10 rodzajów kapusty i ich właściwości

10 rodzajów kapusty i ich właściwości

Kapusta występuje w setkach odmian i kolorów i jest bardzo zdrowym warzywem liściastym, wszechstronną rośliną, którą można spożywać na surowo lub gotować. Różne rodzaje kapusty mają swoje własne cechy i smak. Na przykład niektóre odmiany kapusty mają gładkie liście, podczas gdy inne mają liście pomarszczone. Kapusta pekińska ma delikatny smak, podczas gdy zwykła kapusta ma chrupiącą konsystencję i pieprzny smak. Biała część łodygi jest zwykle usuwana podczas przygotowywania kapusty do spożycia na surowo, na parze lub duszonej – ma niesmaczny smak i może być trudna do spożycia.

Dowiedzmy się więcej o różnych rodzajach i odmianach kapusty oraz o tym, jak z nich korzystać.

Zielona kapusta

Kapusta zielona to najczęstsza odmiana kapusty. Duża główka kapusty ma grube, ciasno upakowane liście. Jej zewnętrzne liście są zwykle od średnio do jasnozielonego, blakną do jasnozielonego lub białego, gdy zbliżają się do środka. Zielona kapusta jest zwykle spożywana na surowo w sałatkach i jako główny składnik przepisów z białej kapusty, ale większość rodzajów zielonej kapusty można kroić, gotować na parze, smażyć lub dusić. Zielona kapusta może smakować lekko pieprzowo, gdy jest spożywana na surowo, ale jej smak jest słodszy i mniej pikantny, gdy jest gotowana. Królowa sławy, zielona kapusta może wytrzymać nawet najcięższe, najbardziej kremowe i pikantne dressingi. Możesz również spożywać kapustę, fermentując ją do kapusty kiszonej.

czerwona kapusta

kapusta-odmiany-czerwona-kapusta

Kapusta czerwona przypomina kapustę zieloną, tylko że jest czerwona. Dokładniej, ma kolor magenta. Główki czerwonej kapusty są zazwyczaj mniejsze niż kapusty zielonej, ale liście są podobnie wilgotne i ciasno upakowane. Kapusta czerwona to pyszna cienko pokrojona w sałatki jak surówka z czerwonej kapusty lub gotowana. Czerwoną kapustę można również kisić jako dodatek do wielu posiłków. Po ugotowaniu zmienia kolor na dziwny niebieski i można go złagodzić, dodając podczas gotowania ocet lub sok z cytryny. Kapusta ta jest jedną z najzdrowszych ze względu na zawartość antocyjanów, które korzystnie wpływają na układ krążenia.

kapusta pekińska

kapusta-odmiany-kapusta pekińska

Kapusta pekińska jest również znana jako kapusta pekińska. Kapusta pekińska nie wygląda jak kapusta głowiasta; ma podłużny kształt i ma długie, jasnozielone i żółte liście, które wyrastają na grubych, białych, chrupiących szypułkach. Ma piękny delikatny smak i orzeźwiający, pieprzny kop, idealny do sałatek lub frytek. Nawet biała część łodygi nie ma smaku gorzkiego ani trudnego do posiekania i delektowania się surową sałatką. W kuchni azjatyckiej kapusta pekińska jest często gotowana w zupach, smażonych potrawach lub gulaszach. Można go również sfermentować do kimchi.

kapusta włoska

kapusta-odmiany-kapusta włoska

Kapusta włoska jest czasami nazywana kapustą kędzierzawą. Jest to chyba najładniejsza ze wszystkich kapusty z głęboko pofałdowanymi, pofałdowanymi liśćmi. Ich liście są bardziej luźno ułożone i mniej ciasno upakowane niż kapusta zielona lub czerwona, co daje małą, uroczą główkę. Wiele osób woli kapustę włoską od zwykłej kapusty ze względu na jej łagodniejszy smak i delikatne liście. To idealna kapusta do stosowania surowej i cienko pokrojonej w sałatki, frytki lub duszona z masłem. Kapusta włoska świetnie sprawdza się jako świeży i chrupiący wrap – możesz zastąpić nim papier ryżowy lub tortille. Kapusta włoska jest dobrym źródłem witamin, minerałów i błonnika.

