Galaretka z wina to nostalgiczny deser z minionej epoki, który bardziej zasługuje na powrót

Galaretka z wina to nostalgiczny deser z minionej epoki, który bardziej zasługuje na powrót

June Juanico świętuje mnie galaretką winną około 20 lat temu Zaprzyjaźniła się z moją mamą. June jest autorką „Elvis: In the Twilight of Memory” i była dziewczyną Elvisa Presleya w 1955 i 1956 roku.

Kiedy moja siostrzenica Blakelyn była jeszcze maleńką dziewczynką w podstawówce, ona i moja mama nie uwielbiały niczego więcej, jak tylko zasypywać popcornem i oglądać stare filmy. Od Shirley Temple po Freda Astaire i Ginger Rogers, są pieśnią i tańcem niemal każdego filmu ze Złotego Wieku kina. Blakelyn był zafascynowany nie tylko samymi filmami, ale także słuchającą mamą, która opowiadała wszystkie zakulisowe, hollywoodzkie historie, które im towarzyszyły.

Kiedy przetrwali lata 30-te i 40-te, nadszedł czas na Elvisa i muzyczne filmy z lat 50-tych. Nawet po tylu latach jego śmierci i przebywaniu z Blakelynem w wieku zaledwie 6 czy 7 lat, charyzma, wdzięk i talent Króla poruszyły się głęboko. Od razu miała obsesję na punkcie Elvisa, jego muzyki i filmów. Jej entuzjazm ożywił moją mamę przed Elvisem z młodości, a tym samym zrodził się w jej dążeniu do poznania wszystkich pozostałych ludzi, którzy faktycznie znali Elvisa za jego życia.

POWIĄZANE: Nostalgiczny południowy deser z najwspanialszych wiosennych smakołyków: truskawek

Blakelyn i mama odwiedzili dom dzieciństwa Elvisa w Tupelo w stanie Missisipi. Odbyli też kilka pielgrzymek do Graceland Mansion w Tennessee. Udało im się spotkać tu kucharza i tam gospodynię, z których każdy zachęcał i cieszył się, by wyrazić opinię o tym, gdzie iść i poznać inną osobę z relacją z pierwszej ręki o Elvisie.

Gdy dowiedzieli się o Gulf Hills, kurorcie wybudowanym pod koniec lat dwudziestych, w którym Elvis spędzał dużo czasu, obaj zdobyli złoto. Znajduje się na obrzeżach Biloxi w stanie Missouri, w Ocean Springs, zaledwie godzinę drogi od miejsca, w którym mieszkali w Mobile w stanie Ala. Zarezerwowali wycieczkę na długi weekend tak szybko, jak tylko mogli, wiedząc, że jest to praktycznie na ich własnym podwórku.

Dzięki badaniom, szczęściu, determinacji i urokowi, Blakelyn i mama odkryli, że June wciąż mieszka w swoim rodzinnym mieście Biloxi. Ich poszukiwanie dobiegło końca i narodziła się prawdziwa przyjaźń. Ponad 20 lat później June i mama zaprzyjaźniły się w wieku 80 lat.

POWIĄZANE: Ponadczasowy południowy deser nostalgii za tym nowym podejściem do uchwycenia ciasta z kolibra

Było lato, kiedy June była podekscytowana, że ​​zabrała ze sobą domową galaretkę z wina, aby odwiedzić mamę, która niedawno przeniosła się do Fairhope w Ala. Kiedy mi o tym powiedziano, założyłem, że to „galaretka”, czyli coś w rodzaju słoika z dżemem, zdecydowanie przyprawa.

Wkrótce dowiedziałem się, że to deser. June wyjaśniła, że ​​na długo przed tym, jak marka Jell-O stała się podstawowym produktem w gospodarstwie domowym, desery były wytwarzane z galaretowatych „galaretek” i były to dość wyszukane, imponujące kreacje. Kiedy po raz pierwszy o tym usłyszałem, nigdy o niej nie śniłem galaretka był deser. Cóż, to była miłość od pierwszego kęsa.

Od czasu spróbowania galaretki winnej po raz pierwszy przeszedłem przez wiele różnych rodzajów wina, od Madery i Sherry po wszystkie czerwone. To nigdy rozczarowania; Właściwie nigdy nie serwowałam bez przepisu, który, przyznaję, jest żenująco prosty. To idealnie nadaje się na „małe coś słodkiego” na grillu na podwórku, ale jest to mniej nieformalna sprawa dla idealnego przebrania. Przypomina mi tę małą czarną sukienkę, która trafia we właściwe miejsca: wygląda skromnie na wieszaku, ale po założeniu jest oszałamiająca.

Przepis, którego nigdy nie podałam, jest żenująco prosty.

