Conocne posiłki Ramadanu łączą przyjaciół, rodzinę i nostalgię

Msakhan simply means "heated" in Arabic and refers to a time when Palestinian farmers would reheat day old taboon bread with olive oil. Over time, it has come to included caramelized onions cooked with copious amounts of sumac and roast chicken.

Mój wujek gołymi rękami macerował limonki i cytryny z cukrem w garnku ze stali nierdzewnej, w powietrzu unosił się zapach wody z kwiatu pomarańczy. Przygotowywał lemoniadę, która towarzyszyła każdemu iftarowi podczas ramadanu. Babcia przekazywała uwagi mamie i ciociom – więcej soli, mniej ciepła, inna taca – gdy upajający aromat karmelizowanej cebuli krzyżował się z zapachem pieczonego kurczaka w piekarniku. Msakhan, duży chleb taboon z karmelizowaną cebulą, pieczonym kurczakiem, sumakiem i orzeszkami pinii, był w menu tej pierwszej nocy Ramadanu.

Dorastałem w Jerozolimie, z dala od rodzinnej wioski, którą moja dalsza rodzina nadal zamieszkiwała, w międzywyznaniowym gospodarstwie domowym z muzułmańską matką i chrześcijaninem. Jednak w każdy piątek chodziliśmy do domu mojej babci, gdy cała rodzina zbierała się przy jedzeniu. Jednak w Ramadanie same piątki mi nie wystarczały, więc znalazłam wszelkie wymówki, by spędzić większość miesiąca śpiąc w domach moich dziadków i kuzynów, chłonąc magiczną aurę, która otaczała ten święty czas.

Ramadan to czas religijnych intencji i powściągliwości, czas empatii wobec tych, którzy mają mniej, wdzięczności za nasze błogosławieństwa, skupienia się na świecie duchowym zamiast materialnego, modlitwy, darowizny na cele charytatywne, a przede wszystkim spędzać czas z bliskimi. Jeśli mieszkasz w świecie arabskim, nadejście Ramadanu jest namacalne – zarówno dla chrześcijan, jak i muzułmanów. Schodzi chmura spokoju, tempo życia staje się wolniejsze, praca zwalnia, a jedzenie zajmuje centralne miejsce. To już nie jeden posiłek na stole każdego wieczoru, ale uczta, składająca się z zup, ciastek, sałatek i kilku dań głównych. Każdego wieczoru serwowany jest deser, często qatayef (nadziewane naleśniki z kaszy manny) lub awameh (chrupiące smażone kulki ciasta nasączone syropem cukrowym), które nagle pojawiają się wszędzie, gdy sklepy zapowiadają przybycie Ramadanu.

Ale to coś więcej niż uroczyste posiłki. Chodzi o to, by rodzina spotykała się prawie co noc, dając nam coś do świętowania. Ponieważ jest to również czas, aby być hojnym dla innych, rodziny są często zapraszane na kolację lub zapraszają innych do swoich domów, dzięki czemu Ramadan jest jednym z najbardziej towarzyskich okresów w roku. Piękno spotkań towarzyskich polega na tym, że wykraczają poza religię. Zapraszasz sąsiadów i kolegów, witasz emigrantów i znajomych, a także dzielisz się zdobyczą, którą masz przywilej cieszyć.

Ponieważ spędziłem więcej lat mieszkając poza moim krajem ojczystym niż w nim, Ramadan to pora roku, w której czuję się najsilniejsza bóle nostalgii. Kiedy jestem niespokojny w nocy, to pamiętam, jak o czwartej rano ciocia budziła nas, wkładała na nas kurtki lub szlafroki, prowadząc nas po schodach i przez ogród do kuchni mojej babci. Tam zapach smażonego sera i herbaty szałwiowej zaostrzał apetyt nawet najbardziej śpiącym z nas. Siadaliśmy na macie podłogowej, grzejąc się przy grzejnikach i jedliśmy suhoor – posiłek przed świtem, który miał nas zatrzymać w ciągu dnia postu.