Czarna kapusta

kapusta-odmiany-czarna-kapusta

Kapusta czarna to kapusta włoska, znana również jako kapusta toskańska, jarmuż toskański lub cavolo nero. Czasami nosi to zabawną nazwę jarmużu dinozaurów. Czarna włoska kapusta ma grubą środkową łodygę i długie, przypominające włócznię liście o pomarszczonych, bąbelkowatych powierzchniach. Aby go przygotować, po prostu usuń środkową łodygę i poszatkuj liście – ponieważ rdzeń może być dość twardy, najlepiej tego unikać. Czarna kapusta jest niezwykle wszechstronna i może być gotowana, smażona, gotowana na parze lub masowana w dressingu i spożywana na surowo. Pokrojone w plasterki lub posiekane, grube liście można wykorzystać jako zamiennik rzymskiego sałatki Cezar, duszone, wrzucane do dań makaronowych, zup, gulaszów lub po prostu smażone z oliwą i czosnkiem. Jest niezbędnym składnikiem regionalnej potrawy ribollita i dobrze komponuje się z fasolą i wieprzowiną. Młode, delikatne liście używane są na surowo w sałatkach zielonych lub zbożowych. Czarna włoska kapusta ma subtelny pieprzny smak z pikantnym kęsem zakończonym słodką nutą.

Czarna włoska kapusta jest pełna składników odżywczych, witamin, manganu, wapnia, żelaza, kwasu foliowego i błonnika pokarmowego. Zawiera również fitoskładniki i flawonoidy, które zapewniają korzystne właściwości antyoksydacyjne.

Jarmuż (kapusta liściasta)

kapusta-odmiany-jarmuż

Jarmuż to jeden z najzdrowszych rodzajów kapusty. W przeciwieństwie do innych rodzajów kapusty jarmuż nie tworzy główki kapusty – jej ciemnozielone, pomarszczone liście wyrastają z centralnej łodygi. Surowe liście jarmużu mogą być twarde i nieapetyczne do jedzenia, dlatego najlepiej je szybko zblanszować, aby stały się bardziej miękkie. Podobnie jak w przypadku kapusty, istnieje wiele odmian jarmużu: jarmuż kędzierzawy, jarmuż kędzierzawy, jarmuż jednolistny i jarmuż z włócznią. Jarmuż występuje również w różnych kolorach, takich jak ciemnozielony, fioletowy i niebiesko-zielony. Zdrowotne właściwości jarmużu sprawiają, że jest to pożywienie — tylko jedna filiżanka posiekanego jarmużu zawiera dzienne zapotrzebowanie na witaminy A, C i K.

Pak choi

kapusta-odmiany-pak-choi

Pak choi – zwany także bok choy – ma cienkie, delikatne ciemnozielone liście, które wyrastają z chrupiącej białej łodygi. Ma łagodny, ale jasny smak przypominający kapustę. Smażenie w mieszance to najczęstszy sposób przyrządzania pak choi, ale duszenie również wydobywa jego słodki smak. Baby pak choi można gotować w całości, ale jej „dorosła” wersja jest prawdopodobnie najlepsza, gdy liście są oddzielone i ugotowane luzem. Pak choi to dobre źródło minerałów i witamin. Liście zawierają duże ilości witamin A, C i K oraz trochę witaminy B6.

kapusta holenderska

kapusta-odmiany-holenderska-kapusta

Kapusta holenderska (zwana także białą) to kapusta zielona o jasnych, ciasno upakowanych liściach. Światło słoneczne zwykle zmienia zewnętrzne liście na bladozielone, pozostawiając wewnętrzne białe. Drugim powodem, dla którego niektóre kapusty mają biały wygląd, jest to, że są przechowywane przez zimę: trzymanie kapusty w ciemnym, chłodnym otoczeniu powoduje rozkład chlorofilu, a liście tracą bladozielony kolor.

Styczniowa kapusta królewska

kapusta-odmiany-styczniowa-kapusta-królewska

Styczniowa kapusta królewska wyróżnia się na tle innych kapusty głowiastej atrakcyjnymi zielono-fioletowymi kolorami. Ma zielone liście u podstawy, które zmieniają kolor na ciemnofioletowy lub czerwony u góry. Liście mają konsystencję kapusty włoskiej, ale mają kształt białej kapusty. Przygotuj ten pyszny rodzaj kapusty jak kapustę włoską – możesz użyć jej zamiast kapusty włoskiej, aby rozjaśnić swoje potrawy. Kolejną wskazówką kulinarną dla styczniowej kapusty królewskiej jest pieczenie jej pokrojonych w plastry lub szatkowanych liści masła.

brukselki

kapusta-odmiany-brukselka

Brukselka jest spokrewniona z jarmużem, kalafiorem i gorczycą. Te warzywa kapustne przypominają mini kapustę i są powszechnie krojone i gotowane, aby uzyskać pożywny dodatek. Jeśli okaże się, że są sprzedawane na łodydze, będą przechowywane przez kilka tygodni, jeśli będą przechowywane w lodówce. Odetnij końce, usuń ciemnozielone liście, a następnie możesz przygotować te piękności pieczone, gotowane na parze lub z boczkiem. Są niskokaloryczne, ale zawierają wiele składników odżywczych, takich jak błonnik, witamina K i witamina C.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.