Domowi kucharze (i start-upy) obstawiają gotowe posiłki

Domowi kucharze (i start-upy) obstawiają gotowe posiłki

Kilka dni w tygodniu Jullet Achan porusza się po kuchni swojego mieszkania na Greenpoincie na Brooklynie, mieszając dania z surinamu: pachnące porcje koziego curry, zupę z warzyw korzeniowych i własne podejście do chow mein z kurczaka.

Ona pakuje posiłki i odbiera je w celu dostarczenia klientom, którzy zamawiają przez aplikację o nazwie WoodSpoon.

„Dołączenie do WoodSpoon spowodowało ogromną różnicę podczas pandemii, dając mi elastyczność w bezpiecznej pracy z domu i uzupełnianiu moich dochodów”, pani. Achan powiedział w komunikacie prasowym firmy w lutym.

Jednak w stanie Nowy Jork nie ma zezwoleń ani licencji, które zezwalałyby jednostkom na sprzedaż gorących posiłków gotowanych w ich domowych kuchniach. Wie o tym WoodSpoon, trzyletni start-up, który twierdzi, że ma około 300 kucharzy przygotowujących jedzenie na swojej platformie i zebrał miliony dolarów od inwestorów, w tym firmy macierzystej Burger King.

„To nie jest prawnie dozwolone” – powiedział Oren Saar, założyciel i dyrektor naczelny WoodSpoon, który ułatwił wywiady z panią. Achan i inni kucharze. „Jeśli ktoś jest na naszej platformie i sprzedaje jedzenie, które ugotował we własnej kuchni, jest to niezgodne z naszą polityką dotyczącą platformy. Ale, aby być całkowicie szczerym, uważamy, że te zasady są przestarzałe ”.

SM. Achan powiedziała, że ​​dowiedziała się z własnych badań, że kucharzom nie wolno sprzedawać gotowanej żywności w swoich domach, ale powiedziała, że ​​nadal to robi. „Jedzenie musi być przygotowywane w czystej kuchni i musi być zrobione poprawnie” – powiedziała. „Od lat gotuję dla mojej rodziny i tak przygotowuję posiłki dla moich klientów”.

WoodSpoon jest częścią zmiany zachodzącej w przemyśle spożywczym. Kierując się pandemią, firmy i inwestorzy inwestują dziesiątki miliardów dolarów w zakłady na to, co, gdzie i jak konsumenci będą jeść w nadchodzących latach.

W założeniu, że ludzie będą jeść mniej mięsa, dokonuje się ogromnych inwestycji w start-upy produkujące żywność pochodzenia roślinnego. Giganci fast foodów wydają dziesiątki milionów dolarów na dodawanie pasów do przejazdów, aby służyć coraz bardziej popularnemu narodowi. W całym kraju pojawiło się ponad 1500 duchowych kuchni, a firma Wendy’s rzuciła się na modę, planując otworzyć 700 restauracji z dostawą. Miliony dolarów są pompowane w bary przekąskowe, chipsy i napoje w przekonaniu, że konsumenci chcą dodatkowych składników odżywczych lub korzyści zdrowotnych z popołudniowego wypasu. Pojawiły się też start-upy, takie jak WoodSpoon i Shef, które wpychają do głównego nurtu za pośrednictwem aplikacji to, co było podziemną branżą sprzedaży żywności znajomym i rodzinie. Chcą dotrzeć do tych, u których podczas pandemii rozwinęło się zmęczenie posiłkami, zmęczone szukaniem nowego, pomysłowego sposobu na ugotowanie kurczaka lub ponowne wybieranie ulubionego dania na wynos. Większość z tych aplikacji twierdzi, że oczekuje, że szefowie kuchni będą przestrzegać wszystkich stanowych i lokalnych przepisów lub ryzykują usunięcie z platformy.

„To, co obserwujemy, to wypalenie się gotowania” – powiedziała Melanie Bartelme, globalna analityk żywności w Mintel, firmie zajmującej się badaniem rynku, która odkryła wiosną ubiegłego roku, że jedna trzecia konsumentów stwierdziła, że ​​„ma dość gotowania” dla siebie lub swoich rodziny. Kiedy rutyny i czynności wracają do normy, pani Bartelme powiedział, że rodziny będą szukać posiłków, które są łatwe i nie wymagają wysiłku.

Firmy malują się jako część nowej ekonomii koncertów, sposób, w jaki ludzie wytwarzający jedzenie mogą zarobić trochę lub dużo pieniędzy, pracując w dni i godziny, które najlepiej pasują do ich harmonogramów.

Sprzedawanie posiłków przez Internet jest okazją dla kobiet, które miały problemy z pracą poza domem z powodu ograniczonych możliwości opieki nad dziećmi lub dla uchodźców i niedawnych imigrantów, powiedział Alvin Salehi, starszy doradca ds. technologii w administracji Obamy i jeden z założycieli Shef. Pan. Salehi jest synem imigrantów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych z Iranu w latach 70. i walczyli o prowadzenie własnej restauracji, która ostatecznie zawiodła.

Ze swojej kuchni w Lower East Side na Manhattanie María Bído używa WoodSpoon do sprzedawania klasycznych dań z Portoryko, takich jak mofongo, bacalaitos i sancocho, według przepisów, których nauczyła się od swojej babci.

