Dieta zupy porowej: plan posiłków, lista posiłków i porady | Najlepsze diety | Dieta i fitness

Chociaż pory są narodowym symbolem Walii, to Francuzi uczynili z nich modną dietę.

Wegańska kremowa zupa porowo-ziemniaczana. Studio shot, leżące na płasko, powyżej.

(Obrazy Getty’ego)

Te wysokie, białe i zielone rośliny są warzywami korzeniowymi z rodziny allium (do której należą czosnek, szczypiorek i cebula). Pory zawierają dużo organicznych związków siarki, które są organicznymi cząsteczkami zawierającymi siarkę. Te związki nadają warzywom czosnkowym silny zapach. Ale oferują również silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które mogą wspierać układ odpornościowy i ogólny stan zdrowia.

Lisa Young, konsultantka ds. żywienia i autorka „Finally Full, Last Slim” i „The Portion Teller Plan”, mówi, że „pory są bogate w przeciwutleniacze kaempferol i allicynę, które mogą pomóc w walce z utlenianiem prowadzącym do chorób przewlekłych”. Utlenianie to proces, w którym komórki mogą zostać uszkodzone w wyniku codziennego zużycia lub narażenia na toksyny.

Przeciwutleniacze pomagają zwalczać ten proces i uważa się, że zmniejszają ryzyko chorób takich jak cukrzyca, choroby serca i nowotwory.

Pory mają łagodniejszy smak niż cebula czy czosnek, ale wciąż są nieco gryzące, ale dobrze sprawdzają się w wielu potrawach. Ale to woda używana do ich gotowania jest głównym aspektem diety zupy porowej.

Jaka jest dieta zupy porowej?

Dieta zupy porowej, a dokładniej sama zupa, jest czasami określana mianem magicznej zupy porowej. Podobno pokolenia Francuzek używały go jako szybkiego narzędzia do odchudzania, które naśladuje post i może pomóc osobom odchudzającym się szybko zrzucić kilka kilogramów.

Zarówno magiczna zupa porowa, jak i podejście dietetyczne z zupą porową do odchudzania zyskały nową uwagę po tym, jak wspomniano w drugim sezonie popularnego programu Netflix „Emily In Paris”.

Jak to działa

W tej diecie chodzi o zupę, która jest zasadniczo tylko wodą używaną do gotowania porów.

Przepis nie może być prostszy: odetnij zielone końce i żylaste korzenie porów i wyrzuć je. Pokrój białą część pora wzdłuż i spłucz pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, które mogły utkwić między warstwami.

Włóż pory do dużego garnka i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 20 do 30 minut.

Gdy pory się ugotują, odlej płyn i odstaw go – to twoja zupa porowa. „Dieta wymaga picia 1 szklanki zupy porowej co dwie do trzech godzin przez 48 godzin” – mówi Young.

Jeśli jesteś bardzo głodny, możesz zjeść pół szklanki samego ugotowanego poru, ale generalnym pomysłem jest rezygnacja z pokarmów stałych na 48 godzin i picie tylko zupy podczas dwudniowego okresu postu, który stanowi zupę porową dieta.

Niektóre przepisy wymagają dodania dodatków smakowych, takich jak sól, cytryna lub pietruszka. Nora Minno, certyfikowana trenerka osobista z siedzibą w Nowym Jorku i zarejestrowana dietetyk w firmie Soylent produkującej koktajle proteinowe na bazie roślinnej, mówi, że niektóre przepisy mogą sugerować „dodawanie przypraw lub śmietany, aby bulion smakował lepiej, a jednocześnie jest bardzo niskokaloryczny”. Ale oczywiście śmietana jest produktem wysokokalorycznym i wysokotłuszczowym, więc musisz kontrolować, ile dodasz, jeśli chcesz szybko schudnąć, co obiecuje dieta zupy porowej.

