Czy puzol jest zdrowy? Oto, co mówi dietetyk

Czy puzol jest zdrowy? Oto, co mówi dietetyk

Podobnie jak wiele tradycyjnych dań meksykańskich, pozole to danie na bazie kukurydzy, często spożywane w całym kraju podczas świąt. To powiedziawszy, możesz również cieszyć się nim w każdy inny dzień w roku, jeśli chcesz.

Jest to gulasz zazwyczaj przyrządzany z mięsa, warzyw, sosu, bulionu i hominy – składnika na bazie kukurydzy. Do wyboru jest wiele przepisów, głównie różniących się rodzajem mięsa i użytego sosu.

Ponieważ jest to tak popularne danie zarówno w Meksyku, jak i poza nim, możesz się zastanawiać, czy to bogate w smak danie jest zdrowe.

W tym artykule opisano pozole i dowiesz się, czy jest to zdrowe, czy nie.

Pozole to jedno z najpopularniejszych tradycyjnych dań kuchni meksykańskiej. To zupa lub gulasz, którego głównym składnikiem jest mamałyga.

Hominy wytwarza się w wyniku obróbki suszonych ziaren kukurydzy w procesie zwanym nixtamalizacją. Nixtamalization została opracowana przez starożytne cywilizacje Majów i Azteków i obejmuje zasadowe gotowanie ziaren kukurydzy (1).

Nixtamalizacja jest tradycyjnie wykonywana przy użyciu białej substancji zwanej wapnem, która składa się głównie z wodorotlenku wapnia. Ziarna kukurydzy są gotowane w wapnie, moczone przez noc w temperaturze pokojowej i myte wodą w celu usunięcia nadmiaru wapna (1).

Aby przygotować pozole, hominy gotuje się w bulionie wieprzowym lub drobiowym.

Inne składniki na ogół obejmują:

 • wieprzowina lub kurczak
 • zielony lub czerwony ostry sos
 • szatkowana sałata lub kapusta
 • pokrojona rzodkiew
 • siekana cebula
 • awokado

Wśród wielu dostępnych wariantów receptur wyróżniają się trzy główne typy – czerwona, zielona i biała pozola.

Czerwona pozola jest wytwarzana przy użyciu czerwonego ostrego sosu, zwykle zawierającego takie składniki, jak czerwone pomidory i chili.

Jak sama nazwa wskazuje, zielone pozole są wytwarzane przy użyciu zielonego ostrego sosu, który zamienia czerwone pomidory i chili na zielone. Może również zawierać kolendrę i epazote, zioło pochodzące z południowego Meksyku.

Natomiast białe pozole zawierają tylko gulasz i bez dodatku sosu.

Streszczenie

Pozole to gulasz na bazie kukurydzy, zrobiony z wieprzowiny lub kurczaka, warzyw i przypraw. Może być czerwony lub zielony w zależności od użytego ostrego sosu. Może być również biały, jeśli nie zostanie dodany sos.

Pozole to zbilansowana i bogata w składniki odżywcze zupa, która dostarcza wszystkie trzy makroelementy – węglowodany, białko i tłuszcze.

Jedna filiżanka (238 gramów) porcji pozol z mięsem wieprzowym i bulionem drobiowym zapewnia (2):

 • Kalorie: 214
 • Węglowodany: 12 gramów
 • Białko: 18 gramów
 • Tłuszcz: 10 gramów
 • Niacyna: 36% dziennej wartości (DV)
 • Sód: 25% DV
 • Cynk: 20% DV
 • Fosfor: 15% DV
 • Potas: 8% DV
 • Żelazo: 7% DV

To danie jest bogate w witaminy i minerały, takie jak cynk, potas i niacyna, znana również jako witamina B3. Oferuje również trochę wapnia i magnezu, które są zwiększone podczas procesu nixtamalizacji (1, 3).

