Firma Moira odtwarza przepis na wędliny znalezione w wydaniu Belfast News Letter z 1783 r.

Firma Moira odtwarza przepis na wędliny znalezione w wydaniu Belfast News Letter z 1783 r.

Stary poszarpany papier został znaleziony na strychu i skłonił Jonny’ego do zaszczepienia swojej pasji, opracowania nowych leków mięsnych i poznania historii żywności.

Teraz wielokrotnie nagradzany producent wędlin z Moira, Jonny i siostra Janice rozwinęli powszechnie szanowaną i odnoszącą sukcesy małą firmę wokół świń hodowanych na rodzinnej farmie w pobliżu Aughnacloy w Co Tyrone.

Wspólnie prowadzą Ispini – irlandzkie oznaczające kiełbasę – peklowanie różnych mięs, niektóre oparte na salami i chorizo, które można znaleźć w wielu częściach Europy. Innowacyjna wędlina ze starego przepisu News Letter to wielokrotnie nagradzana Black Strap Mollases Lomo firmy Ispini, peklowana na sucho mięso z polędwicy wieprzowej.

Zapisz się do naszego codziennego biuletynu

Gama nagradzanych wędlin firmy Ispini

Popularność historycznego lomo wśród miłośników jedzenia tutaj, w Republice i Wielkiej Brytanii, zachęciła Jonny’ego do ożywienia kilku innych smaków z przeszłości, w tym Ulster roll – rolowanej, suszonej na powietrzu i wędzonej szynki typu pancetta, a także 150- letni przepis na popularną niegdyś w Belfaście suszoną wołowinę. Opisuje to jako podobne do biltong, popularnej suszonej na powietrzu suszonej wołowiny w RPA.

Jonny wyznaje, że pasjonuje się opracowywaniem nowych metod leczenia mięsa i że w ciągu ostatnich kilku lat wiele się nauczył o historii żywności: „Uwielbiam przywracać trochę nostalgii za tym, co było tu produkowane w przeszłości, próbując mieszać to z tym, co kontynent robi najlepiej”.

Jonny i Janice nadal kierują się smakiem swoich wędlin. Jest to dla nich priorytet, a także wyjaśnia, dlaczego ich oryginalne mięsa zdobyły tak wiele prestiżowych nagród w brytyjskich nagrodach Great Taste, irlandzkich nagrodach Blas na heireann Irish National Food i brytyjskich nagrodach Charcuterie Awards. Ich salami i chorizo ​​zdobyły kilka lat temu wszystkie medale w kategoriach wędliniarskich w Blas na Eireann w Dingle.

Założyli firmę Ispini w 2015 roku w dywersyfikacji gospodarstwa i „aby zrobić naprawdę dobre jedzenie, doskonałe wędliny”.

Jonny Cuddy z Ispini Charcuterie w Moira odwrócił nowy przepis na wędliny znalezione w wydaniu Belfast News Letter z 1783 r.

„Ale nie chciałem być kolejnym producentem kopiującym europejskie wędliny. Chciałem stworzyć własną ścieżkę ”- mówi.

Oboje wiedzieli, że będą musieli zainwestować czas w stworzenie tu rynku dla swoich wędlin.

Ta świadomość doprowadziła ich do otwarcia małego sklepu w centrum wioski Moira. Na decyzję wpłynęła również ich miłość do poznawania ludzi i rozmawiania o ich ręcznie wędlinach. W sklepie umieścił również inne produkty lokalnego rzemieślnika, takie jak ser, chleb i przyprawy.

Mały sklep był pierwszym w Irlandii Północnej specjalizującym się w wędlinach tworzonych przez sympatyczne rodzeństwo i obejmował produkty z farmy, takie jak salami, chorizo ​​i saucisson, które stworzył specjalnie z własnych, rzadkich ras świń i innych lokalnych hodowców .

Jonny, który prowadzi na farmie ponad 300 macior, zawsze miał nadzieję, że otworzy sklep jako sposób na poszerzenie wiedzy na temat wędlin wśród kupujących tutaj i zachęcenie większej liczby do spróbowania jego asortymentu drobiazgowo ręcznie wędlin. Przyciągnęło go do sklepu w Moira ze względu na reputację wioski jako dobrego centrum gastronomicznego, a także dlatego, że mieszka tam ze swoją żoną, pielęgniarką w Belfaście. Większość dni dojeżdża na farmę pod Aughnacloy.

Sklep Ispini, który znajduje się na uroczym dziedzińcu w pobliżu głównej ulicy, szybko stał się magnesem dla smakoszy z całej Irlandii Północnej i zza granicy dzięki sukcesom w imprezach kulinarnych.

Jonny miał szeroki zakres umiejętności, od pracy na rodzinnej farmie do wykonywania większości prac remontowych na terenie dawnej kawiarni w malowniczej wiosce.

„Otwarcie sklepu zawsze myśleliśmy, odkąd wprowadziliśmy na rynek nasze pierwsze produkty wędliniarskie w 2015 roku”, kontynuuje. „To, co daje, to możliwość bezpośredniego porozmawiania z kupującymi o naszych produktach, zwłaszcza w weekendy, a przede wszystkim zachęcenia ich do degustacji mięs i innych produktów rzemieślniczych. Proces edukacji powinien również przynieść korzyści innym sklepom sprzedającym nasze wędliny w całej Irlandii Północnej.

„Pokazaliśmy i wypróbowaliśmy całą naszą ofertę, aby zachęcić kupujących do kupowania i delektowania się nimi w domu jako dania główne, przystawki lub przekąski.

„Na naszą decyzję o założeniu sklepu wpłynął również rosnący w ciągu ostatnich kilku lat trend polegający na gotowaniu od podstaw w domu. To trend, który prawdopodobnie utrzyma się. Wielu miejscowych chętnie próbuje też wędlin na wakacje do Francji, Hiszpanii i Włoch, a także zamawia je w restauracjach. Ale nie zawsze wiedzą, gdzie je tutaj kupić. Nasz sklep oferuje teraz możliwość zakupu lokalnych wędlin, aby cieszyć się nimi w domu. Są również w stanie skosztować pierwszych nowych smaków, które ciągle wymyślamy.”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.