Coginut Squash: składniki odżywcze, korzyści i przepisy

The 9 Best Commercial Diets of 2022

Koginut squash: warzywko o wyjątkowej nazwie, ciekawej historii i rosnącej liczbie fanów.

To hybryda, która ma zaledwie kilka lat, ale łączy w sobie najlepsze cechy dyni kabocha i dyni piżmowej w jednym jedzeniu.

Podobnie jak inne dynie zimowe, jest naładowany składnikami odżywczymi — ale niestety ze względu na to, jak nowy jest, może być trudno go znaleźć w niektórych obszarach.

W tym artykule omówiono dynię koginu, jej potencjalne korzyści i sposób jej gotowania.

Koginut squash to hybryda wykonana z dyni piżmowej i kabocha.

Łączy w sobie jedne z najlepszych cech obu dyni, co prowadzi do pulchnej, kremowej konsystencji dyni (jak kabocha) o słodkim smaku i jadalnej skórce (jak orzecha piżmowego).

Miękka zewnętrzna skórka ułatwia krojenie i przyspiesza gotowanie w porównaniu do twardych dyni zimowych, takich jak kabocha i dynia żołędziowa, dzięki czemu szybko staje się popularnym wyborem.

Koginut squash został po raz pierwszy opracowany w 2018 roku w Row 7 Seeds w Nowym Jorku, ale jest teraz dostępny w Stanach Zjednoczonych (1).

Streszczenie

Koginut squash to nowa hybryda dyni piżmowej i kabocha. Ma kremową konsystencję, słodki smak i cienką jadalną skórkę.

Koginut dynia ma podobną zawartość składników odżywczych do innych dyni, takich jak piżmo piżmowe, kabocha i żołądź.

Jednak oficjalne informacje o wartościach odżywczych dla tej hybrydowej dyni nie są dostępne, więc użyliśmy tutaj informacji o wartości odżywczej surowej dyni zimowej. Jedna filiżanka (140 gramów) zawiera (2):

 • Kalorie: 36 kalorii
 • Białko: 1 gram
 • Los: 0 gramów
 • Węglowodany: 9 gramów
 • Błonnik: 1 gram
 • Ryboflawina: 12% dziennej wartości (DV)
 • Witamina A: 66% DV (jako karotenoidy, które w organizmie mogą być przekształcone w witaminę A)
 • Witamina C: 14% DV
 • Witamina E: 10% DV
 • Miedź: 20% DV
 • Potas: 10% DV

Oprócz wymienionych powyżej składników odżywczych, dynia koginowa prawdopodobnie zawiera mniejsze ilości kilku innych witamin i minerałów.

Streszczenie

Dynia Koginut, podobnie jak inne dynie zimowe, zawiera kilka witamin i minerałów. Jednak ponieważ jest to taka nowa hybryda, oficjalne informacje żywieniowe nie są jeszcze dostępne.

Jedną z głównych zalet kabaczka koginu w porównaniu z innymi dyniami zimowymi jest to, że jest znacznie łatwiej gotować.

Odmiany takie jak dynia żołędziowa mają grubą, twardą skórkę, która może być trudna do pokrojenia, co powoduje wolniejsze gotowanie dyni, ale dynia koginowa – jak dynia piżmowa – ma cienką, jadalną skórkę, która łatwo się kroi i szybko się gotuje.

Jednak, podobnie jak inne kabaczki, dynia koginowa jest bogata w ważne składniki odżywcze, w tym potas i witaminę C.

Potas jest niezbędny do funkcjonowania serca i mięśni i może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, podczas gdy witamina C zapewnia szereg korzyści immunologicznych, antyoksydacyjnych i skórnych (3, 4).

Zawiera również przeciwutleniacze karotenoidowe, które organizm może przekształcić w witaminę A. Dodatkowo dostarcza 10% dziennej dawki witaminy E, witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach, która pomaga utrzymać zdrowie włosów, skóry i paznokci (5, 6).

Streszczenie

Koginut dynia jest znacznie łatwiejsza w przygotowaniu niż dynia zimowa o grubej, twardej skórce, takiej jak żołądź i kabocha. Dodatkowo jest niskokaloryczny i jest dobrym źródłem kilku składników odżywczych.

Dynia Koginut może być trudna do znalezienia w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych. Bardziej prawdopodobne jest, że kabaczek można znaleźć na lokalnych targowiskach lub w sklepach spożywczych w większych obszarach miejskich niż na obszarach wiejskich.

Dynia Koginut, podobnie jak inne kabaczki, jest również bogata w potas.

Chociaż potas jest niezbędny, niektóre osoby – w szczególności te z problemami z sercem lub nerkami – mogą zostać poinstruowane, aby ograniczyć spożycie potasu. Jeśli dotyczy to Ciebie, musisz ograniczyć ilość spożywanej dyni (7, 8).

Dobrym pomysłem jest porozmawianie z pracownikiem służby zdrowia, takim jak lekarz lub zarejestrowany dietetyk, jeśli nie masz pewności, ile potasu jest bezpieczne do spożycia.

Streszczenie

W niektórych regionach dynia Coginut może być trudna do znalezienia. Jest również bogaty w potas, więc jeśli musisz ograniczyć jego spożycie ze względu na stan zdrowia, musisz uważać na to, ile jesz.

Większość ludzi piecze dynię w piekarniku, ale można ją ugotować tak, jak inne zimowe dynie.

Oto jak go upiec:

 1. Rozgrzej piekarnik do 400ºF (205ºC).
 2. Pokrój dynię kokosową na pół wzdłuż i wyjmij wszystkie nasiona. Możesz również pokroić go na mniejsze kawałki, takie jak kliny lub kostki, jeśli chcesz.
 3. Posmaruj dynię oliwą i posyp solą i pieprzem do smaku.
 4. Piecz połówki dyni coginut przez około 45 minut do 1 godziny. Squash jest gotowy, gdy jest miękki. Jeśli pokroisz dynię w kliny lub kostki, gotowanie powinno zająć 30–35 minut.

Stąd możesz użyć ugotowanej dyni koginowej jako samodzielnego dodatku, jako bazę do zupy lub jako dodatek do sałatki. Wiele osób przed zjedzeniem posypuje dynię syropem klonowym lub miodem.

Streszczenie

Najpopularniejszym sposobem gotowania dyni jest pieczenie jej w piekarniku i skropienie syropem lub miodem przed podaniem.

Oto kilka przepisów, które mogą Ci się spodobać:

Możesz jednak z łatwością użyć dyni koginowej jako alternatywy dla dyni żołędziowej, kabocha lub dyni piżmowej w każdym przepisie, który wymaga tych dyni, dzięki ich podobnej konsystencji i smaku.

Streszczenie

Wszystkie te przepisy podkreślają dynię koginu, ale możesz również użyć dyni koginu zamiast dyni żołędziowej, dyni piżmowej lub kabochy w dowolnym przepisie.

Koginut squash to hybryda dyni łączącej kabocha i dynię piżmową. Posiada jedwabistą konsystencję kabochy ze słodyczą i jadalną skórką orzecha piżmowego.

Dynia jest bogata w kilka składników odżywczych, ale ludzie, którzy muszą ograniczyć potas, będą musieli ograniczyć jego konsumpcję.

Dynia jest często pieczona i skropiona syropem klonowym, ale może być użyta zamiast piżma, kabochy lub dyni żołędziowej w prawie każdym przepisie.

Jeśli znajdziesz go w lokalnym sklepie spożywczym lub na targu rolnym, zdecydowanie warto spróbować.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.