Czym są szczypiorek? – Korzyści, zastosowania i przepisy

Czym są szczypiorek? - Korzyści, zastosowania i przepisy

Ponieważ z niecierpliwością czekamy na szczyt sezonu soczystych pomidorów w sierpniu nadal jedziemy do naszego lokalnego rynku rolników aby zobaczyć, co mają do zaoferowania produkty w połowie lata. Wśród tonów jasnej czerwieni Wiśnieniepowtarzalny i aromatyczny główki czosnkua nawet wczesne oznaki koper włoski przysięga rukola to pyszny i delikatny szczypiorek, który idealnie nadaje się do letniej kuchni. Tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o używaniu szczypiorku w kuchni.

Czym jest szczypiorek?

Szczypiorek jest częścią rodziny cebuli (zwanej allium) i jest najbardziej dostępny w cieplejszych miesiącach, wyjaśnia Debra Moserwspółzałożycielka Central Farm Markets w Waszyngtonie DC To zielona, ​​podobna do trawy roślina, która po podlaniu i pozostawieniu do wzrostu wytwarza piękny fioletowy kwiat, który jest również jadalny – dodaje.

Najpopularniejszym rodzajem szczypiorku na rynkach amerykańskich jest szczypiorek francuski, który wygląda jak małe zielone, puste rurki trawy. Ale są też szczypiorki chińskie (lub czosnkowe), które są bardziej płaskie i mają lekko czosnkowy smak, mówi Szkło Juliidyrektor ds. komunikacji w ŚWIEŻE FARMAorganizacja non-profit, która obsługuje targi rolników wyłącznie dla producentów w regionie środkowoatlantyckim.

Są bardzo małe i delikatne, ale wymagają bardzo mało przygotowania i są łatwe w obsłudze. Po prostu umyj i posiekaj, aby dodać do czegokolwiek, mówi Lee Jonesrolnik z tyłu Ogród Szefa Kuchni.

Czy szczypiorek jest tym samym co szalotka, szczypiorek czy szczypiorek?

Oni nie są! Podobny do różnica między szalotką, zieloną cebulką i dymkąszczypiorek to kolejna roślina z rodziny, która ma nieco inny smak i zastosowanie. Ale Jones zachęca do używania różnych cebul w swoich potrawach. „To nie musi być albo/albo” – mówi. „Oferują tyle różnorodności”. To jest różnorodność kolorów, tekstur i smaków.

Szklane nuty są świetne dla osób, które nie lubią ostrego smaku szalotki lub cebuli. „To zupełnie inna roślina niż szalotka i zielona cebula i ma tak łagodny smak” – mówi Glass. „Jeśli nie lubisz szalotki, nie zakładaj, że nie lubisz szczypiorku”.

Jak smakuje szczypiorek?

Mówiąc o smaku, szczypiorek ma podobny smak cebuli do innych z rodziny allium, ale ma znacznie łagodniejszy, delikatniejszy smak, mówi Moser. Opisuje je jako „trochę cebuli” i używa ich w niektórych miejscach, aby w razie potrzeby uzyskać odrobinę koloru, świeżości lub smaku cebuli.

„Zwłaszcza jeśli ludzie myślą, że nie lubią cebuli, są one bardzo łagodne i przystępne” – mówi Glass.

Jak gotować ze szczypiorkiem i przepisy na szczypiorek

Używając szczypiorku, Jones sugeruje włączenie go do potraw na surowo, ponieważ gotowanie może sprawić, że stracą swój smak. Niektóre zatwierdzone przez ekspertów przepisy i zastosowania szczypiorku obejmują:

