Co kryje się za wybrednym jedzeniem i jak to przezwyciężyć

Co kryje się za wybrednym jedzeniem i jak to przezwyciężyć

[5 MIN READ]

W tym artykule:

  • Prawie połowa wszystkich małych dzieci przejawia pewne wybredne zachowania żywieniowe.

  • Konsystencja żywności, alergie i wcześniejsze złe doświadczenia mogą prowadzić do wybrednego jedzenia.

  • Dr. Lisa Hoang i Jonathan Maynard dzielą się wskazówkami, jak pomagać dzieciom rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe.

Jeśli Twoje dziecko jest wybrednym jedzeniem, nie jesteś sam. Dowody wskazują, że nawet 50% małych dzieci i 25% starszych dzieci marszczy brwi na coś na swoich talerzach. To frustrujące, jeśli nie wiesz, dlaczego Twoje dziecko odmawia niektórych posiłków, ale przyjmuje inne. Powodów jest wiele i posiadanie kilku sztuczek w rękawie, gdy odpychają talerz, może być pomocne.

Niedawno wysłuchaliśmy rozmowy dr. Lisa Hoang i dr. Jonathan Maynard, dwóch pediatrów z Mission Heritage Medical Group, którzy są również rodzicami małych dzieci. Omówili niektóre przyczyny wybrednego jedzenia i zaoferowali wskazówki, których możesz użyć, aby pomóc dziecku w budowaniu zdrowej diety. Oto kilka najważniejszych informacji.

Webinarium jest przygotowywane przez Szpital Providence Mission.

Jak kształtują się nawyki żywieniowe u dzieci?

Dr. Hoang: Są różne etapy jedzenia, na których dzieci mają różne zdolności. Od 0 do 4 miesięcy są karmione wyłącznie piersią lub mieszanką, a ich mięśnie wystarczają tylko na płynną dietę. Około 4-6 miesięcy, jeśli mają dobrą siłę szyi i potrafią manipulować jedzeniem w ustach, możesz wprowadzić trochę stałych i przecierów.

W wieku 9-12 miesięcy są bardziej wyrafinowane w posługiwaniu się pokarmami stałymi i będą zainteresowane tym, jakie jesz. Pokrój jedzenie na małe kawałki wielkości czubka małego palca i zaoferuj je. Upewnij się, że jest to tłuczone jedzenie, takie jak miękkie warzywa lub miękkie mięso.

Kiedy dzieci zaczynają rozwijać swoje długoterminowe nawyki żywieniowe?

Dr. Hoang: Około roku zaczną jeść dwa lub trzy posiłki z przekąskami pomiędzy nimi. Twoje dziecko będzie miało zręczność palców, aby podnosić jedzenie i wkładać je do ust. Więc pozwól im dołączyć do ciebie przy stole.

Kiedy zaczyna się wybredne jedzenie – odmowa jedzenia?

Dr. Hoang: Około 6-12 miesięcy to najlepszy czas, aby Twoje dziecko zaczęło odmawiać. Mogą rzucać, rzucać lub popychać przedmiotami. Mogą też uczyć się mówić „nie”. Uważają, że fajnie jest widzieć, jak trochę się zmagasz. Z jedzeniem to proces prób i błędów, ale to normalne.

Rozwijają także poczucie tego, jak rzeczy są w ich ustach. Uczą się nowych tekstur. Niekoniecznie musi to oznaczać, że nie chcą jedzenia lub są wybredne. Jedzenie jest dla nich po prostu nowe i na razie go odmawiają.

Co jeszcze może wpłynąć na to, czy dziecko odrzuci jedzenie?

Dr. Hoang: Zęby wyrastają między 6-12 miesiącem, więc ich dziąsła mogą boleć. W tym wieku są również bardzo podatne na presję rówieśników. Niezależnie od tego, czy są w przedszkolu, szkole, czy w domu, jeśli widzą inne dzieci przy stole odpychające rzeczy, są bardziej skłonni do modelowania tego zachowania.

Niektóre dzieci mogą mieć opóźnienia rozwojowe lub zaburzenia sensoryczne, które czynią je bardziej wybrednymi. Innym razem są to alergie pokarmowe lub nietolerancje lub może to być niekorzystne skojarzenie. Na przykład, jeśli Twoje dziecko zjadło rosół i podczas ostatniej choroby dostało mdłości, może założyć, że nie lubi rosołu.

Jak rodzice mogą poprawić wybredne odżywianie swojego dziecka?

Dr. Maynard: Oferuj mleko tylko pod koniec posiłku. Dzieci poproszą o kilka szklanek. Wypełnia je i uniemożliwia spożywanie większej ilości jedzenia. Niech zamiast tego piją wodę.