Plusy

 • Może przyspieszyć utratę wagi. Nie przyjmując stałych pokarmów przez dwa dni, większość ludzi w naturalny sposób od razu straci kilka kilogramów.
 • Bez liczenia węglowodanów, punktów i kalorii.
 • Jasno określony plan z przepisami.

Cons

 • Bardzo restrykcyjne.
 • Nie długoterminowe lub zrównoważone podejście do żywienia lub utraty wagi.
 • Brakuje dogłębnych wskazówek żywieniowych.
 • Potencjał do monotonii, chyba że dostosujesz swoją zupę.
 • Jedzenie poza domem jest ograniczone.
 • Prawdopodobnie będziesz głodny.
 • Niebezpieczne dla niektórych osób, takich jak osoby z historią zaburzeń odżywiania.
 • Niewiele badań na poparcie tego.
 • Spada pod względem odżywczym.

Korzyści zdrowotne diety z zupą porową

Jeśli masz otyłość lub masz nadwagę, wskazane może być zrzucenie zbędnych kilogramów, ponieważ może to mieć wpływ na wiele innych wskaźników zdrowia. Chociaż nie ma wielu dostępnych dowodów naukowych potwierdzających stosowanie diety zupy porowej dla ogólnej poprawy stanu zdrowia, istnieją pewne czynniki zdrowotne, na które może mieć wpływ utrata masy ciała, której doświadczają niektórzy dietetycy podczas stosowania diety zupy porowej.

Możliwe korzyści związane z dietą zupy porowej mogą obejmować:

Kubek rosołu z porów zawiera około 15 kalorii, a ponieważ to wszystko, co będziesz spożywać przez 48 godzin, możesz zrzucić kilka funtów. Ta utrata wagi może wynikać głównie z wagi wody, ponieważ nie spożywasz pokarmów stałych; gdy tylko zaczniesz ponownie jeść pokarmy stałe, te zgubione kilogramy mogą z powrotem pełzać.

To powiedziawszy, badanie z 2014 r. wykazało, że osoby jedzące zupy mają mniejsze ryzyko otyłości i mają tendencję do spożywania żywności wyższej jakości. Spożywanie niskokalorycznej zupy przed posiłkiem może zmniejszyć głód po nadejściu drugiego dania, co może prowadzić do zmniejszenia ogólnego spożycia kalorii i utraty wagi. Co więcej, ponieważ pory składają się w ponad 80% z wody, mogą pomóc Ci poczuć się pełniejszym przy mniejszej ilości jedzenia.

Pory mają również łagodne działanie moczopędne, co oznacza, że ​​pomagają wypłukać nadmiar płynów poprzez zwiększone wydalanie moczu. Może to pomóc w natychmiastowym spadku masy ciała, napędzając niektórych dietetyków do bardziej zrównoważonego, długoterminowego programu odchudzania.

Chociaż dieta zupy porowej nie zapewni trwałej utraty wagi, wiele osób używa jej jako środka na zresetowanie lub „odtruwanie” podczas rozpoczynania nowej diety. Niektórzy entuzjaści diety zupy porowej uważają, że eliminując prawie wszystkie pokarmy przez pewien czas, mogą dać swojemu przewodowi pokarmowemu szansę na odpoczynek i reset, ale nie ma zbyt wielu dowodów na poparcie tego twierdzenia.

Przeciwutleniacze zwalczają stres oksydacyjny w komórkach. To codzienny stres związany z zużyciem, który każdego dnia poddaje się naszemu ciału. Niektóre badania wykazały, że diety bogate w przeciwutleniacze i flawonoidy (rodzaj przeciwutleniaczy), takie jak te znajdujące się w porach i innych warzywach allium, mogą obniżyć stres oksydacyjny i wywołany przez niego ogólnoustrojowy stan zapalny. To z kolei może obniżyć ryzyko niektórych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca i niektóre nowotwory.