„Całe moje życie ludzie mówili mi:„ Musisz coś zrobić ze swoim jedzeniem ”, ale zawsze zamykam się, nawet nie próbując”, pani. powiedział Bido. „Jak masz zamiar to zrobić? Jak to się stanie? Jak to wyjdzie?

„Teraz mam tygodniowy dochód. Widzę swoje zarobki. I otrzymuję recenzje ”.

Wierzy, że pomoże to w osiągnięciu kolejnego celu, jakim jest przeprowadzka do kuchni komercyjnej i oferowanie jej specjałów w całym kraju. Zapytana, co wie o ograniczeniach dotyczących sprzedaży posiłków, które przyrządzała w swojej kuchni, pani Bido powiedział, że nie była ich świadoma. Powiedziała jednak, że wierzy, iż WoodSpoon dał jasno do zrozumienia konsumentom, że posiłki przygotowywane są w domowych kuchniach. Dodała, że ​​firma sprawdziła jej domową kuchnię w ramach procesu sprawdzania, czy może dołączyć do platformy.

WoodSpoon i Shef szybko się rozwijają, mimo że zasady i przepisy w branży nadrabiają zaległości.

W ostatnich miesiącach stany złagodziły ograniczenia, aby ułatwić kucharzom domowym sprzedaż produktów przez Internet, ale w rezultacie powstała mozaika stanowych i lokalnych przepisów, przepisów i wymagań dotyczących zezwoleń. Niektóre stany zezwalają kucharzom domowym na sprzedaż tylko wypieków, takich jak chleb, ciastka lub galaretki. Inni ograniczają ilość pieniędzy, które mogą zarobić kucharze domowi. A inne stany wymagają korzystania z licencjonowanych obiektów, takich jak kuchnie komercyjne.

W Nowym Jorku osoby fizyczne mogą wystąpić do Departamentu Stanu ds. Rolnictwa i Rynków o pozwolenie na przetwórstwo domowe, które pozwala im gotować i sprzedawać pieczywo, ciasta, ciasteczka i niektóre dżemy owocowe. Ale domowe „restauracje” są zabronione, niezależnie od tego, czy jedzenie jest podawane w domu, czy dostarczane za pośrednictwem usługi online, powiedział w e-mailu rzecznik nowojorskiego Departamentu Zdrowia i Higieny Psychicznej.

W ubiegłym roku wprowadzono przepisy, które umożliwiłyby jednostkom sprzedawanie ciepłych posiłków z własnej kuchni, ale nadal toczą się prace.

Pan. Saar powiedział, że WoodSpoon, który rozpoczął się w 2019 roku, nie mógł się doczekać, aż przepisy nadrobią zaległości, gdy wybuchła pandemia. „Z Covid i wszystkimi osobami, które kontaktowały się z nami, aby pracować na platformie, wszystkimi, z którymi myśleliśmy, że możemy współpracować, czekanie na premierę nie było w porządku”, powiedział.

Szacuje, że od 20 do 30 procent szefów kuchni na platformie korzysta z licencjonowanych kuchni komercyjnych, co oznacza, że ​​większość nie. Powiedział, że WoodSpoon pomógł kucharzom domowym uzyskać odpowiednie zezwolenia i licencje, zapewnił szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i przeprowadził inspekcje kuchni, ale ostatecznie to na osobach sprzedających na platformie spoczywa obowiązek przestrzegania odpowiednich zasad. Rzecznik dodał później w e-mailu, że firma pracuje nad udostępnieniem kuchni komercyjnych swoim szefom kuchni.

„Wyprzedzamy organy regulacyjne, ale tak długo, jak dbam o bezpieczeństwo moich klientów i wszystko jest zdrowe, nie ma problemów” – pan. Saar powiedział. „Uważamy, że nasze domowe kuchnie są bezpieczniejsze niż jakiekolwiek restauracje”.

Zapytany, czy WoodSpoon usunie wszystkich kucharzy, o których wiedział, że gotują z kuchni w swoich domach, pan. Saar sprzeciwił się, mówiąc: „To było dobre pytanie”. Zauważył, że wielu kucharzy WoodSpoona przygotowywało i sprzedawało jedzenie w mediach społecznościowych i konkurencyjnych platformach spożywczych, takich jak Shef.

Na przykład, kiedy Chunyen Huang nie pracuje jako kucharz w ekskluzywnej restauracji Eleven Madison Park, przygotowuje i sprzedaje pierogi w stylu tajwańskim, bułki wieprzowe na patelni i lepki ryż z kuchni w swoim domu za pośrednictwem WoodSpoon i Shef. Powiedział, że zrobił to głównie po to, aby zapoznać klientów z tradycyjnymi tajwańskimi potrawami w nadziei, że będą chcieli dowiedzieć się więcej o historii i kulturze tego kraju.

Zapytany o pana Huang sprzedający na Shef, rzeczniczka powiedziała, że ​​każda osoba, która nie przestrzega lokalnych przepisów i regulacji, zostanie zawieszona. Następnego dnia panie Ofiary Huanga na Shef zniknęły.

Pan. Huang powiedział, że nie jest dla niego jasne, dlaczego został usunięty z platformy Shefa.

Nadal sprzedaje dania na WoodSpoon. Dodał, że ma nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie gotować w komercyjnej kuchni.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.