Ciecierzyca: najlepszy przyjaciel wegetarianina – The Cavalier Daily

Ciecierzyca: najlepszy przyjaciel wegetarianina – The Cavalier Daily

Nieco ponad dwa i pół roku temu postanowiłem zostać wegetarianinem. Choć na początku jest to dość trudne, okazało się, że jest to zmiana, z której jestem naprawdę dumny. To zbliżyło mnie do mojej siostry, zmotywowało do większej ilości gotowania i stało się czymś, co mogę nawiązać z nowymi przyjaciółmi, którzy również są wegetarianami.

Ta zmiana stylu życia miała miejsce w szczytowym momencie pandemii, kiedy wszyscy utknęliśmy w kwarantannie i była spowodowana wpływem mojej starszej siostry. Oboje wróciliśmy do domu ze studiów we wczesnych miesiącach pandemii COVID-19. Skończyło się na tym, że większość czasu spędzaliśmy razem, ponieważ tak naprawdę nie mogliśmy zobaczyć nikogo poza naszym domem. Ona – która została wegetarianką rok lub dwa wcześniej – spędzała dużo czasu na gotowaniu dla siebie, ponieważ była jedyną osobą w naszej rodzinie, która miała wspomniane ograniczenia dietetyczne. Ponieważ poza wirtualną szkołą niewiele się działo, przyłączyłem się do niej w kuchni, żeby być zajętym.

Na początku pomagałam tylko krojąc warzywa lub przygotowując części potrawy. Nie przeszkadzało mi to, ponieważ nie uważałem za zbyt wiele tego, z czym gotowała – na przykład tofu czy tempeh – szczególnie atrakcyjnego. Jednak im bardziej pomagałem jej w gotowaniu, tym bardziej chciałem spróbować tego, co jadła.

Jednym z pierwszych dań, które spróbowałem, była sałatka z komosy ryżowej, którą wspólnie przyrządziliśmy. Nie sądzę, żeby było to coś specjalnego, ale pamiętam, że byłam mile zaskoczona tym, jak bardzo mi się to podobało. To uświadomiło mi, że wegetariańskie posiłki nie były tak złe, jak myślałem, że będą. Potem zacząłem jeść więcej tego, co robiliśmy, aw ciągu kilku tygodni zjadłem prawie wszystkie przepisy.

Zanim się zorientowałem, minęło już kilka miesięcy, odkąd ostatnio jadłem coś z mięsem. Kiedy zdałem sobie z tego sprawę, pomyślałem, że mogę pozostać wegetarianinem. Przewiń do dnia dzisiejszego, a ja nadal jestem silny jako wegetarianin.

Jeśli mam być szczery, poszło mi o wiele łatwiej, niż myślałem. Tylko kilka razy chciałem zjeść coś z mięsem i jeszcze się temu nie poddałem. Myślę, że ze wszystkiego najtrudniej było znaleźć nowe przepisy. W tej walce na ratunek przyszedł jeden składnik – ciecierzyca.

Ciecierzyca – czyli fasola garbanzo – stała się podstawą mojej diety. Są doskonałym źródłem białko roślinne a dla ludzi, którzy nie jedzą mięsa, białko jest niezwykle ważne, aby znaleźć je w innych źródłach żywności. Wraz z tym są bogaty w błonnik a także witaminy i minerały, takie jak żelazo.

Są nie tylko doskonałym źródłem białka, ale są tak wszechstronne i można je również gotować na wiele różnych sposobów. Często odwiedzam Pinterest w poszukiwaniu pomysłów i są setki przepisów z ciecierzycą. Kilka z moich ulubionych sposobów na włączenie ich do posiłków to pieczenie ich wrzucać do misek zbożowych, spożywać je w formie hummusu i falafeli, a nawet używać w sałatki.

Właśnie zrobiłam swój własny przepis, w tym ciecierzycę – to sałatka z ciecierzycy z cukinii. Jedyne, co zrobiłam, to połączyć puszkę ciecierzycy z pomidorami, cukinią, fioletową cebulą, oliwą z oliwek i różnymi przyprawami. To prosty przepis na lunch i jem go razem z chipsami pita! Jestem pewien, że istnieje mnóstwo innych sposobów na samodzielne wymyślenie nowego przepisu z ciecierzycą – naprawdę są tak wszechstronne!

Oprócz tego ciecierzyca jest przystępna cenowo – kosztuje tylko około dolara za puszkę o wadze około 15 uncji. Jest to bardzo pomocne, gdy robisz zakupy z ograniczonym budżetem, ponieważ jestem pewien, że wielu z nas studentów ma taką możliwość. Możesz również znaleźć ich puszki w praktycznie każdym sklepie spożywczym, co jest bardzo wygodne.

Oprócz wszystkich bezpośrednich rozmów o jedzeniu, ciecierzyca – a także ogólnie bycie wegetarianinem – nauczyły mnie podejmowania większego ryzyka i próbowania nowych rzeczy. Jako kogoś, kto nie podejmował największego ryzyka, był to dla mnie ogromny moment rozwoju, z którego jestem naprawdę dumny.

Oprócz tego ciecierzyca sprawiła, że ​​lubiłem gotować i nigdy nie myślałem, że to powiem. Zawsze określałem siebie jako zagrożenie w kuchni i nienawidziłem gotowania dla siebie. Po zapoznaniu się z różnymi – i prostymi – przepisami, które mogę przygotować z ciecierzycy, odkryłem, że mam ochotę gotować i czerpać przyjemność z gotowania! Teraz wydaje się to o wiele mniej uciążliwe, a to naprawdę robi wrażenie, gdy jesteś odpowiedzialny za gotowanie wszystkich posiłków.

Biorąc pod uwagę, jak obecna jest ciecierzyca w moim życiu poprzez moją dietę, można powiedzieć, że stała się dla mnie jak najlepszym przyjacielem. Trochę głupie jest odnosić się do nich w ten sposób. Jednak w dużym stopniu stali się niezawodną, ​​godną zaufania i inspirującą obecnością w moim życiu – niczym najlepszy przyjaciel.

Niezależnie od tego, czy jesteś wegetarianinem, czy nie, mam nadzieję, że zainspiruje Cię to do spróbowania czegoś nowego następnym razem, gdy będziesz szukał czegoś do gotowania. Naprawdę jest wiele rzeczy, które można zrobić z czymś tak prostym jak puszka ciecierzycy – myślę, że jest to dość wyjątkowe. Widać, że jestem ich wielkim fanem i kto wie, może Ty też będziesz!

Zoya Zahid jest felietonistką Life Cavalier Daily. Można się z nią skontaktować pod adresem life@cavalierdaily.com.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.