Zmniejszenie stanu zapalnego jest również związane z opóźnionym początkiem choroby Alzheimera i innymi postaciami demencji, a być może związki zawarte w warzywach czosnku mogą pewnego dnia być stosowane w leczeniu demencji; badanie przeprowadzone w 2015 roku w Indiach wykazało, że allicyna, cząsteczka występująca w czosnku i innych warzywach allium, wykazuje potencjał do łagodzenia pogorszenia funkcji poznawczych i pamięci u pacjentów z chorobą Alzheimera.

Jedzenie poza domem i diety specjalne

Nie będziesz jadł poza domem podczas diety zupy porowej, ponieważ tylko zupa porowa jest dozwolona podczas 48-godzinnego okresu diety. Zupa jest naturalnie wegetariańska, wegańska i bezglutenowa. Jest również bezmleczny, chyba że do przepisu dodasz śmietanę, mleko lub inny produkt mleczny.

Dzieci, kobiety w ciąży i osoby z zaburzeniami odżywiania lub historią zaburzeń odżywiania powinny unikać tej diety, ponieważ każde bardzo restrykcyjne podejście do przyjmowania pokarmu może spowodować zaostrzenie lub nawrót objawów. Sportowcy i osoby bardzo aktywne również powinny zachować ostrożność, a ta dieta dostarcza bardzo mało kalorii, aby napędzać aktywność fizyczną.

Zagrożenia dla zdrowia związane z dietą zupy porowej

Wielu dietetyków traktuje dietę zupy porowej jako modę lub sztuczkę, która powoduje, że dietetycy są głodni i częściej wracają do zdrowia po napadach objadania się po zakończeniu 48-godzinnego postu.

Young mówi, że dieta zupy porowej „nie jest zrównoważonym podejściem do odchudzania”.

Minno zgadza się, że „dieta zupy porowej nie jest całkowicie zdrowym podejściem do odchudzania, chociaż utrata masy ciała najprawdopodobniej nastąpi podczas stosowania tej diety”.

Gaby Vaca-Flores, zarejestrowana dietetyczka i założycielka Glow+Greens, firmy konsultingowej zajmującej się odżywianiem i pielęgnacją skóry z siedzibą w Santa Monica w Kalifornii, mówi, że ponieważ typowa porcja zupy porowej może wynosić od 15 do 25 kalorii, „jeśli jesteś filiżanka zupy porowej co dwie do trzech godzin podczas typowego okna żywieniowego, spożywasz tylko 90 do 300 kalorii dziennie. Spożywanie tak niewielkich ilości kalorii, nawet jeśli trwa tylko 48 godzin, może być szkodliwe i może wskazywać na zaburzone zachowania żywieniowe”.

Mówi, że może to również „oszukać twoje ciało, by myślało, że „poszczę”, co doprowadzi tylko do tymczasowej utraty wagi wody, a nie tłuszczu”.

Powiedział, że „pory są bardzo zdrowe i zawierają korzystne składniki odżywcze” – mówi Young. Zamiast decydować się na dietę zupy porowej, zaleca wykorzystanie korzyści zdrowotnych porów poprzez dodanie ich do „bardziej zbilansowanej diety, w tym produktów z kontrolowanymi porcjami ze wszystkich grup żywności w celu długoterminowej utraty wagi”. Mówiąc prościej, chociaż dieta zupy porowej może nie być dobrym wyborem dla trwałej utraty wagi, pory są wspaniałym dodatkiem do każdej zbilansowanej diety.

Reda Elmardi, zarejestrowana w Nowym Jorku dietetyk i właścicielka thegymgoat.com, internetowego źródła szkoleniowego, zauważa, że ​​pory są niedrogie, wszechstronne i „łatwe w uprawie z nasion i są doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu”.

I, jak mówi Vaca-Flores, „istnieje wiele sposobów na delektowanie się porem innym niż w zupie. Polecam pieczenie, gotowanie na parze lub wrzucanie do sałatki.” Dodanie większej ilości porów do diety pomoże Ci zwiększyć spożycie korzystnych składników odżywczych bez dodawania zbyt dużej ilości kalorii.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.