to kiszona kapusta, pikle, kefir, kombucha, miso, tempeh i jogurt.

KORZYŚCI

Wykazano, że spożywanie diety bogatej w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i chude białko przy umiarkowanym spożyciu tłuszczów nasyconych, przetworzonego czerwonego mięsa, dodatku cukru i sodu przynosi wiele korzyści zdrowotnych, na przykład zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych , otyłość i cukrzyca typu 2.

Signe wyjaśnia: „Wybierając źródła tłuszczów nienasyconych (takich jak orzechy, nasiona, tłuste ryby) zamiast źródeł tłuszczów nasyconych (śmietana, masło i inne tłuszcze zwierzęce) obniżasz również poziom cholesterolu LDL („złego”) – i przez to zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

„Białka (znajdujące się w rybach i roślinach strączkowych) są ważne dla wielu funkcji organizmu, takich jak wzrost komórek, układ odpornościowy i enzymy.

„Ograniczając spożycie przetworzonego czerwonego mięsa, a także tłustych źródeł białka zwierzęcego, a zamiast tego wybierając chudsze źródła białka (ryby, drób) lub opcje roślinne (tofu, fasola lub soczewica) można zmniejszyć ryzyko niektórych nowotwory.

Dodaje: „Dieta nordycka obejmuje również dużą różnorodność produktów spożywczych, bez żadnych ścisłych ograniczeń, które są kluczem do zrównoważonego sposobu odżywiania.

„Posiadanie w diecie zbyt wielu ograniczeń lub zakazanych pokarmów będzie trwało tylko przez krótki czas i nie jest zrównoważonym stylem życia”.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.