Co ciekawe, niedobór niacyny lub pelagry – stan charakteryzujący się objawami takimi jak depresja, apatia, bóle głowy, zmęczenie i utrata pamięci – jest rzadkością w krajach, w których wiele tradycyjnych potraw koncentruje się wokół kukurydzy (1, 4).

Co więcej, nixtamalizacja poprawia jakość białka hominy i zmniejsza zawartość składników antyodżywczych w kukurydzy. Antyskładniki odżywcze to związki, które mogą utrudniać wchłanianie niektórych składników odżywczych w twoim ciele (1, 3).

Dlatego cieszenie się filiżanką posole może być pocieszającym sposobem na dodanie większej ilości składników odżywczych do diety.

Streszczenie

Pozole to zbilansowane danie bogate w białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Zawartość niektórych składników odżywczych ulega poprawie podczas procesu nixtamalizacji, przez który przechodzi kukurydza.

Pozole to zdrowe danie, które może oferować pewne korzyści zdrowotne.

Może być przyjazny dla odchudzania

Jak wspomniano, pozole to bogaty w białko gulasz, który dostarcza do 18 gramów białka na 1 filiżankę (238 gramów).

Stanowi to 32–38% zalecanego dziennego spożycia (RDA) białka. RDA odzwierciedla, ile białka należy spożywać dziennie, aby uniknąć niedoboru białka, i wynosi 0,36 grama na 1 funt (0,8 grama na kg) masy ciała (5).

Badania pokazują, że diety bogate w białko są skuteczne w kontrolowaniu wagi. Jest to prawdopodobnie spowodowane wpływem białka na wydatek energetyczny i apetyt (5, 6, 7).

Białko zwiększa Twój wydatek energetyczny poprzez zwiększenie termogenezy indukowanej dietą (DIT) i metabolizmu spoczynkowego. DIT odnosi się do energii potrzebnej do wchłaniania składników odżywczych, metabolizmu i przechowywania w twoim ciele (5, 6).

Dla porównania tłuszcze i węglowodany zwiększają DIT odpowiednio o 0–3% i 5–10%, podczas gdy białka powodują wzrost o 20–30% (5).

Białko pomaga również zwiększyć uczucie pełności i zmniejszyć apetyt poprzez modulację hormonów jelitowych (5, 6, 7).

W szczególności dowody sugerują, że białko może zwiększać poziom hormonów zmniejszających głód, takich jak glukagonopodobna cholecystokinina (CCK), peptyd 1 (GLP-1) i peptyd YY (PYY). Białko obniża również poziom greliny, hormonu promującego apetyt (5, 6, 7).

Wysoka zawartość błonnika

Proces nixtamalizacji zastosowany do produkcji hominy powoduje znaczące zmiany chemiczne, odżywcze i jakościowe kukurydzy (8).

Godną uwagi zmianą jest wzrost zawartości w kukurydzy odpornej skrobi, rodzaju błonnika związanego z licznymi potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi (1, 3).

Zwiększona zawartość skrobi opornej w żywności wiąże się z lepszą kontrolą poziomu cukru we krwi, ponieważ błonnik pomaga obniżyć indeks glikemiczny (IG) żywności i poprawia wrażliwość na insulinę (1, 3, 9, 10).

Niski IG oznacza, że ​​żywność zawierająca węglowodany nie spowoduje znacznego wzrostu poziomu cukru we krwi. Poprawiona wrażliwość na insulinę oznacza, że ​​Twoje komórki będą lepiej reagować na hormon insuliny, który jest potrzebny do metabolizmu cukru.

Skrobia oporna działa również jako prebiotyk, który jest pokarmem dla bakterii przyjaznych w jelitach. Zwiększa to produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), które mogą poprawić zdrowie jelit (10, 11).

Ponadto oporna skrobia może poprawić zdrowie serca, pomagając organizmowi w kontrolowaniu poziomu trójglicerydów i cholesterolu (9).

