8 „irlandzkich” potraw, których nikt nie je w Irlandii – jedz to nie to

8 „irlandzkich” potraw, których nikt nie je w Irlandii - jedz to nie to

Irlandia słynie z rozległych, zielonych widoków, kapryśnych legend i mitów, piw i alkoholi oraz dumnie niezależnej historii. To, z czego Szmaragdowa Wyspa nie jest tak słynna, to jedzenie — podczas gdy Francja, Meksyk, Japonia, Włochy i wiele innych narodów szczyci się kuchnią, która jest znana na całym świecie, irlandzkie jedzenie rzadko jest wybierane do świętowania.

Nie oznacza to, że według BBC Good Food nie ma żadnych wspaniałych tradycyjnych irlandzkich potraw, takich jak irlandzki gulasz, chleb sodowy lub pudełko. (Boxty to placki ze smażonych ziemniaków, jeśli się zastanawiałeś, które dobrze komponują się z prawie wszystkim.) Po prostu jedzenie z Irlandii nie ma wielu wyróżniających się dań, mimo że ma wiele pocieszających smakoszy.

To, czego Irlandia również nie ma, to produkty spożywcze prezentowane tutaj dzisiaj, z których żadna nie jest powszechna w tym kraju, wbrew powszechnemu błędnemu przekonaniu. Jednym z powodów, dla których te „irlandzkie” potrawy nie są spożywane w Irlandii? W Ameryce jest sześć razy więcej osób pochodzenia irlandzkiego niż w Irlandii.

POWIĄZANE: 8 najgorszych burgerów typu fast-food, których należy trzymać z dala od teraz

Shutterstock

Boczek i kapusta? Owszem, to popularne i tradycyjne danie, które od lat cieszy się w Irlandii. Ale peklowana wołowina i kapusta, to najbardziej „irlandzkie” posiłki, które zawsze smakowały w Dzień Świętego Patryka? To amerykańskie, według New York Times, pochodzi od irlandzkich emigrantów zastępujących łatwo dostępną i tańszą peklowaną wołowinę. Jednym z powodów, dla których wołowina była o wiele bardziej dostępna i tańsza była inna społeczność imigrantów: żydowscy Amerykanie.

irlandzkie chili
Shutterstock

Jeśli wpiszesz w Google słowa „Irish Chili”, w ciągu kilku sekund otrzymasz dziesiątki milionów wyników, z których setki to przepisy. Jednak wśród wszystkich przepisów, od wegańskiego irlandzkiego chili po irlandzkie chili nachos, mówi Yummly, nie znajdziesz żadnego przepisu na irlandzkie chili, które jest w rzeczywistości tradycyjnym irlandzkim daniem, ponieważ takie danie nie istnieje.

Irlandzka kawa
Shutterstock

Kawa po irlandzku, którą znajdziesz w Irlandii, jest tak mało podobna do tej, którą znajdziesz w Stanach, że porównanie tych dwóch jest prawie nietrafne. Na początek, według Weaver’s Coffee and Tea, prawdziwa irlandzka kawa jest zrobiona z cukru, mocnej kawy, ciężkiej śmietany i whisky, nigdy z kremowym likierem i absolutnie nigdy z bitą śmietaną, czekoladą lub czymś podobnym. A po drugie, według Matadora, naprawdę nie znajdziesz zbyt wiele irlandzkiej kawy w Irlandii poza pubami i restauracjami, które obsługują turystów.

szczęśliwe amulety
Shutterstock

Pomimo intensywnego używania ikonografii fałszywie irlandzkiej używanej do sprzedaży tych płatków śniadaniowych dla dzieci, Lucky Charms jest tak amerykański jak szarlotka. Co… tak naprawdę powstało w Europie, dla przypomnienia, według Smithsonian Magazine. Płatki Lucky Charms są produkowane przez General Mills od połowy lat 60. i od tego czasu dostarczają rodzinom prawie całkowicie pozbawionych wartości odżywczych.

Irlandzkie czerwone piwo Killian
Shutterstock

Guinness, Harp i Smithwick’s Irish Ale są warzone w Irlandii. Ale Irlandzki Czerwony Killian nie jest. Killian’s jest i zawsze był warzony na amerykańskiej ziemi przez Coorsa.

POWIĄZANE: 10 najgorszych piw, które zawsze zostawiać na półkach sklepu spożywczego

Irlandzkie bomby samochodowe
Shutterstock

Nie — powtarzaj, nie — zamawiaj Irish Car Bomb w pubie w Irlandii. Chociaż ten „koktajl”, który jest po prostu piwem, do którego wlewa się kieliszek złożony z whisky i likieru śmietankowego, jest powszechny w Ameryce (co wymaga szybkiego wypicia, zanim mikstura zacznie bąbelkować w szklance), napój ten nie jest powszechny w Irlandii. a co więcej nazwa jest wyjątkowo niewrażliwa. Według Huff Posttermin ten pochodzi od czasu zwanego „Kłopotami”, podczas którego wybuchło wiele bomb samochodowych, zabijając wielu niewinnych ludzi, gdy Irlandia Północna walczyła o niepodległość od Wielkiej Brytanii.

Ciasto pasterskie
Shutterstock

OK, żeby było jasne, można znaleźć danie często nazywane Shepherd’s Pie w menu w restauracjach w Irlandii, ale tutaj jest wiele zastrzeżeń. Po pierwsze, jest często oferowany w obszarach turystycznych. Po drugie, jeśli danie, które dostajesz, jest zrobione z wołowiny, to nie jest zapiekanka pasterska, ale według Britannicy. Tradycyjny placek pasterski robiony jest z jagnięciny. I po trzecie, pierwotnie Shepherd’s Pie pochodzi ze Szkocji i północnej Anglii, nie jest to wcale tradycyjna irlandzka potrawa, bez względu na to, jak ją nazwiesz lub jakiego mięsa użyjesz do jej przygotowania.

zielone piwo
Shutterstock

Piwo barwione na zielono z barwnikami spożywczymi jest afrontem dla większości Irlandczyków, według Żywność PBS. To także afront dla piwa, zwłaszcza dobrego piwa, takiego jak Guinness. Nie tylko prawie nigdy nie znajdziesz zielonego piwa w ręku żadnego irlandzkiego obywatela, ale nie znajdziesz ich w zielonych ubraniach i biegających dookoła, szczypiąc tych, którzy nie są Irlandczykami w Dzień Świętego Patryka, dzień, który jest o wiele bardziej pełen czci i ponuro tam niż tutaj.

ZWIĄZANE Z: Najlepszy irlandzki pub w każdym stanie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.