BeReal to ulubiona nowa aplikacja społecznościowa pokolenia Z — do jedzenia i nie tylko

BeReal to ulubiona nowa aplikacja społecznościowa pokolenia Z — do jedzenia i nie tylko
Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

W BeReal znajdziesz rzeczy, których Instagram i TikTok nie pokażą. Puste muszle raków trzymane przez poplamione paznokcie. Pospiesznie przyrządzane przekąski o północy zamazane przez drżący aparat. Migawki tego niezręczny okres po zamówieniu w restauracji, bez jedzenia.

BeReal, który został nazwany „nową ulubioną aplikacją społecznościową Gen Z”, został uruchomiony w styczniu 2020 r. w odpowiedzi na dopracowane, doskonale wyselekcjonowane kanały na Instagramie i TikTok. Tylko w ubiegłym roku BeReal zgromadził ponad 7,5 miliona użytkowników, co stanowi 75 procent wszystkich pobrań aplikacji.

Studenci – niektórzy doświadczają życia w kampusie po raz pierwszy od pandemii – są szczególnie chętni do dokumentowania swoich doświadczeń życiowych w BeReal. Na początku lutego aplikacja gościła imprezy na kilku amerykańskich kampusach uniwersyteckich za pośrednictwem programu ambasadorskiego i oferowała bezpłatny wstęp studentom, którzy pobrali aplikację i dodali pięciu znajomych. Błyskotliwe działania marketingowe skierowane do studentów pomogły BeReal wspiąć się na szczyty list przebojów App Store i zaistnieć w oczach opinii publicznej.

Aplikacja jest prosta w użyciu. Raz dziennie w losowym czasie BeReal wysyła powiadomienie push, aby opublikować zdjęcie. Zdjęcie BeReal – zarówno selfie, jak i zdjęcie frontalne bez opcji filtrowania i edycji – musi zostać zrobione w ciągu dwóch minut, w przeciwnym razie post zostanie oznaczony jako „spóźniony”. Aby przewijać kanał BeReal, musisz publikować raz i tylko raz dziennie. Co zaskakujące, powtórki są dozwolone. Gdy po raz pierwszy dołączysz do aplikacji, możesz śledzić tylko konta powiązane z Twoimi kontaktami w telefonie i reagować na BeReals za pomocą RealMoji, emotikonu przedstawiającego Twoją twarz w tym momencie. Możesz także przesuwać palcem po kanale Discovery, zbiorze losowych BeReal z całego świata, do których każdy może publikować.

Eitan Bernath, 20-letni influencer kulinarny TikTok i autor książek kucharskich, praktycznie żyje w mediach społecznościowych. Mając 2,2 miliona obserwujących na TikTok, spędza 15 godzin dziennie na swoim telefonie, kręcąc krótkie klipy kulinarne i promując swoje treści kulinarne na YouTube, Instagramie i Pintereście. Pomiędzy zgiełkiem swojej pracy w mediach społecznościowych a regularnym wkładem w „Drew Barrymore Show”, Bernath znajduje kilka godzin dziennie na relaks, w tym spotykanie się z bliskimi przyjaciółmi i publikowanie postów w BeReal. Obecnie BeReal jest jedną z jego ulubionych aplikacji.

„Ogólnie uwielbiam platformy społecznościowe. Dla mnie mówię: „Och, fajnie, pozwól, że spróbuję”. „Mówi. „Jeśli wygląda na to, że ludzie używają go jako platformy dla twórców, pójdę za jego przykładem”. Na razie, dodaje, BeReal „to po prostu fajna rzecz”.

BeReal reklamuje się jako „autentyczna, spontaniczna i szczera” platforma mediów społecznościowych. A aplikacja nie boi się krzyczeć na swoich konkurentów i odrzucać kulturę performatywną w iTunes App Store: „BeReal nie sprawi, że staniesz się sławny, jeśli chcesz zostać influencerem, możesz pozostać na TikTok i Instagramie”. Ale czy w świecie jedzenia online, w którym influencerzy poświęcają swój dzień na pieczołowicie przygotowywane produkty do smarowania, tak zwany autentyczny etos stojący za BeReal naprawdę odzwierciedla ich codzienną harówkę?

Wydaje się, że Bernath tak myśli. Za każdym razem, gdy zauważa powiadomienie BeReal, robi zdjęcie w tej chwili, aby wyglądało jak najbardziej „naturalne”. Dzięki jego BeReal zygzakiem przechodzimy przez jego pracowite życie kulinarnego influencera. Jego posty obejmują bezbronną chwilę ze swoim psem Erniem i ujęcie grilla na dachu Nowego Jorku. One BeReal przedstawia uśmiechniętą twarz Bernath wraz z częściowo zrobionym ciastem pistacjowym, okruchami i wszystkim innym. Czy może to być babka, rugelach lub pistacja pistacji z daktylami? Bez dodatkowego kontekstu od Eitana lub zdjęcia, BeReal pozwala nam zgadywać.

„Jak wszystko w życiu, możesz wybrać wygląd”, mówi, przyznając, że niektórzy użytkownicy BeReal celowo spóźniają się na posty. Kiedy to publikuje, „jestem dosłownie tym, co robię. Gdyby wydali wersję 360, w której masz kamerę 360, byłaby to najbardziej prawdziwa, BeReal plus.”