Prostota tamtych czasów stoi w jaskrawym kontraście z życiem, które wybrałem tutaj, w Stanach Zjednoczonych, gdzie tempo życia ani nie zwalnia, ani nie dostosowuje się do nadejścia świętego miesiąca. Tak więc to na nas, którzy cenimy Ramadan, spada obowiązek utrzymania jego ducha przy życiu. Przypominam sobie, że jako dziecko mogłam policzyć na rękach, ile razy faktycznie pościłam każdego roku, a mimo to magia miesiąca była dla mnie żywa. Żyła na zgromadzeniach, w dobrej woli, jaką żywiliśmy dla innych, w okazanej hojności, a przede wszystkim w jedzeniu.

Tak więc w ciągu ostatnich kilku lat odkryłem, że nawet jeśli nie potrafię odtworzyć swojego dzieciństwa – a już na pewno nie potrafię odtworzyć dokładnie smaków lemoniady lub msakhan z kuchni mojej babci – mogę ożywić elementy tamtych czasów w moim domu dzięki zapraszając przyjaciół w ciągu miesiąca, okazując moją wdzięczność tym, którzy stali się jak rodzina w obcym kraju, oraz wprowadzając tych, którzy nie znają miesiąca i jego jedzenia do naszych tradycji. W tych powitalnych chwilach i wspólnych posiłkach przypominam sobie, że teraz tworzę podobne wspomnienia dla przyszłych pokoleń. Przeważnie jednak zdaję sobie sprawę, że wspólnota i rytuał, bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, są kolorowymi nitkami utkanymi w gobelinie życia, nadającym mu poczucie piękna i celu.


Jeśli istnieje jedno danie, które jest wyłącznie palestyńskie, to jest nim msakhan. Słowo „msakhan” oznacza po prostu „podgrzewany” w języku arabskim i nawiązuje do czasów, kiedy palestyńscy rolnicy odgrzewali jednodniowy chleb taboon z oliwą z oliwek, aby przedłużyć jego żywotność i poprawić jego smak. Z czasem pojawiła się także karmelizowana cebula gotowana z dużą ilością sumaka i pieczonego kurczaka na wierzchu – wszystkie składniki wyhodowane lub wyhodowane przez samych palestyńskich rolników. Jest wiele sposobów na uproszczenie lub uproszczenie tego dania, ale ta tradycyjna wersja pozostaje mi najbliższa.

Składniki

Na kurczaka

4 udka lub piersi kurczaka ze skórą, z kością

2 łyżki oliwy z oliwek

1 łyżeczka cynamonu

1 łyżeczka sumaka

½ łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu

¼ łyżeczki mielonego kminku

¼ łyżeczki mielonej kolendry

½ łyżeczki soli

Do podpłomyków

½ szklanki oliwy z oliwek

4 duże cebule, grubo pokrojone

2 łyżeczki soli

1 łyżka sumaka

2 łyżeczki mielonego kminku

½ świeżo zmielonego czarnego pieprzu

½ łyżeczki cynamonu

4 Chleby Taboon, średnica 8 cali, przepis poniżej (patrz Uwaga dla uproszczenia)

Służyć

4 łyżki sumaka

¼ szklanki orzeszków piniowych, prażonych

Wskazówki

rozgrzać piekarnik do 375 stopni Fahrenheita

Włóż kurczaka do dużej blachy do pieczenia i posyp oliwą z oliwek, przyprawami i solą. Dobrze przetrzyj ją rękoma, upewniając się, że część marynaty znajduje się pod skórką, a następnie ułóż kawałki skórki do góry i włóż do piekarnika, przygotowując cebulę. Pełne ugotowanie kurczaka w piekarniku zajmie około 75 – 90 minut.

W międzyczasie umieść oliwę z oliwek, cebulę, sól i przyprawy na dużej patelni na małym ogniu. Gotuj, od czasu do czasu mieszając, aż cebula zmięknie i ugotuje się całkowicie bez przyrumieniania, około 30-40 minut. Jeśli cebula wydaje się trochę sucha lub nie uwalnia się woda podczas gotowania, dodaj ¼ szklanki wody lub bulionu drobiowego na raz i kontynuuj gotowanie. Po zakończeniu zdjąć z ognia i odstawić.

W międzyczasie sprawdź, czy kurczak jest gotowy, wyjąć z piekarnika i pozwolić odpocząć podczas składania pieczywa. Wlać soki z prażenia na mieszankę cebuli i wymieszać do połączenia.

