’Big easy’ czerwona fasola i ryż | Jedzenie i gotowanie

'Big easy' czerwona fasola i ryż |  Jedzenie i gotowanie

JON BENNION dla gazety Lee Montana

Nowy Orlean, znany również jako „Big Easy”, jest wystarczająco daleko, by dla wielu w Big Sky Country był nieco tajemnicą. Byłem tam kilka razy i zawsze jest to świetne przypomnienie o tym, jak różnorodny i bogaty kulturowo jest nasz kraj.

Jedzenie jest wystarczającym powodem, aby iść. Zawiera jedne z najbardziej wyjątkowych potraw w całej Ameryce, które są dziedzictwem rdzennych Amerykanów, Francuzów, Afryki Zachodniej, Hiszpanii i innych, którzy przybyli do głównego obszaru handlowego Ameryki Północnej. Jednym z moich ulubionych dań z tego obszaru jest prosty i niedrogi produkt – czerwona fasola i ryż. Stał się jednym z naszych ulubionych dań, które można przechowywać na później, i które trafiają do zamrażarki na nadchodzące pracowite tygodnie.

Czerwona fasola i ryż to bogate, wędzone, obfite danie wykonane ze skromnych składników. Jednym z podstawowych elementów tego klasyka jest wykorzystanie kreolskiej „trójcy” – cebuli, selera i zielonej papryki. Chociaż początkowo ilość warzyw może cię zaskoczyć, zmniejszają się i stają się podstawą aromatycznego sosu, ponieważ prawie się rozpływają w procesie powolnego gotowania.

Ludzie też czytają

Wieprzowina to kolejny kluczowy składnik, który dostarcza tłuszcz do gotowania warzyw, wędzenia dla uzyskania wspaniałego smaku i bogactwa. W moim przepisie boczek, golonka i kiełbasa andouille trafiają na stół ze swoją indywidualną dobrocią. Czosnek jest obecny, ale nie przytłaczający. Niezwykle ważna przyprawa tymianku gra epizodycznie i nie byłoby to danie nowoorleańskie bez ostrego sosu. Prosty długoziarnisty ryż jest tam jako wypełniająca skrobia, która wchłania smaczny sos.

Dla mojej rodziny ten przepis, który opracowałem przez lata, przydaje się jako posiłek w zamrażarce w te wieczory, kiedy głód jest prawdziwy, ale pożądane jest minimalne przygotowanie. Robisz fasolę i sos do zamrożenia podczas smażenia andouille i robisz trochę ryżu na kolację. Ten przepis kończy się na co najmniej 3-4 posiłkach dla mojej małej rodziny, ale może to być tylko jeden, jeśli masz dużo gęb do wykarmienia. Polecam zrobić dodatkowe i schować je z tyłu zamrażarki, aby cieszyć się innym czasem lub dwoma na desperackie wieczory.

Przepis na czerwoną fasolę i ryż

16-uncjowa torebka suchej małej czerwonej fasoli

1 duża cebula drobno pokrojona

1 duża zielona papryka drobno pokrojona w kostkę

3 łodygi selera drobno pokrojone w kostkę

2 łyżki mielonego czosnku

2 puszki (14,5 uncji płynu) bulionu z kurczaka o niskiej zawartości sodu

1 łyżka sosu Worcestershire

Opcjonalnie: świeża pietruszka i szalotka

Umyj i opłucz suchą czerwoną fasolę, a następnie pozostaw na noc w wodzie z około trzy razy większą ilością wody niż fasola.

Następnego dnia drobno posiekaj sześć pasków bekonu i zacznij smażyć na średnim ogniu w bardzo dużym garnku lub holenderskim piekarniku. Drobno posiekaj cebulę, zieloną paprykę i seler i dodaj do garnka, gdy część tłuszczu z bekonu się wytopi. Dodaj sól i pieprz. Podsmaż warzywa, mieszając co kilka minut, aż staną się miękkie. Dodaj zmielony czosnek, tymianek, liście laurowe i golonkę szynki i gotuj przez kolejne pięć minut.

Fasolę odcedź i dodaj do garnka razem z bulionem z kurczaka i wodą. Zwiększaj ogień, aż się zagotuje. Przykryj pokrywką i obniż temperaturę. Ziarna będą musiały się gotować od dwóch do trzech godzin. Po dwóch godzinach sprawdź konsystencję kilku ziaren. Powinny być miękkie przez cały czas, ale w większości zachowują swój kształt. Dodaj sos Worcestershire i Tabasco, a następnie posmakuj, dodając sól i pieprz w razie potrzeby lub zwiększając poziom przypraw, dodając więcej Tabasco.

Jeśli ją zamrażasz, pozwól fasolom osiągnąć temperaturę pokojową. Usuń liście laurowe i golonkę szynki. Używając około półtorej chochli na jedną porcję, dodaj fasolę do pojemników z zamrażalnikiem i zamroź. Do podania podgrzej fasolę (możesz dodać trochę wody i sprawdź poziom przypraw), ugotuj trochę ryżu długoziarnistego, podsmaż trochę pokrojonego andouille i posyp posiekaną natką pietruszki i/lub szalotką.

Jon Bennion pochodzi z Montana, urodzony i wychowany w Billings. Poza pracą jako prawnik możesz znaleźć Jona, który eksperymentuje w kuchni i opracowuje przepisy, które często zawierają składnik lub historię Montany. Jon publikuje na Instagramie jako Intermediate Chef (terintermediatechef) i mieszka w Clancy, MT.

Musisz być zalogowany, aby zareagować.
Kliknij dowolną reakcję, aby się zalogować.

.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.