 • Zajmij się przybraniem. Najczęstszym zastosowaniem szczypiorku jest dodanie posypki cebulą na prawie każde danie jako aromatyczny i kolorowy dodatek. Jessica Levinson MS, RDN, CDN., dietetyk kulinarny i dietetyk komunikacji z Nowego Jorku, doda trochę posiekanego szczypiorku do wędzonego łososia, placków ziemniaczanych, tłuczonych ziemniaków lub jajek.
 • Najlepsza zupa. Levinson lubi dodawać szczypiorek do jej ulubiony przepis na zupę grzybową lub pokrojone w pyszny smak, który wieńczy jej gazpacho arbuzowo-pomidorowe.
 • Wymieszać z dressingami. Ze względu na ich łagodny i delikatny smak, Glass lubi dodawać je do dressingów Ranch lub sosów Green Goddess.
 • Dodaj do pasztecików. Niezależnie od tego, czy robisz pasztecik z łososia, czy ciasto krabowe, Glass mówi, że łączenie szczypiorku z owocami morza to świetny duet.
 • Wrzucić do sałatek. Moser lubi posypać swoją letnią sałatkę z homara lub sałatkę ziemniaczaną garścią szczypiorku dla smaku i koloru (w ten sposób szczypiorkowa sałatka ziemniaczana). Szczególnie kochamy je w tym sezonie Sałatka z pomidorów Heirloom.
 • Zmiksuj na masło. Jones lubi posypać tosty masłem ziołowym, które jest pyszne i łatwe do zrobienia z posiekanym szczypiorkiem. Po prostu wymieszaj szczypiorek i zioła z masłem, dodaj szczyptę soli i używaj jak masła na chlebie.
 • Upiecz je. Jeśli surowy szczypiorek po prostu nie jest dla Ciebie lub chcesz wyjątkowej odmiany sezonowych warzyw, spróbuj go upiec! Zmieszaj szczypiorek z ulubionymi pikantnymi wypiekami, takimi jak ciastka lub to cheddar, bekon i szczypiorkowy szybki chleb na pyszny dodatek do brunchu.

  Żywy korzeń

  Szczypiorek

  Żywy korzeń
  livelyroot.com

  38,00 zł

  Gdzie kupić szczypiorek

  Szczypiorek można znaleźć przez cały rok w większości supermarketów, a w cieplejszych miesiącach na lokalnym targu. Większość części kraju zbiera szczypiorek w ich szczyt sezonu od wczesnej wiosny (około marca) do wczesnej jesieni (koniec września). Według Almanach Rolnikato wieloletnia roślina sadzone wczesną do połowy wiosny na zbiory wczesnoletnie.

  Szczypiorek jest również niezwykle łatwy w użyciu rosną w pomieszczeniach przez cały rok, więc uprawiasz swój własny. Moser mówi, że pod koniec roku brązowieją i zamierają, ale możesz zostawić pędy, a wyrosną ponownie następnej wiosny, o ile będziesz je dalej podlewać i pozostawiać w półcieniu. Jones mówi, że możesz kupić roślinę na targu lub kupić roślinę lub nasiona z lokalnego sklepu z roślinami.

  Jak przechowywać szczypiorek

  Szczypiorek z supermarketu jest często sprzedawany w plastikowej skorupce i można go przechowywać w pojemniku i przechowywać w lodówce przez około tydzień, mówi Moser. Zauważa, że ​​szczypiorek z supermarketu został wysłany, więc będzie trwał krócej niż ten, który sam uprawiasz lub kupujesz na targu.

  Jeśli zbierasz je lokalnie lub masz w przydomowym ogródku, Jones sugeruje owinięcie ich w pergamin i przechowywanie w lodówce.

  Odżywianie szczypiorku

  Szczypiorek ma podobne korzyści zdrowotne dla innych cebulale największą różnicą jest to, że wielkość porcji szczypiorku jest zwykle znacznie mniejsza niż innych cebul, więc prawdopodobnie dostaniesz więcej składników odżywczych z większych warzyw z rodziny cebul, wyjaśnia Levinson.

  Nie oznacza to jednak, że nie warto ich dodawać do twojego talerza. „Szczypiorek zawiera witaminy A i C, cholinę i kwas foliowy” – zauważa. „Ponieważ szczypiorek jest zwykle używany jako przybranie, jest mało prawdopodobne, aby zawierał dużo tych składników odżywczych, ale korzystne jest regularne dodawanie szczypiorku”. Badania odkryła nawet, że czosnek, cebula, czosnek, szczypiorek, por i szalotka mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania.

  Ta treść jest tworzona i utrzymywana przez stronę trzecią i importowana na tę stronę, aby pomóc użytkownikom podać ich adresy e-mail. Możesz znaleźć więcej informacji na temat tej i podobnych treści na piano.io

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.