Elliot Park w ten weekend w Lutunji’s Palate Bakery & Cafe Debiut

Elliot Park w ten weekend w Lutunji's Palate Bakery & Cafe Debiut

Lutunji Abram ma w swojej piekarni wspaniały, jedyny w swoim rodzaju deser: brzoskwiniowy szewc w stylu południowym. Przez ostatnie cztery lata sprzedawała je na targach, w restauracjach i sklepach spożywczych w Bliźniaczych Miastach – ale w sobotę 14 maja Lutunji’s Palate Bakery & Cafe wreszcie otwiera swoją własną przestrzeń. Położona na słonecznym pierwszym piętrze centrum Minneapolis, piekarnia jest ekscytującym dodatkiem zarówno do dzielnicy Elliot Park, jak i lokalnej sceny piekarniczej, gdzie desery w stylu południowym są rzadkim znaleziskiem.

„To soczysty styl południowy, ze względu na jego soczystość – ma być mokrą, soczystą konsystencją z brzoskwiniami” – mówi Abram o cechach charakterystycznych Cobblera. „I oczekuje się, że będzie Słodkie, szczerze mówiąc. Ludzie mówili: „Och, używasz brzoskwiń w puszkach?”. Cóż, pozwól, że przedstawię ci historię. Rozmawiasz teraz z naukowcem.

Abram celowo używa brzoskwiń w puszkach do swojej praktyki – ta praktyka sięga lat 50., kiedy Georgia Peach Council ustanowiła Narodowy Dzień Szewca Brzoskwini jako sposób na zwiększenie liczby brzoskwiń w puszkach. Preferuje koszerne brzoskwinie w puszkach, które wspaniale wtapiają się w szewca: nie ma syropu ani metalicznego posmaku. Brzoskwinie zachowują swoją formę, ale łatwo rozdzielają się pod widelcem.

Oprócz kolaboracji menu, Sammy’s Avenue Eatery i Handsome Hog, Lutunji’s Palate Bakery będzie serwować Peace Coffee.
Tim Evans / Eater Twin Cities

Potem jest skórka. Abram wypieka dwie odmiany: „maślaną” i wegańską z olejem kokosowym. Jak to mówi, przepis na wegańskie ciasto Abrama powstał, gdy lata temu utknęła w demoralizującym poszukiwaniu pracy, po upieczeniu ciasta na ciasto w swojej kuchni. „Pewnego dnia dosłownie usłyszałem, jak moja najwyższa moc mówi: „Badaj wegańskie skórki” – mówi Abram. „Mówię, że moja najwyższa moc jest wegańska. … Dorastałem w gospodarstwie domowym, w którym twoja skórka była mieszanką Crisco i smalcu, albo nie byłeś piekarzem.

Wegański szewc jest bliskim przybliżeniem maślanego masła: słodycz tego samego kalibru, ta sama pachnąca mieszanka cynamonu, goździków i gałki muszkatołowej. The Crust zachowuje swoją konsystencję – chrupiącą na brzegach, ciastowatą i gęstą w środkowej części – a smak oleju kokosowego to szewc, który dodaje cytryny dodatkowemu zamszowi.

„Moi siostrzeńcy uwielbiają wegańskiego szewca brzoskwiniowego” – mówi Abram. „To błogosławi moją duszę, bo wychowaliśmy się na maślanym maśle, ze smalcem. Moja babcia, jestem pewien, że patrzy z nieba, mówiąc: „Uciekł ci z tym”. „Stawia decydujący zakład na wegańskie wypieki Oprócz maślanej maślanej brzoskwini i orzechów pekan – które są tak naprawdę pomocnicze dla jej wegańskich szewców – całe menu Abram jest wegańskie.

Desperacko dodaje też składniki odżywcze do swoich deserów. W nowej piekarni poszukaj babeczek z czerwonego aksamitu z ekologicznych buraków i pomarańczy, bezglutenowych ciastek kokosowych i wegańskiego ciasta ze słodkich ziemniaków. Jej ciasteczka figowe z masłem orzechowym są pieczone z irlandzkim mchem morskim, bogatymi w minerały algami. „Jeśli mam zrobić szarlotkę, dodaję tam kurkumę, ponieważ ma ona działanie przeciwzapalne” – mówi.

Od rozpoczęcia działalności w Lutunji’s Palate w 2018 roku Abram wypieka się w historycznym kościele Calvary w południowym Minneapolis – jest to przestrzeń pastora Jeffa Cowmeadowa, który jako pierwszy przekształcił swoje hobby w szewc brzoskwiniowy w biznes. Dzieląc kuchnię z czterema innymi firmami, Abrams zdołała sprzedawać swoje desery w sklepach spożywczych – jej nowa kuchnia daje jej możliwość rozwoju, a nawet więcej (Goldbelly to przyszły cel).

Abram zebrał 70 000 dolarów z darowizn społeczności, aby otworzyć nową piekarnię i kawiarnię. Znalazła również ogromne wsparcie ze strony lokalnych szefów kuchni i restauratorów – od Tomme’a Beevasa, Briana i Sarah Ingram, którzy mieli menu jej restauracji – po Sammy’ego McDowella i Justina Sutherlanda, którzy dodali dania do menu. Szukaj kanapek z pastrami i seitanem z indyka w Sammy’s Avenue Eatery, a także sera pimento i krakersów z Sutherland’s Handsome Hog.

Abram planuje dla Lutunji’s Palate Bakery & Cafe miejsce spotkań społeczności w dzielnicy Elliot Park, gdzie jest mnóstwo mieszkań, ale kawiarni i restauracji jest mało. I zgodnie ze swoim doświadczeniem (Abram jest magistrem przywództwa organizacyjnego), zachowa element przedsiębiorczości społecznej swojego biznesu: Lutunji’s Palate Bakery współpracuje z lokalnymi organizacjami, które pomagają ludziom biznesu, młodym dorosłym i byłym uwięzionym mężczyznom.

Następnie pojawia się zasadnicze pytanie: czy sam Abram woli szewca maślano-brzoskwiniowego czy wegana? Dyplomatycznie lubi jedno i drugie, ale przy rzadkich okazjach zjada deser, sięga po wegankę. Jej sekret, jak mówi, polega na połączeniu go z lodami z mleka nerkowca.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.