Zminimalizuj przekąski i ustal czas posiłków, w którym wszyscy jedzą razem to samo jedzenie. Podobnie jak czas na lunch i przekąskę w przedszkolu lub szkole, wyznacza oczekiwanie, że nadszedł czas na jedzenie. Nie chcesz być kucharzem dla swojego dziecka. Wspólne posiłki to także świetna okazja do kształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Twoje dziecko może być ciekawe, co jesz i chcieć spróbować czegoś nowego.

Czy rodzice mogą uniknąć wyzwalaczy, które prowadzą do wybrednego jedzenia?

Dr. Maynard: Tak, unikaj czasu przed ekranem podczas posiłków. To odwraca uwagę, a reklamy mogą wprowadzać niezdrowe jedzenie dla Twojego dziecka. Rozważ jazdę inną trasą do domu, aby uniknąć restauracji typu fast-food. Jeśli Twoje dziecko go nie widzi, jest mniej prawdopodobne, że o to poprosi.

Przechowuj słodycze i przekąski w specjalnym miejscu, którego Twoje dziecko nie widzi od razu. Zmniejsza to walkę o przekąski ze zdrową żywnością.

Jakiej taktyki powinni unikać rodzice wobec wybrednego zjadacza?

Dr. Hoang: Unikaj używania jedzenia jako nagrody. To trudne, ale staraj się nie oferować lodów, jeśli zjedzą obiad. Można to robić od czasu do czasu, ale nie chcesz, aby stało się to oczekiwaniem.

Unikaj również kar związanych z jedzeniem. Jeśli Twoje dziecko kojarzy jedzenie i posiłki z karą, może rozwinąć się w nim niepomyślny związek, który sprawi, że nie lubi jedzenia na dłuższą metę.

Jak rodzice mogą sprawić, że posiłki będą przyjemniejsze?

Dr. Hoang: Spraw, by jedzenie było zabawne. Daj mniejszym dzieciom pokarmy, które mogą trzymać palcami. Zachowaj proste smaki, ale oferuj różnorodność. Nawet jeśli jest bałagan, pozwól dziecku gotować z tobą. Będą bardziej skłonni do jedzenia pokarmów, które pomogli przygotować.

Wypróbuj różne sosy i dipy i pozwól dziecku eksperymentować z różnymi przyborami, takimi jak pałeczki. Zastanów się nad zapewnieniem im talerza do zabawy, na którym mogą bawić się jedzeniem, podczas gdy karmisz je z innego talerza.

Wykorzystaj ich wyobraźnię na swoją korzyść. Jeśli kochają dinozaury, udawaj, że jesz. Nadaj żywności zabawne nazwy, takie jak „małe drzewka” dla brokułów lub „jedzenie dla dinozaurów” dla bok choy.

Jak reszta rodziny może pomóc?

Dr. Hoang: Poproś wszystkich innych, aby kształtowali dobre nawyki żywieniowe przed Twoim dzieckiem. Jeśli coś im się nie podoba, w porządku. Tylko nie mów „fuj” ani nie odpychaj jedzenia.

Jeśli Twoje dziecko odrzuca coś, ponieważ nie jest to jego ulubione, pokaż mu, że czasami musimy jeść rzeczy, którymi nie jesteśmy podekscytowani. Na przykład, nawet jeśli tata nie lubi makaronu i sera, podawaj go jednej nocy. Wyjaśnij, że czasami będziesz jadł potrawy, które Twoje dziecko naprawdę lubi, a innym razem może też spróbować tych, które lubisz.

Ogólnie rzecz biorąc, jaka jest twoja rada pożegnalna dla rodziców?

Dr. Hoang: Miej cierpliwość i bądź pozytywny. Skoncentruj się na celach długoterminowych. Przezwyciężanie wybrednego jedzenia to codzienność. Pewnego dnia Twojemu dziecku spodoba się jedna rzecz. Innego dnia będzie to coś innego. W końcu zjedzą wspaniały posiłek.

Posłuchaj całego podcastu

Znajdź lekarza

Jeśli potrzebujesz znaleźć pediatrę, który pomoże Ci zachować zdrowie i zdrowie, skorzystaj z naszego katalogu dostawców. Dzięki Providence Express Care Virtual możesz również uzyskać dostęp do pełnego zakresu usług opieki zdrowotnej.

Pobierz aplikację Providence

Jesteśmy z Tobą, gdziekolwiek jesteś. Uczyń aplikację Providence swoim spersonalizowanym połączeniem ze swoim zdrowiem. Planuj wizyty, przeprowadzaj wirtualne wizyty, wysyłaj wiadomości do lekarza, przeglądaj dokumentację medyczną i nie tylko. Dowiedz się więcej i pobierz aplikację.

Powiązane zasoby

Jak zakończyć wybredną walkę z jedzeniem

10 wskazówek dla rodziców wybrednych zjadaczy

Wybredni zjadacze i co robić

Informacje te nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej opieki medycznej. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.