W zależności od tego, jak podajesz galaretkę z wina, może ona być równie swobodna i zabawna, jak kieliszek z galaretki w wersji dla miłośników wina, lub możesz ubrać ją w eleganckie plastry z jagodami i świeżą bitą śmietaną. A ponieważ możesz to zrobić z wybranym przez siebie winem, możesz je sparować z praktycznie wszystkim. Gdy go wypróbujesz, zrozumiesz dokładnie, jak wszechstronny jest i ile jest możliwych jego odmian.

Ten deser wywoła niemałe zamieszanie, zarówno dosłownie, jak iw przenośni. Po pierwsze, nie podgrzewa się wina, dzięki czemu nie traci alkoholu. Po drugie, ponieważ jest tak pyszny i tak inny, że błyskawicznie zawładnie całą rozmową przy stole och! oraz ach! I mnóstwo pytań dotyczących przepisu. Aż trudno uwierzyć, że tylko cztery składniki mogą stworzyć takie cudo.

Chciałbym móc powiedzieć, że June i Elvis cieszyli się razem galaretką z wina w swoim romansie w latach 50., ale z tego, co wiem, tak nie jest. Wiem tylko, że za każdym razem, gdy robię ten deser, myślę o czerwcu i zabawie, jaką miałem spędzając czas z nią i moją mamą w Fairhope, śmiejąc się i słuchając ich historii za każdym razem, gdy wpadałem na ich „Girls Night In” imprezy. W tym momencie oboje mieli po 60 lat, co uważałem za stare. Teraz widzę 60 na własnym horyzoncie i nie sądzę, żeby to brzmi tak źle. Wiek to tylko liczba (tak mi powiedziano), ale chcę włożyć w swoje lata jak najwięcej życia. June na pewno to zrobiła.

Być może galaretka winna ma swoje korzenie w tak minionej epoce (lata 90-te XIX wieku) w połączeniu z moimi wspomnieniami o galarecie z dzieciństwa, kiedy staję się sentymentalny i nostalgiczny. Przede wszystkim po prostu przypomina mi się czerwiec. Byłem przy niej najbardziej, gdy miała 60 i 70 lat i wciąż świeciła. To najlepsze jedzenie i napoje na świecie.

Składniki

Gweganie i wegetarianie za substytut elatyny/żelatyny

Galaretka winna może być zrobiona z agaru agarowego, substytutu wodorostów, używanego przez żelatynistów, wegan i wegetarian. Po prostu użyj przepisu w ilości płynu w zależności od tego, ile użyć.

Pełne ujawnienie, nigdy nie używałem tego zamiennika, ale mam znajomego, który zrobił to z agarem i wyszło całkiem dobrze.

Wino

Wybierz dowolne wino, w tym Maderę lub sherry. Pomiędzy cukrem/słodzikiem a świeżym sokiem z cytryny każda przygotowywana partia jest pyszna i wyjątkowa.

Cukier

Ja wolę desery mniej słodkie, inni lubią te bardziej. Możesz łatwo dostosować ilość cukru do tego, co uważasz za słuszne. Spróbuj przed schłodzeniem i w razie potrzeby dodaj więcej cukru lub substytutu cukru.

Wybieram granulowaną wersję zamiennika cukru, Swerve, słodzika erytrytolowego. Zamiast mieć chemicznie brzmiącą nazwę, jest to w rzeczywistości naturalne błonnik o słodkim smaku. Sprawdź to, jeśli jesteś tak skłonny; używa się go 1:1 do zastąpienia cukru.

Pamiętaj: Twój wybór słodzika zostaje rozpuszczony. Nie chcesz w tym deserze żadnego ziarnistego, nierozpuszczonego cukru.

***

Przepis: Czerwcowa Galaretka Wino

Czas gotowania

5 Minuty plus chłodzenie

Wskazówki

  1. W małej misce wymieszaj żelatynę z zimną wodą. Odstawić na 5 minut.

  2. Zagotuj wodę i zalej cukier, mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia.

  3. Dodaj żelatynę, gdy woda jest jeszcze gorąca (ale nie wrząca), mieszając, aż się rozpuści.

  4. Dodaj wino, a następnie dodawaj po trochu sok z cytryny. W razie potrzeby spróbuj i dodaj więcej soku z cytryny.

  5. Wlać do pojedynczych pojemników lub ozdobnej miski.

  6. Przykryj i wstaw do lodówki do całkowitego stwardnienia i zestalenia – 2 godziny do nocy.

Po podaniu jest urocza prezentacja dla odrobiny świeżej bitej śmietany i / lub jagód bez niczego złego.

Niektórzy lubią dodawać owoce do mieszanki przed schłodzeniem. Chociaż to działa, po prostu wolę dodawać coś więcej, gdy jest już platerowany, pozostawiając galaretkę po prostu taką, jaka jest.


Chcesz więcej świetnych artykułów i przepisów kulinarnych? Zapisz się do biuletynu Salon Food „The Bite”.


Ciesz się jeszcze większą liczbą przepisów z kuchni Bibi:

Lubimy rzeczy o Salon Food pisze. Salon współpracuje z partnerami, dzięki czemu możemy uzyskać udział w przychodach z Twojego zakupu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.