Zwiększyć ogień w piekarniku, aby się podsmażyć. Aby złożyć, zanurz brzegi każdego chleba w oleju na powierzchni mieszanki cebuli, a następnie połóż płasko na blasze piekarnika lub blasze do pieczenia. Na każdym chlebie połóż wystarczającą ilość mieszanki cebuli, aby całkowicie ją przykryć, ale zostaw brzeg wokół krawędzi (podobnie jak w pizzy). Posyp sumakiem i prażonymi orzeszkami pinii. Kontynuuj z pozostałymi chlebami.

Biorąc jeden lub dwa płaskie pieczywo na raz, umieść na blasze piekarnika i wstaw do piekarnika, aby przyrumienić brzeg i cebulę, około 2 – 3 minuty. Wyjmij, pokryj każdy płaski chleb kawałkiem kurczaka i podawaj.

Notatka: Chleb taboon z dołeczkami jest najbardziej tradycyjnym chlebem msakhan, ale jeśli nie chcesz go robić w domu, możesz go zastąpić dowolnym innym płaskim chlebem, takim jak chleb naan lub pita. Tylko upewnij się, że jest wystarczająco wytrzymały, aby wytrzymać wagę cebuli i kurczaka.


Wydajność: około 4 duże podpłomyki

Składniki

550 gram mąki uniwersalnej lub chlebowej plus dodatkowo do posypania

150 gram mąki pełnoziarnistej

2 łyżeczki drożdży o szybkim działaniu

1 ½ łyżeczki soli

½ łyżeczki cukru

1 łyżka oliwy z oliwek, plus więcej do skropienia

300ml – 500ml ciepłej wody

Instrukcje

Jeśli mieszasz ręcznie, w dużej misce dodaj mąkę, drożdże, sól i cukier i mieszaj, aż się połączą. Zrób dołek w środku, dodaj olej i 300 ml wody. Mieszaj palcami i stopniowo dodawaj coraz więcej wody i wyrabiaj, aż ciasto połączy się w bardzo miękką, nieco lepką kulkę ciasta. Jeśli mieszanina wydaje się zbyt lepka, pozostaw na 5 minut, a następnie wróć i ponownie ugniataj. Powtórz to raz lub dwa razy, aż uzyskasz bardzo miękką kulkę ciasta.

Alternatywnie połącz składniki, ponownie zaczynając od 300ml wody, w misce miksera stojącego wyposażonego w hak do ciasta i mieszaj na średnich obrotach. W razie potrzeby stopniowo dodawaj więcej wody, aż ciasto zbierze się w bardzo miękką kulkę. Ciasto powinno być trochę lepkie, ale dzięki temu będzie wyjątkowo miękkie i puszyste, więc do formowania i rozprowadzania po prostu używaj dużej ilości mąki.

Z ciasta uformować kulę, posmarować oliwą, przykryj miskę wilgotną ściereczką lub folią spożywczą i odstaw na bok, aż podwoi się. Gdy ciasto wyrośnie, delikatnie ubij, aby uwolnić pęcherzyki powietrza. Podziel na 4 równe porcje, uformuj kulkę między posypanymi mąką palmami i umieść na dobrze posypanej mąką powierzchni roboczej. Odstawić na około 15 minut.

W międzyczasie rozgrzej piekarnik, aby 500 stopni Fahrenheita (lub jego najwyższa temperatura. Połóż odwróconą żeliwną patelnię o średnicy 10-12 cali na ruszcie w piekarniku, aby się podgrzała.

Weź jeden kawałek ciasta, spłaszcz i obtocz w większej ilości mąki. Trzymając ręce na posypanej mąką powierzchni roboczej, spłaszcz ją i rozciągnij do około 5 cali średnicy. Posyp mąką, odwróć i dalej spłaszczaj, aż uzyskasz okrąg o średnicy około 8-10 cali.

Użyj palców, aby zrobić wgłębienia na całym chlebie. Zapobiegnie to wyrastaniu ciasta i tworzeniu kieszeni.

Piecz, aż chleb nabierze bardzo jasnego złocistego wierzchu, około 5 minut. Odwróć i wróć do piekarnika na kolejną minutę. Wyjmij z piekarnika i umieść na tacy wyłożonej ręcznikiem, aby ostygło. Powtórz z pozostałym ciastem.

Przechowywać w temperaturze pokojowej do jednego dnia lub zamrażać do kilku tygodni.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.