Jeremy Scheck, 22-letni influencer TikTok specjalizujący się w kuchni włoskiej i niedawny absolwent Uniwersytetu Cornell, sporadycznie korzysta z BeReal. Kiedy aplikacja po raz pierwszy szturmowała amerykańskie kampusy uniwersyteckie w lutym, zwykł publikować publikacje codziennie, czasami w środku swoich zdjęć TikTok. Obecnie otwiera aplikację, kiedy chce, gdzie chce. Czasami całkowicie ignoruje powiadomienie.

„Czasami otrzymuję powiadomienie i siedzę na kanapie oglądając telewizję. Myślę, że to nie jest dobre zdjęcie ”- mówi. „Nie robię tego z próżności. To tylko moi przyjaciele, więc nie zdradziłbym przepisu ”.

Sądząc po imprezach studenckich BeReal i morzu młodych twarzy na stronie Discovery, większość użytkowników BeReal wpada w tłum pokolenia Z i śledzi bliski krąg przyjaciół. Nie powstrzymało to jednak niektórych marek spożywczych przed migracją na platformę. W maju pracownik Chipotle złamał BeReal widelcem i kodem promocyjnym wielokrotnego użytku na darmowe danie dostępne dla pierwszych stu użytkowników. W ciągu 30 minut wszystkie kody promocyjne zostały zdobyte. Po sukcesie swojej pierwszej kampanii BeReal, Chipotle ma teraz ponad 2000 „przyjaciół” – termin oznaczający obserwujących w BeReal – i wydaje się, że opracowuje strategię BeReal w mediach społecznościowych.

Biorąc pod uwagę bazę konsumentów składającą się głównie z pokolenia Z i millenialsów, nie jest niespodzianką, że Chipotle przyciągnął jedną z najgorętszych nowych platform, aby beztrosko angażować użytkowników. Według Candice Beck, dyrektor ds. społecznościowych i wpływowych Chipotle, firma planuje wykorzystać BeReal do prezentowania pracowników i wewnętrznych doświadczeń, które nie zostały zarejestrowane na ich kontach w mediach społecznościowych.

Mimo tych wszystkich prób odsunięcia performatywnej kurtyny niektórzy użytkownicy BeReal przejęli nawyki z Instagrama i TikToka. Bernath mówi, że uchwycił swoje BeReals wyciągniętym ramieniem w stylu selfie. Allyssa Boes, 21-letnia studentka Uniwersytetu Michigan, mówi, że kiedy podczas posiłku nadejdzie powiadomienie BeReal, przesunie razem miski, aby dokończyć zastrzyk jedzenia. Pod koniec dnia BeReal może pomóc uchwycić szczere chwile, ale użytkownik może również określić, jak autentyczny chce być przed kamerą.

Inne platformy mediów społecznościowych próbowały swoich sił w promowaniu autentycznej ekspresji w Internecie, ale żadna nie osiągnęła takiego samego kultu, jak BeReal. Casey Neistat uruchomił Beme w 2014 roku, aby zbudować „Snapchat przed Snapchatem”. Po zakupie przez CNN aplikacja nigdy nie wystartowała. Popularne aplikacje, takie jak 1 Second Everyday, Snapchat i LiveIn, mają podobne funkcje, ale nie pełny pakiet BeReal.

BeReal obiecuje skoncentrować autentyczne i spontaniczne doświadczenia, ale firma niedawno zebrała 30 milionów dolarów rundy Series A od firmy venture capital Andreessen Horowitz. Poproszony o dodatkowe informacje na temat pozyskiwania funduszy i tworzenia aplikacji, zespół ds. public relations BeReal odmówił komentarza. Dzięki tym dodatkowym pieniądzom i nadzorowi inwestorów, aplikacja może być zmuszona do szybkiego zarabiania i zmiany niektórych swoich ukochanych funkcji.

Następnie są sceptycy aplikacji. Bettina Makalintal, 29-letnia pisarka z Eater, którą San Francisco Chronicle nazwała „największą wpływową osobą w mediach kulinarnych”, prowadzi popularne konto na Instagramie @ crispyegg420 poświęcone codziennym pstrykaniu jej kolorowych misek. Makalintal opiera się pokusie pobrania BeReal, ponieważ nie jest pewna, czy aplikacja będzie miała długoterminowy potencjał. Żaden z jej znajomych również nie zainstalował aplikacji, co jest kluczowym krokiem do cieszenia się BeReal.

Nawet bez BeReal przekazuje te antyestetyczne, spontaniczne wibracje na swoim żywym, wypełnionym miskami koncie na Instagramie. Zajmuje się tworzeniem postów w miskach, często umieszczając je w pobliżu okna w ciepłym świetle słonecznym, ale nie przestrzega harmonogramu przepisów ani nie dodaje przepisów do podpisów. Nie stawia też miski na białym marmurze ani nie rzuca przypadkowo lnianego ręcznika obok naczynia. Od czasu do czasu jej niebieskie krokodyle lub spiżarnia kuchenna wsuwają się w ramę i eksponują część jej domowego życia, która zazwyczaj pozostaje niewidoczna. Co sprawia, że ​​zastanawiasz się: czy @ crispyegg420 Makalintal jest prawdziwym ja?

„Wiem, że pokazuję tylko tę niewielką część siebie w mediach społecznościowych. Myślę więc, że są prawdziwe i jeśli złożysz je wszystkie razem, będziesz mógł mnie trochę zrozumieć ”- mówi. „Ale nie sądzę, żeby cokolwiek było w 100 procentach autentyczne”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.