Posiłek bezglutenowy

Diety bezglutenowe mogą obejmować żywność, taką jak owoce, rośliny strączkowe, warzywa, mięso, ryby, drób, produkty mleczne oraz bezglutenowe płatki zbożowe i pseudozboża, takie jak kukurydza, ryż, proso, sorgo, komosa ryżowa, kasza gryczana, amarantus i teff (12).

Będąc daniem na bazie kukurydzy, pozole jest naturalnie bezglutenowe. To sprawia, że ​​jest to świetna opcja dla osób z celiakią lub wrażliwością na gluten, które stosują dietę bezglutenową (12).

Raporty Celiac Sprue Association – największej non-profit grupy wspierającej celiakię w Stanach Zjednoczonych – stwierdzają, że zeina, główne białko w kukurydzy, nie powoduje reakcji alergicznych u osób z celiakią (13).

W związku z tym kukurydza, mąka kukurydziana i homilia są bezpiecznymi składnikami do stosowania w produktach bezglutenowych (13).

Streszczenie

Pozole może wspomagać odchudzanie ze względu na wysoką zawartość białka. Może wspierać zdrowie dzięki odpornej skrobi. Dodatkowo jest to danie naturalnie bezglutenowe.

Pomimo potencjalnych korzyści zdrowotnych pozole gulasz może mieć również pewne wady.

Na początek może być bogaty w sód. Może to być szczególnie prawdziwe, jeśli używasz gotowego bulionu do gotowania hominy i jeśli podajesz go z bogatymi w sód dodatkami, takimi jak chipsy tortilla.

Wysokie spożycie sodu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego u niektórych osób. To z kolei może zwiększyć ryzyko udaru mózgu (14, 15).

Pozole może również zamienić się w wysokotłuszczowy i wysokokaloryczny posiłek, w zależności od wyboru mięsa i dodatków.

Aby kontrolować zawartość sodu, tłuszczu i kalorii w posiłku, spróbuj zrobić własny bulion lub użyj wersji o niskiej zawartości sodu. Zdecyduj się na chudsze kawałki mięsa, takie jak polędwica wieprzowa lub pierś z kurczaka bez skóry i ogranicz wielkość porcji gęstych kalorii i dodatków.

Streszczenie

Pozol może być bogaty w sód, tłuszcz i kalorie, w zależności od wybranych składników. Wybierz bulion o niskiej zawartości sodu, chude kawałki wieprzowiny lub kurczaka i pamiętaj o wielkości porcji dodatków.

Pozole można spożywać na różne sposoby – na przykład w zależności od wyboru salsy.

Oprócz wyboru między sosem czerwonym, zielonym lub bez sosu, niektóre przepisy dodają fasolę do mieszanki. Inne zawierają tylko fasolę jako wegetariańską lub wegańska alternatywę dla wieprzowiny lub kurczaka, często razem z bulionem warzywnym.

Podczas gdy pozole jest zwykle posypane posiekaną sałatą lub kapustą, pokrojoną w plasterki rzodkiewką, pokrojoną w kostkę cebulą, awokado i ćwiartkami limonki, często można również znaleźć chipsy tortilla, kolendrę i kwaśną śmietanę jako część wykończeniowych akcentów.

Streszczenie

Przepisy na puzole mogą różnić się w zależności od wybranego sosu, a niektóre wymagają dodatkowych składników. Możesz zrobić wegetariańskie pozole, zamieniając mięso na fasolę i używając bulionu warzywnego. Do wyboru jest szeroka gama dodatków.

Pozole to meksykański gulasz zrobiony z hominy, mięsa, czerwonego lub zielonego ostrego sosu, bulionu i dodatków, takich jak sałata, kapusta, cebula, awokado i limonka.

To zbilansowane danie wykonane z pożywnych składników, które mogą pomóc Ci schudnąć, kontrolować poziom cukru we krwi i poprawić zdrowie jelit – a wszystko to bez glutenu.

Jednak może być również bogaty w sód, tłuszcz i kalorie. Dlatego zaleca się stosowanie bulionów o niskiej zawartości sodu i chudych kawałków mięsa.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.